Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Letnie cięcie jabłoni. Kiedy przycinać tzw. wilki na jabłoni?

Latem intensywnie zajmujemy się pielęgnacją naszych ogrodów. Między innymi przycinamy drzewa, co wpływa na ich zdrowie, wygląd i obfitość plonów. Dziś opowiemy o tym, jak wygląda letnie cięcie jabłoni. Dowiedz się, czym są wilki jabłoni i w jaki sposób je przycinać.

Letnie cięcie jabłoni. Kiedy przycinać tzw. wilki na jabłoni?
Letnie cięcie jabłoni to jeden z ważniejszych zabiegów, który wpływa nie tylko na owocowanie. Fot. Andrzej Potocki/Decoria.pl

Spis treści: 

Letnie przycinanie jabłoni – kiedy to robić?

Kiedy przycinać jabłonie? Od końca czerwca do początku sierpnia, kiedy drzewa są w pełnym wzroście i łatwo zidentyfikować gałęzie wymagające usunięcia. Dobierz termin letniego cięcia jabłoni, biorąc pod uwagę okres dojrzewania owoców danej odmiany.

Jeśli przytniesz drzewo za wcześnie, pojawią się na niej wilki, a owoce będą małe. Cięcie wykonane zbyt późno sprawi z kolei, że jabłka nie zdążą się zarumienić.

Czym są tzw. wilki jabłoni? To długie pędy, rosnące pionowo w górę. Niepotrzebnie zagęszczają koronę drzewa i ograniczają wzrost owoców. Zbyt wiele wilków wpływa też negatywnie na estetykę drzewa.

Przycinaj jabłonie 3–4 tygodnie przed zbiorem owoców. Wczesne odmiany jabłoni, których plony zbierane są na początku sierpnia, przytnij na początku lipca. Późniejszymi zajmij się od połowy lipca do końca sierpnia.

Przeczytaj również: Letnie cięcie jabłoni. Jak przycinać jabłonie i dlaczego warto to robić w sierpniu?

Po co przycina się jabłonie latem?

Latem jabłonie mają dużo energii, więc szybko zagoją rany po cięciu. Ponadto letnie przycinanie pomaga kontrolować wzrost nowych pędów, które mogą zdominować koronę drzewa, jeśli pozostaną nieprzycięte.

Na przycinanie jabłoni wybierz suchy, słoneczny dzień, unikaj jednak upałów, by słońce nie poparzyło owoców. Rany po cięciach pokryj maścią ogrodniczą lub farbą emulsyjną z dodatkiem fungicydu. To uchroni drzewo przed patogenami.

Podczas letniego przycinania zwracaj uwagę na stan zdrowia drzewa. Usuwanie chorych, uszkodzonych lub martwych gałęzi pomoże utrzymać roślinę w dobrym zdrowiu i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób.

Regularne przycinanie pozwoli ci monitorować stan zdrowia drzew i reagować na wszelkie problemy, zanim zaszkodzą roślinom.

Jak przycinać jabłonie latem. Wymagane są odpowiednia technika i narzędzia. For. Andrzej Potocki/Deccoria.pl

Dlaczego warto przycinać jabłonie latem?

Wyróżniamy kilka powodów tego, dlaczego warto przycinać jabłonie latem. Jednym z nich jest to, że usunięcie nadmiaru gałęzi umożliwia lepszy dostęp światła do owoców, co sprzyja ich dojrzewaniu. Przycinanie jabłoni latem pozwala kontrolować ich wzrost oraz formowanie korony.

Przycinanie drzew owocowych zmniejsza ryzyko rozwoju chorób. Gęsta korona drzewa sprzyja wilgoci i ogranicza przepływ powietrza, co stwarza warunki dla rozwoju chorób grzybowych i szkodników. Poprawa cyrkulacji powietrza w koronie drzewa dzięki letniemu przycinaniu zmniejsza te zagrożenia.

Jak przycinać jabłonie latem?

Przycinanie jabłoni latem wymaga odpowiedniej techniki i narzędzi. W przeciwnym razie tylko zaszkodzisz drzewu. Zanim dowiesz się, jak przycinać jabłonie latem, musisz wiedzieć, które gałęzie i pędy powinieneś usunąć, by poprawić jego zdrowie i owocowanie.

Krok po kroku: Jak przycinać jabłonie latem

  1. Przygotowanie narzędzi: upewnij się, że masz ostre i czyste narzędzia. Będziesz potrzebować sekatora i piły.
  2. Identyfikacja wilków z najdziesz je w górnych partiach drzewa. Tam konkurują z głównymi gałęziami o światło i składniki odżywcze.
  3. Cięcie wilków: usuń pionowe pędy przy samym pniu lub gałęzi, z której wyrastają. Tnij jak najbliżej miejsca ich wyrastania. W ten sposób zapobiegniesz powstawaniu nowych w tym samym miejscu.
  4. Czyszczenie cięcia: po każdym cięciu oczyść narzędzia, by zapobiec przenoszeniu się chorób między gałęziami.

Przeczytaj również: Letnie cięcie jabłoni. Jak i kiedy przycinać wilki na drzewku owocowym?

Kiedy przycinać tzw. wilki jabłoni i po co to robić?

Wilki pojawiają się na drzewach owocowych, takich jak jabłonie. Kiedy przycinać wilki jabłoni? W lecie, kiedy drzewo intensywnie rośnie. W czerwcu młode wilki możesz wyrywać, natomiast w lipcu i sierpniu wycinaj je tuż przy konarze. 

Usuwanie tzw. wilków jabłoni przynosi wiele korzyści. Przedstawiamy kilka z nich:

  • Poprawa zdrowia drzewa

Wilki zagęszczają koronę jabłoni, co ogranicza przepływ powietrza i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób. Gęsta korona sprzyja tworzeniu się wilgotnego mikroklimatu, czyli świetnego miejsca dla rozwoju chorób takich jak mączniak prawdziwy czy parchy jabłoni. Usuwanie tych pędów pomaga zadbać o zdrowie drzewa, poprawiając cyrkulację powietrza.

Usunięcie tzw. wilków z jabłoni poprawia jej owocowanie. Fot. Andrzej Potocki/Deccoria.pl

  • Lepsze owocowanie

Usunięcie tzw. wilków pozwala lepiej doświetlić jabłoń, a to poprawia jej plony. Wilki konkurują z owocującymi gałęziami o światło i składniki odżywcze. Dzięki usunięciu niepotrzebnych pędów drzewa mogą skierować więcej energii na rozwój owoców, dzięki czemu będą one większe i smaczniejsze. Lepsze doświetlenie owoców sprzyja ich równomiernemu dojrzewaniu.

  • Poprawiona estetyka drzewa

Regularne przycinanie jabłoni pomoże utrzymać estetyczny kształt korony. Właściwie formowane drzewa lepiej wyglądają i owocują. Poprzez odpowiednie formowanie jabłoni uzyskasz lepszy rozkład gałęzi, co sprzyja równomiernemu rozkładowi owoców i ułatwia dostęp do nich podczas zbiorów.

Letnie przycinanie jabłoni i usuwanie z niej wilków wpływa na zdrowie i owocowanie drzew. Przeprowadzaj cięcie w odpowiednim czasie i w odpowiedni sposób – dzięki temu zapewnisz jabłoniom optymalne warunki do wzrostu i produkcji zdrowych, smacznych owoców.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Letnie cięcie jabłoni. Jak i kiedy przycinać wilki na drzewku owocowym?

Przycinanie jabłoni jesienią. Kiedy najlepiej przycinać jabłonie i dlaczego jest to ważne?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.