Porady ogrodnicze

Kanadyjska metoda zimowania fuksji. Dzięki temu roślina pięknie zakwitnie na wiosnę

Pięknie kwitnące fuksje cieszą oczy wiosną i latem. Jesienią zwykle je wyrzucamy, tymczasem fuksje to rośliny wieloletnie. Możemy je przezimować, ale musimy robić to z głową. Oto najskuteczniejsze sposoby przechowywania fuksji w zimie.

Kanadyjska metoda zimowania fuksji. Dzięki temu roślina pięknie zakwitnie na wiosnę
Fuksję można przezimować w domu lub w gruncie. Fot. 123RF.com/Pexels

Spis treści:

Fuksja — charakterystyka

Fuksja, łac. Fuchsia, pochodzi z ciepłych terenów Ameryki Środkowej i Południowej oraz Nowej Zelandii. Do Europy trafiła w XVII wieku i szybko zyskała popularność wśród ogrodników, którzy zaczęli eksperymentować i tworzyć nowe odmiany tej rośliny. W rezultacie powstało całe morze fuksji w różnorodnych kolorach, z których można tworzyć niesamowite kompozycje. W Polsce fuksja do niedawna była znana pod uroczą nazwą "ułanka" (pochodzącą od ułanów), jednak z czasem bardziej przyjęła się spolszczona wersja jej łacińskiego imienia.

Fuksje mają dość podobny, lekko zwisający pokrój. Tworzą wzniesione pędy pokryte jajowatymi liśćmi, które w zależności od odmiany opadają lub pozostają na gałązkach na zawsze. Wzdłuż nich, na cienkich łodyżkach, wyrastają pojedyncze kwiaty, które po przekwitnięciu zmieniają się w jadalne, ciemnoczerwone lub czarne jagody.

W naturalnych warunkach roślina jest uprawiana na zewnątrz jako niewielki krzew. W Polsce również może być umieszczana w gruncie, jednak o wiele częściej jest sadzona w donicy, ponieważ nie jest mrozoodporna i na zimę należy przenieść ją w ciepłe miejsce

fuksja w koszyku Fuksja nie jest mrozoodporna i na zimę należy przenieść ją do chłodnego pomieszczenia lub zakopać w ziemi. Fot.123RF.com

Najpiękniejszą częścią fuksji są jej kwiaty. Ich kolor różni się w zależności od odmiany – mogą być czerwone, fioletowe, a także różowe, żółte i białe. Tkwią na pędach od czerwca, aż do końca listopada, dzięki czemu stanowią wspaniałą ozdobę balkonu przez cały letni sezon.

Jednak najbardziej podziwiane są za piękny kształt. Wśród dostępnych odmian można spotkać fuksje o pojedynczych i pełnych kwiatach, z gładkim i równomiernym lub pofalowanym brzegiem. Elementem charakterystycznym są wzniesione działki oraz wystające ze środka okwiatu cienkie pręciki zakończone pylnikami w ciemniejszym kolorze.

Niektórym kwiaty fuksji przypominają baletnice w tutu, które wirują na palcach z uniesionymi dłońmi. Dla innych wyglądają jak urocze dzwoneczki lub filiżanki, a np. w Hiszpanii są opisywane jako kolczyki królowej.

Najpopularniejsze odmiany fuksji

W sklepach ogrodniczych można spotkać wiele ciekawych odmian ułanek, które zasługują na uwagę. Wśród nich najlepsze fuksje na balkon to:

  • La Perle – tworzy niezwykle intrygujące kwiaty, które składają się z długich, wąskich działek kielicha. Z zewnątrz mają biały kolor, a w środku wyglądają, jakby były subtelnie muśnięte różem. Działki kielicha otulają ciemnofioletowy okwiat z jasnymi pręcikami i białymi pylnikami,

  • Diana Princess of Wales – wyróżnia się delikatnymi, ale dostojnymi kwiatami, które składają się z czterech, jasnoróżowych uniesionych działek kielicha i pastelowo-fioletowego okwiatu o szerokich płatkach. To piękny kwiat, który z pewnością zasługuje na swoją wyjątkową nazwę,

  • Jollies Avignon – urocza roślina w jasnym kolorze. Tworzy bardzo atrakcyjne kwiaty. Zarówno działki kielicha, jak i jej płatki są szerokie i pofałdowane. Nie przylegają do siebie, a tworzą luźną, otwartą kompozycję.

Dzięki temu, że odmian fuksji jest tak wiele, każdy może znaleźć idealny okaz dla siebie, który będzie pięknie wyglądać w połączeniu z innymi roślinami na tarasie.

Uprawa fuksji w doniczce — najważniejsze zasady

Chcesz udekorować swój balkon w wyjątkowy sposób? Fuksja w doniczce sprawdzi się doskonale! Jednak, żeby roślina mogła zachwycać pięknymi kwiatami, należy zapewnić jej odpowiednie warunki do rozwoju. Jak powinna przebiegać pielęgnacja fuksji? Oto najważniejsze zasady:

  • Fuksja potrzebuj półcienistego stanowiska, z dala od bezpośrednich promieni słonecznych lub np. nagrzanej słońcem szyby – dobrze rośnie na wschodnim lub zachodnim parapecie, gdzie światło dociera tylko na kilka godzin dziennie. Dodatkowo miejsce powinno być osłonięte od wiatru, ponieważ mógłby on zniszczyć delikatne kwiaty fuksji.

