Porady ogrodnicze

Wybudzanie i pielęgnacja fuksji po zimie. Jak sprawić, by zakwitła już wiosną?

Większość ogrodników traktuje fuksje jako rośliny jednoroczne i pozbywa się ich po zakończeniu sezonu. Jeśli jednak wykopałeś swój okaz na jesień, w drugiej połowie lutego warto poświęcić mu nieco więcej uwagi. Jak wybudzić fuksję po zimie i co zrobić, aby doczekać się bujnego kwitnienia?

Wybudzanie i pielęgnacja fuksji po zimie. Jak sprawić, by zakwitła już wiosną?
Wyjaśniamy, jak wybudzić fuksję po zimie krok po kroku. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Fuksja — uprawa

Pochodzące z Ameryki Południowej i Środkowej fuksje cenione są za niezwykle urodziwe kwiaty o ciekawych kombinacjach kolorystycznych. Ich piękno idzie jednak w parze z wysokimi wymaganiami glebowymi i klimatycznymi. W naszej szerokości geograficznej wrażliwe na przymrozki rośliny nie mają szans na przezimowanie na zagonie.

Jeśli dowiesz się zawczasu, jak pielęgnować fuksję po zimie, możesz przesadzić ją jesienią do donicy i umieścić w pomieszczeniu o temperaturze ok. 8°C. Idealne warunki do zimowania panują w szklarni lub ogrodzie zimowym, gdzie światło słoneczne pozwala roślinie zachować liście. Fuksję możesz również ustawić w dobrze wentylowanej piwnicy, ale wówczas musisz usunąć z niej wszystkie liście. Pędy należy skrócić o połowę, a już od października ograniczyć podlewanie do minimum.

Alternatywna kanadyjska metoda polega na zimowaniu fuksji w ogrodzie. W tym celu musisz wykopać w ogrodzie jamę o głębokości ok. 60 cm i wyłożyć ją sianem. Na dnie w pozycji leżącej umieść podciętą do ok. 20 cm roślinę wraz z doniczką i całość okryj suchymi liśćmi oraz zasyp ziemią. Na początku marca będziesz mógł ją wykopać.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować fuksję, by cieszyć się bujnym kwitnieniem przez cały sezon?

Fuksja nie jest mrozoodporna i na zimę należy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia lub zakopać w ziemi. Fot.123RF.com

Wybudzanie fuksji po zimie – dlaczego jest potrzebne?

Dopóki roślina znajduje się w chłodzie, pozostaje w stanie uśpionym. Nie rośnie wówczas, nie produkuje pęków i nie pobiera składników odżywczych z gleby. Nawożenie jest więc niepotrzebne, a nawet niewskazane.

Odpowiednio wczesne wybudzanie fuksji po zimie pozwala uruchomić procesy życiowe, które są niezbędne do ponownego rozwoju i kwitnienia. Jeśli chcesz cieszyć się kolorową rośliną już w kwietniu, musisz zawczasu przenieść roślinę do ciepła.

Jak wybudzić fuksje po zimie?

W trzecim lub czwartym tygodniu lutego uśpioną fuksję w donicy umieść w jasnym pomieszczeniu o temperaturze ok. 15–17°C. Unikaj cieplejszych warunków i ostrego promieniowania słonecznego, które mogłyby spowodować szok u zahibernowanej rośliny. Parapet w chłodnej sypialni z oknem przesłoniętym lekką firanką to optimum.

Wybudzanie fuksji po zimie musi odbywać się stopniowo. Wiele źródeł poleca też, aby profilaktycznie spryskać roślinę insektobójczym mydłem w sprayu. Dlaczego? Wraz z podwyższeniem temperatury uaktywnić się mogą szkodniki, których jajeczka pozostały w podłożu.

Czego potrzebują fuksje po wybudzeniu?

