Porady ogrodnicze

Rośliny w ogrodzie lepiej rosną i plonują. Jak stosować hydrożel ogrodniczy?

Hydrożel ogrodniczy cieszy się u nas rosnącą popularnością. Przyczyny są dwie: powtarzające się długie okresy suszy i fakt posiadania działki daleko od domu. Jeśli nie możesz codziennie podlewać swojego ogródka, to rozwiązanie stworzone dla ciebie i twoich roślin. To również świetny sposób na oszczędzanie wody, co nie pozostaje bez wpływu dla środowiska. Jak stosować hydrożel ogrodniczy i czy jest on bezpieczny? Wyjaśniamy wszelkie za i przeciw.  

Rośliny w ogrodzie lepiej rosną i plonują. Jak stosować hydrożel ogrodniczy?
Hydrożel ogrodniczy to zbawienie dla naszych roślin. Pomoże im przetrwać długie okresy suszy, a ty zaoszczędzisz na podlewaniu. Fot.masterkuz2018/123RF.com

Spis treści: 

Czym jest hydrożel ogrodniczy? 

Hydrożel ogrodniczy (agrożel) to polimery, które z jednej strony się nie rozpuszczają, a z drugiej - potrafią pochłaniać wodę. Dzięki temu stanowią małe podziemne magazyny wilgoci dla naszych roślin. Podczas opadów czy podlewania, a nawet w czasie mgły czy rosy, kulki hydrożelu magazynują wodę, którą potem stopniowo uwalniają. Dzięki temu korzenie naszych upraw zawsze mają do niej dostęp, co ułatwia im pobieranie substancji odżywczych.  

Hydrożel to substancja syntetyczna, jednak nieszkodliwa dla roślin, zwierząt i ludzi. Jedna jego kulka jest w stanie pochłonąć 1000 razy więcej wody niż wynosi jej waga. Zakopany w glebie agrożel będzie aktywny przez pięć do ośmiu lat.  

Jakie zalety ma stosowanie hydrożelu ogrodniczego? 

Agrożel nie tylko magazynuje wodę dla naszych roślin. Jego obecność jest dla nich zbawienna z wielu innych powodów. Lista zalet stosowania hydrożelu ogrodniczego jest naprawdę imponująca:  

  • poprawia strukturę gleby, działając na nią spulchniająco;  
  • poprzez swoją wciąż zmieniającą się objętość stymuluje rozrost korzeni;  
  • utrzymuje wilgotność gleby na stałym poziomie, przez co nie naraża roślin na wahania stanu wody;  
  • zapobiega więdnięciu i usychaniu roślin;  
  • zmniejsza potrzebę podlewania, co daje spore oszczędności;  
  • zapobiega wypływaniu nawozów z gleby; 
  • zapobiega wnikaniu wody w głębsze warstwy podłoża, gdzie korzenie nie mają dostępu. 

Na rynku hydrożel ogrodniczy jest dostępny w cenach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za kilogram. Jest to inwestycja opłacalna, bo na jedno drzewo wystarczy zaledwie jego 50 g. Produkt jest bardzo wydajny. Oszczędność na podlewaniu będzie nieporównywalni większa, bo kolejny raz użyjesz go dopiero za pięć lat. W sprzedaży są też o wiele droższe nawozy z hydrożelem. Jeśli jednak stawiasz na naturalne nawozy, możesz je z powodzeniem stosować z czystym agrożelem.  

hydrożel ogrodniczy Hydrożel można stosować zarówno w ogrodach, jak i w uprawie doniczkowej. Fot.npdesignde/123RF.com

Do jakich roślin stosować hydrożel ogrodniczy? 

Hydrożel ogrodniczy można z powodzeniem stosować do roślin ogrodowych, balkonowych i doniczkowych. I mowa jest tu nie tylko o kwiatach czy krzewach. Agrożel sprawdzi się również w przypadku warzyw, owoców i drzewek owocowych. Zawsze warto się przy tym trzymać instrukcji producenta, żeby nie nasypać pod rośliny zbyt dużo preparatu.  

Aby hydrożel ogrodniczy spełnił swoje zadanie, wystarczy po prostu wymieszać go z ziemią. Powinien sięgać on najgłębiej do końca długości korzeni, wtedy posłuży roślinie. W przypadku kwiatów i warzyw warto przeprowadzić zabieg podczas sadzenia, siewu czy przesadzania. Ziemię wokół drzewek natomiast warto podkopać, by wymieszać ją z hydrożelem. Po wymieszaniu go z glebą trzeba rośliny codziennie podlewać, aby cząsteczki preparatu mogły zgromadzić jak największą ilość wody.  

Jeśli masz w ogródku, na balkonie lub w domu rośliny, które nie wymagają regularnego podlewania, nie używaj do ich uprawy agrożelu. Mowa tu o kaktusach, sukulentach, palmach czy niektórych bylinach. Najczęściej chodzi o rośliny o afrykańskim lub południowoamerykańskim rodowodzie. 

Przeczytaj również: Domowe preparaty na chwasty w ogrodzie. W mig wytępisz mlecz

Czy hydrożel jest bezpieczny? 

Hydrożel, choć jest substancją syntetyczną, jest w pełni bezpieczny dla środowiska, dla roślin i dla naszej skóry. W ciągu kilku lat ulega całkowitej biodegradacji. Nie należy go jednak stosować do kaktusów i sukulentów, tylko im w ten sposób zaszkodzimy. Warto też trzymać się dokładnie instrukcji użycia na opakowaniu, ponieważ cząstki mogą mieć różny stopień chłonności.  

Właściciele zwierząt czy rodzice małych dzieci zastanawiają się zapewne, czy przypadkowe zjedzenie hydrożelu jest bezpieczne. Zdarza się przecież, że psy rozkopują rabaty, a dzieci w nich grzebią. Nie ma co do tego obaw, produkt nie jest toksyczny. Zjedzenie paru kulek hydrożelu niczym nie grozi. Nasi pupile nie są w stanie zjeść go wiele, bo pod jedną rośliną będzie raptem łyżeczka substancji. Oczywiście należy trzymać opakowanie z agrożelem z dala od zasięgu naszych podopiecznych. O bezpieczeństwie produktu niech świadczy fakt, że w postaci kolorowej jest dostępny jako sensoryczna zabawka dla dzieci.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: Ziemia z kretowiska to czarne złoto. Jak wykorzystać w ogrodzie ziemię z kopców kreta?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.