Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Żmijowiec – dlaczego potrzebujemy go w ogrodzie i na działce. Uprawa i zastosowanie żmijowca

Żmijowiec zwyczajny to roślina dwuletnia, którą coraz częściej uprawia się w ogrodach i na działkach. Ma wiele popularnych odmian, które różnią się od siebie między innymi kolorem kwiatów. O czym pamiętać decydując się na uprawę żmijowca zwyczajnego oraz jakie zastosowanie ma ta roślina w ogrodzie?

Żmijowiec – dlaczego potrzebujemy go w ogrodzie i na działce. Uprawa i zastosowanie żmijowca
Żmijowiec zwyczajny charakteryzuje się długim okresem kwitnienia. Fot. 123RF.com

Spis treści

Żmijowiec zwyczajny – charakterystyka

Żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare L.) to roślina dwuletnia porastająca pospolicie tereny nizinne i wyżynne w Polsce. Jest to gatunek wywodzący się z rodziny ogórecznikowatych. Znakiem rozpoznawczym żmijowca są pręciki wystające z korony kwiatów. Przypominają one język żmii i właśnie stąd wzięła się jego nazwa.

Pojedyncza łodyga żmijowca osiąga wysokość około 1 m. Wyrastają z niej podługowato lancetowate liście odziomkowe, ich końce są zaostrzone. Z ich kątów wyrastają lejkowate kwiaty, które z początkiem kwitnienia są purpurowe, a po pewnym czasie stają się niebieskie. Żmijowiec zwyczajny zwykle porasta tereny ruderalne, nieużytki oraz suche łąki. Zwierzęta unikają tej rośliny z powodu zawartości trujących alkaloidów.

Popularne odmiany żmijowca

Żmijowiec zwyczajny jest tylko jednym z gatunków żmijowca. Oprócz niego istnieje wiele innych odmian, które różnią się od siebie wyglądem oraz miejscem występowania. Jakie są popularne gatunki żmijowca? Możemy wyróżnić rośliny takie jak:

  • żmijowiec wspaniały;
  • żmijowiec babkowaty;
  • żmijowiec szmaragdowy;
  • żmijowiec grecki;
  • żmijowiec rubinowy;
  • żmijowiec sosnowaty.

Żmijowiec rubinowy zachwyca czerwoną barwą. Fot. 123RF.com

W zależności od upodobań można wybrać daną odmianę żmijowca, która kolorystycznie będzie pasowała do wystroju ogrodu. Wart uwagi jest żmijowiec rubinowy, którego kwiaty przybierają piękny czerwony odcień. Z kolei żmijowiec sosnowaty przyciąga uwagę swoimi kwiatami w barwie fioletowej. Żmijowiec grecki znajdzie zastosowanie w gospodarstwach, w których hodowane są pszczoły. Jego pyłek to drogocenny dla pszczół surowiec do produkcji miodu. Większość odmian żmijowca to rośliny bardzo miododajne.

Przeczytaj również: Oprysk z oleju rzepakowego. Skutecznie pozbędziesz się nie tylko mszyc

Uprawa żmijowca zwyczajnego w ogrodzie. O tym musisz pamiętać

Wiele ogrodników decyduje się na uprawę żmijowca zwyczajnego w swoim ogrodzie. To piękna i niezbyt skomplikowana w utrzymaniu roślina. Jej wspaniałe kwiaty mogą stać się rewelacyjną wizytówką ogrodu bądź działki. O czym pamiętać i na co zwrócić uwagę podczas uprawy żmijowca zwyczajnego w ogrodzie?

  • Siew, ziemia i stanowisko

Żmijowiec zwyczajny doskonale rozwija się posadzony na stanowiskach słonecznych. W przypadku siewu nasiona można wysiewać prosto do gruntu wczesną wiosną – najlepiej w kwietniu. Żmijowiec nie jest rośliną zbyt wymagającą, jednak najlepiej wzrasta w żyznej ziemi lekko przepuszczalnej o umiarkowanej wilgotności.

  • Kwitnienie i przycinanie

Roślina wypuszcza kwiaty w czerwcu. Okres kwitnienia jest bardzo długi i może trwać nawet do listopada. Kwiaty żmijowca zwyczajnego charakteryzują się niebieską barwą. Jeśli chodzi o przycinanie, to można pozbywać się na bieżąco chorych lub uschniętych części rośliny.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie żmijowca zwyczajnego zwykle odbywa się przy użyciu nasion. Po dokonaniu siewu do gruntu zaleca się, by do ich wzrostu utrzymywać sporą wilgotność ziemi. Wówczas jest szansa, że będą kiełkować szybciej.

  • Choroby i szkodniki

Jakie choroby zagrażają żmijowcowi zwyczajnemu? Przede wszystkim jest to mączniak prawdziwy, którego źródłem są grzyby Golovinomyces cynoglossi. Jeśli chodzi o szkodniki – rośliną żywią się larwy chrząszczy. Aby zwalczać niechciane organizmy, należy używać specjalnych oprysków oraz nie podlewać zbyt obficie górnych części żmijowca (duża wilgotność sprzyja powstawaniu pleśni).

Żmijowiec zwyczajny – zastosowanie w ogrodzie

Jakie zastosowanie ma żmijowiec zwyczajny uprawiany w ogrodzie? Przede wszystkim jest to świetna roślina ozdobna. Można go połączyć również z innymi odmianami, które razem stworzą oryginalną kompozycję i sprawią, że ogród będzie prezentował się wspaniale. Żmijowiec zwyczajny charakteryzuje się długim okresem kwitnienia, dlatego można cieszyć się widokiem jego pięknych kwiatów przez długi czas.

Żmijowiec zwyczajny to również roślina bardzo miododajna. Uprawiany w ogrodzie lub na działce przyciąga zapylacze, które żyją z nim w symbiozie i mają ogromny udział przy rozmnażaniu również innych roślin. Ciekawostką jest fakt, że korzeń i kwiaty żmijowca zwyczajnego zawierają czerwony barwnik. Z tego względu roślina była niegdyś wykorzystywana do barwienia tkanin.

Źródła: edencity.uwb.edu.pl; pfaf.org; gardenersworld.com

Przeczytaj również:

Nie tylko wzmocni korzenie i wzbogaci glebę. Przygotuj odżywkę, po której surfinie będą kwitły bez opamiętania

Lawenda wybuchnie kwiatami jak nigdy wcześniej. Jak przygotować odżywkę na wzmocnienie i kwitnienie lawendy

Okulizacja róż piennych. Ogrodnik zdradza prosty sposób na odnowienie róż piennych

Grzyby na odporność. Nie chodzi o zwykłe pieczarki na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.