Porady ogrodnicze

Przycinanie jabłoni jesienią. Kiedy najlepiej przycinać jabłonie i dlaczego jest to ważne?

Przycinanie jabłoni to bardzo ważny zabieg, który wpływa na rozwój i owocowanie drzew, jednak wykonany w niewłaściwym terminie, może spowodować wiele szkód. Sprawdźcie, kiedy najlepiej przycinać jabłonie.

Przycinanie jabłoni jesienią. Kiedy najlepiej przycinać jabłonie i dlaczego jest to ważne?
Zbyt późne przycięcie jabłoni może spowodować ich przemarznięcie. Fot. 123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Dlaczego przycinanie jabłoni jest ważne?

Przycinanie drzew owocowych to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki któremu plony są obfite, a owoce intensywnie wybarwione. Przycinanie jabłoni wykonuje się w celu zapewnienia drzewom zdrowego i prawidłowego rozwoju, co z czasem przekłada się na produkcję większych ilości i wyższej jakości owoców. Przycinanie jabłoni latem sprzyja owocowaniu i dojrzewaniu jabłek, a przycinanie wczesno-zimowe jest niezbędne do kontrolowania kształtu i kondycji drzew.

Jabłonie bez przycinania zaczną wytwarzać dzikie pędy i rosnąć w niekontrolowany sposób, co wpłynie na pogorszenie jakości plonów. Dlatego bez względu na to, czy mamy w ogrodzie tylko jedną jabłoń, czy cały sad, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami, ponieważ przyniosą wiele korzyści naszym uprawom.

Przeczytaj również: Przycinanie drzew owocowych. Terminy, kolejność i sposób przycinania są bardzo ważne

Cięcie jabłoni najlepiej wykonywać wczesną wiosną lub latem. Fot. 123RF.com

Przycinanie jabłoni — terminy

Istnieją dwa optymalne terminy, w których zaleca się wykonywać cięcie jabłoni. Jest to cięcie letnie i cięcie zimowe, nazywane też wiosennym.

  • Cięcie zimowe (wiosenne) jabłoni

Cięcie zimowe wykonuje się na przełomie zimy i wiosny, czyli w czasie, gdy drzewa wciąż znajdują się w stanie spoczynku, ale ryzyko mrozów już jest niewielkie. W tym okresie wykonuje się cięcie formujące w przypadku młodych drzewek oraz prześwietlające gałęzie w przypadku starszych okazów. Najlepszy termin na tego typu cięcie przypada w okresie od końca lutego do początku kwietnia. Ważne jest, by zdążyć z tym zabiegiem, zanim drzewa rozpoczną stan wegetacji.

  • Cięcie letnie

Od lipca do sierpnia przypada czas na wykonanie cięcia letniego. Polega ono na usunięciu młodych rocznych pędów rosnących pionowo ku górze, czyli tzw. wilków, które zbytnio zagęszczają koronę i utrudniają dostęp do światła dojrzewającym owocom. Zostawia się wtedy krótsze pędy rosnące na boki, na których z czasem zaczną pojawiać się jabłka.

Termin letniego cięcia jabłoni należy ostatecznie dostosować do odmiany. Zwykle letnie przycinanie przeprowadza się miesiąc przed zbiorami, ponieważ dzięki temu jabłka lepiej się wybarwiają. Ostateczny termin przycinania najpóźniejszych odmian jabłoni przypada w połowie sierpnia lub na początku września. 

Ostateczny termin cięcia jabłoni przypada we wrześniu. Fot. 123RF.com/ Unsplash

Bardzo ważne jest również pierwsze cięcie jabłoni po posadzeniu. Należy wykonywać je wiosną, niezależnie od tego, kiedy drzewko zostało wsadzone do ziemi. To pierwszy i najważniejszy krok w kształtowaniu korony. Jak przycinać jabłonie po posadzeniu? W przypadku nierozgałęzionych drzewek należy skrócić do wysokości około 80 cm. Od tego miejsca zacznie się przyrost nowych korzeni. Natomiast w przypadku sadzonek rozgałęzionych należy pozostawić 5-6 gałązek i skrócić ich długość co najmniej o połowę. Następnie przez kolejne 3–4 lata co roku warto ponawiać cięcie formujące, aby w kolejnych skupić się już tylko na przerzedzaniu korony oraz usuwaniu starych i chorych gałęzi. 

Jesienne cięcie wczesnych jabłoni wykonuje się czasami tuż po zbiorach w celu formowania i prześwietlania korony drzewa. Jednak zabiegu tego nie należy wykonywać później niż w połowie sierpnia lub na początku września.

Kiedy nie przycinać jabłoni?

Przycinanie jabłoni późną jesienią nie jest wskazane, ponieważ może zadziałać na drzewa pobudzająco i spowodować wypuszczanie świeżych, nowych pędów, które nie są wystarczająco wytrzymałe, aby przetrwać zimną i mroźną pogodę. Późnych odmian jabłoni owocujących we wrześniu i w październiku w ogólne nie powinno się przycinać po zbiorach.

Jesienią jabłonie powinny przejść w stan zimowego spoczynku, dlatego wszelkie zabiegi związane z przycinaniem należy wykonać najpóźniej pod koniec lata. Gdy zdecydujemy się przycinać jabłonie jesienią, musimy liczyć się z tym, że drzewa mogą przemarznąć i nie wydać owoców w przyszłym sezonie. Co więcej, często zdarza się, że przemarzniętego drzewka nie da się uratować.

Przeczytaj również: Jesienne cięcie drzew i krzewów owocowych. Jak wykonać ten zabieg prawidłowo?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Przycinanie jabłoni jesienią. Kiedy najlepiej przycinać jabłonie i dlaczego jest to ważne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.