Zaraz po przeniesieniu rośliny w cieplejsze miejsce należy ją obficie podlać. Zwiększenie poziomu wilgotności podłoża jest dla korzeni sygnałem do rozpoczęcia sezonu wegetacyjnego. Od tej chwili musisz powrócić do rutynowego nawadniania – pamiętaj, że fuksja do prawidłowego rozwoju potrzebuje żyznej, stale wilgotnej ziemi.

Woda to jednak nie wszystko, czego potrzebuje fuksja po wybudzeniu. Przed nadejściem wiosny poleca się również przeprowadzić zasadnicze cięcie. Jeśli zaniedbałeś ten zabieg jesienią, teraz skróć wszystkie pędy o połowę. W przeciwnym razie wystarczy je podciąć do 2/3 aktualnej długości. Zwróć uwagę, aby końcowy pokrój rośliny gwarantował równomierny dostęp światła słonecznego do wszystkich pędów.

Jak pielęgnować fuksję po zimie spędzonej pod ziemią? Jeśli wybrałeś kanadyjską metodę hibernacji, najpewniej zauważysz, że część pędów zrobiła się biała. Wszystkie te przebarwienia musisz teraz usunąć, nawet jeśli oznacza to bardziej drastyczne cięcie. Bez względu na metodę zimowania każdy przesuszony lub uszkodzony pęd należy całkowicie odciąć.

Przeczytaj również: Kanadyjska metoda zimowania fuksji. Dzięki temu roślina pięknie zakwitnie na wiosnę

Fuksję można przezimować w domu lub w gruncie. Fot. 123RF.com/Pexels

Jak pielęgnować fuksje po zimie?

Mimo dobrych chęci nie każdemu ogrodnikowi udaje się przedłużyć żywot rośliny o kolejny rok. Problemem może być specyfika danego gatunku lub odmiany, ale także warunki przechowywania oraz wiosenna pielęgnacja. Jeśli wiesz już, jak wybudzić fuksję po zimie, dołóż wszelkich starań, aby zapewnić jej optymalne warunki do ponownego rozwoju.

Już dwa tygodnie po przeniesieniu w cieplejsze miejsce i rozpoczęciu podlewania warto zastosować pierwszą dawkę nawozu. Przypominamy, że fuksjom najbardziej służy częste, ale raczej skromniejsze dokarmianie z wykorzystaniem nawozu do roślin kwitnących.

Do maja roślina powinna pozostawać we wnętrzach. Gdy minie ryzyko przymrozków, możesz ją wraz z donicą wynieść na taras lub przesadzić bezpośrednio do gruntu. Zanim jednak na dobre przeprowadzisz ją na świeże powietrze, przez kilka dni praktykuj hartowanie.

Wiesz już, jak pielęgnować fuksje po zimie. Do pełnego sukcesu, który mierzy się bujnym i długim kwitnieniem, potrzebujesz jeszcze nieco cierpliwości oraz konsekwencji. Od kwietnia co dwa tygodnie zasilaj roślinę płynnym nawozem, a przy nawadnianiu kieruj się regułą ziemi stale wilgotnej, a jednocześnie nieprzemoczonej. Pamiętaj też, aby nie wystawiać rośliny na bezpośrednie słońce – w ogrodzie lub na tarasie najlepszą opcją jest stanowisko półcieniste.

Ogólnie rzecz biorąc, uprawa w donicach jest wygodniejsza, bo pozwala łatwo przemieszczać roślinę do wnętrz na okres mrozów. Raz na 1–2 lata po wybudzeniu fuksji po zimie warto ją jednak przesadzić do większego pojemnika, aby korzenie miały przestrzeń do rozwoju. Przygotuj warstwę drenażu na dnie donicy – łatwiej ci będzie wówczas dbać o prawidłowy poziom nawodnienia w okresie wiosny i lata.

Przeczytaj również: Dlaczego fuksja marnieje – nie kwitnie, gubi pąki, usycha? Poznaj najczęstsze powody

Przy niedostatecznej ilości wody i nawozu fuksja zaczyna słabnąć i więdnąć. Fot.pixabay.com/CC Search

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.