  • Jaka ziemia do fuksji będzie najlepsza? Żyzna gleba o lekko kwaśnym odczynie – podłoże nie może być gliniaste ani zbite, ponieważ roślina będzie miała trudności z rozwinięciem korzeni. Problem może stanowić także zbyt przepuszczalna i piaszczysta gleba, ponieważ bardzo szybko wysycha, czego fuksja bardzo nie lubi. Najlepiej sadzić ją w ziemi ogrodniczej wymieszanej z kompostem, który zapewni jej odpowiednią dawkę minerałów niezbędnych do rozwoju.

  • Podlewanie fuksji powinno być regularne i obfite, najlepiej 1-2 razy dziennie – fuksja źle znosi okresy suszy, na które reaguje odpadaniem kwiatków. Jednocześnie nie należy doprowadzać do zalewania korzeni, ponieważ może prowadzić to do rozwoju chorób grzybowych. Zimą należy ograniczyć podlewanie do 1 razu w tygodniu.

  • Fuksja potrzebuje również stałego zasilania nawozami przeznaczonymi do roślin kwitnących od marca aż do początku września – aby fuksja utrzymała kwiaty i rozwijała nowe, należy raz w tygodniu zasilić ją odpowiednim preparatem. Przy wyborze nawozu należy zwrócić uwagę, czy nie zawiera zbyt dużo azotu, ponieważ składnik ten powoduje bardzo intensywny rozwój samych liści. Lepszym wyborem są produkty z dużą ilością potasu, który wzmaga kwitnienie. Pamiętaj o tym, żeby przestać zasilać roślinę, gdy nadejdzie jesień, aby zdążyła przygotować się na zimę.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować fuksję, by cieszyć się bujnym kwitnieniem przez cały sezon?

FUKSJA PIELEGNACJA Fuksja do bujnego kwitnienia potrzebuje obfitego podlewania i nawożenia. Fot.123RF.com

Jednak dobrze pielęgnowany ułanek może bardzo szybko się rozrosnąć i stracić swój efektowny pokrój. Aby ponownie mu go przywrócić, należy wiosną przyciąć młode pędy mniej więcej nad drugim oczkiem, licząc od dołu. Dzięki temu roślina szybko się zagęści i z powrotem będzie wyglądać efektownie.

Warto wykonać cięcie także dlatego, że fuksja balkonowa kwitnie wyłącznie na młodych, nowych pędach. Zatem wiosenne strzyżenie to jedyny sposób na to, żeby móc ponownie cieszyć się pięknymi, kolorowymi kwiatami.

Fuksja — zimowanie

Zastanawiasz się, jak przezimować fuksję? Uwielbiasz jej delikatne kwiaty i chcesz cieszyć się nimi ponownie w przyszłym sezonie? To możliwe. Wystarczy, że:

  • pod koniec okresu wegetacyjnego, czyli mniej więcej na przełomie września i października, przeniesiesz donice z fuksją z tarasu lub balkonu do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura od 8 do 10 st.C,
  • skrócisz pędy rośliny o ok. ⅓ długości, aby wypuściła nowe, na których w przyszłym sezonie wyrosną kwiaty,
  • ograniczysz podlewanie zimą do jednego razu w tygodniu.

Normalnym zjawiskiem jest opadanie liści w tym czasie – roślina zapada w sen zimowy i ich nie potrzebuje. Jednak nie można o niej zapomnieć i dopuścić do wysuszenia gleby, ponieważ przez brak wody uschnie.

Jak wybudzić fuksję z "zimowego snu"? W marcu należy przenieść fuksję do cieplejszego pomieszczenia w domu i zwiększyć częstotliwość podlewania. W tym czasie można usunąć wszystkie tzw. dzikie przyrosty, które zaburzają estetyczny pokrój rośliny. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku odmian, które są uprawiane jako drzewka. Po dwóch miesiącach pielęgnacji można wynieść roślinę na zewnątrz i umieścić na stanowisku, gdzie spędzi lato. Najlepiej przenieść fuksję na zewnątrz dopiero po majowych przymrozkach, by niskie temperatury nie zniszczyły delikatnej rośliny.

Kanadyjska metoda zimowania fuksji w gruncie — na czym polega?

Jeśli nie możesz przezimować fuksji w domu, koniecznie wypróbuj metody kanadyjskiej, która polega na zakopaniu rośliny w ogrodzie i zabezpieczeniu sianem i stroiszem. Umieszczenie rośliny pod ziemią i staranne okrycie ochroni ją przed mrozem i pozwoli fuksji przezimować w gruncie bez szwanku. Jak zrobić to prawidłowo?

Kanadyjska metoda zimowania fuksji krok po kroku:

  • Przytnij fuksję do wysokości 20–30 cm.
  • Wykop dołek o głębokości ok. 60 cm i wyłóż go sianem lub suchymi liśćmi.
  • Roślinę w doniczce ułóż w dołku na boku, przykryj sianem lub suchym liśćmi i przysyp ziemią.
  • Miejsce zakopania możesz dodatkowo posypać korą lub przykryć świerkowymi gałązkami.
  • Fuksja zimująca w gruncie powinna zostać wykopana na początku marca. Powstałe białe odrosty obcinamy, a samą roślinę obficie podlewamy i nawozimy.

Przeczytaj również: Zimowanie pelargonii w domu. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.