Porady ogrodnicze

Zimowanie pelargonii w domu. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?

Kolorowe pelargonie to jedne z najczęściej używanych roślin do ozdoby naszych parapetów. Nazywane są królowymi balkonów, ponieważ wiele odmian sprzyja możliwości tworzenia wspaniałych aranżacji za niewielką cenę od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Z tego artykułu dowiesz się, co zrobić z pelargoniami na zimę. Jak przechowywać rośliny? 

Zimowanie pelargonii w domu. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę?
Zimowanie pelargonii w domu. Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Fot. 123RF/PICSEL

Zimowanie pelargonii w domu

Nie wszyscy wiedzą, że te popularne rośliny balkonowe nie muszą być jednoroczne. Odpowiednia pielęgnacja i przygotowanie pelargonii na zimę mogą zapewnić ci piękne kwiaty nawet na kilka lat. Z zadbanych i zdrowych okazów pozyskasz również sadzonki, które będą miały cechy rośliny-matki, czyli będą do niej bardzo podobne.

Zimowanie pelargonii bluszczolistnej 

Najczęściej nabywanymi odmianami pelargonii są te rabatowe oraz bluszczolistne. Pierwsze wspaniale prezentują się w ogrodach typu patio, posadzone na przykład w drewnianych skrzyniach. Z kolei pelargonie bluszczolistne zdobią balkony i tarasy, zwisając z podwieszonych kwietników. Rośliny te są łatwe w uprawie, a poniżej znajdziesz informację, jak w prosty sposób sprawić, aby cieszyły oko także w przyszłym roku. Zimowanie pelargonii w domu - dowiedź się, jak to zrobić!

Pelargonia na zimę — jak przechowywać?

Gdy pierwsze jesienne liście opadają na ziemię, a wieczory stają się coraz chłodniejsze to znak, aby zacząć myśleć o przygotowaniu ogrodów i balkonów na zimę. Jeśli i u ciebie królują pelargonie, które pragniesz zatrzymać na dłużej, zadbaj o nie i przenieś do pomieszczenia, aby nie przemarzły. Te rośliny niezbyt dobrze znoszą spadki temperatury poniżej 0°C. 

Zimowanie pelargonii w piwnicy — czy to dobry pomysł?

Najważniejsze jest miejsce, w którym pelargonie będą mogły wejść w stan spoczynku. To ważny okres, ponieważ rośliny przygotowują się wówczas na ponowne wypuszczenie liści i zawiązywanie pąków kwiatowych. Potrzebne jest im pomieszczenie nieogrzewane, lecz z dostępem do światła — z tego powodu zimowanie pelargonii w piwnicy to nienajlepsze rozwiązanie. Ponadto optymalna temperatura powinna wynosić powyżej 5°C, lecz poniżej 10°C. Odpowiednie do tego celu będą klatki schodowe, widne garaże, a także werandy.

Zimowanie pelargonii — co zrobić i jak przygotować rośliny? 

Najpierw dokładnie przyjrzyj się swoim pelargoniom, ponieważ zimę przetrwają tylko zdrowe i silne egzemplarze. Chore mogłyby zarazić wiosną resztę roślin. Usuń pożółknięte liście i obsuszone kwiatostany, a następnie skróć pędy o 1/3 ich długości. Przenieś donice do chłodnego pomieszczenia.

Pelargonia na zimę — jak zabezpieczyć roślinę w ogrodzie? 

Jeśli rośliny znajdują się w ogrodzie — przesadź je. Wykop roślinę wraz z dużą bryłą korzeniową i nie otrzepuj z ziemi. Wybierz donicę o średnicy 20-25 cm, wypełnij drenażem i delikatnie umieść w niej pelargonie. Kwiaty mogą sąsiadować ze sobą w jednym naczyniu pod warunkiem, że odległość między nimi wynosi 25 cm.

Jak przechowywać zimą pelargonię?

Pelargonie podlewaj bardzo rzadko, bo tylko raz lub dwa w ciągu miesiąca. Wodę należy lać do podstawek, ponieważ bezpośrednie polewanie ziemi może skutkować gniciem korzeni, a także sprzyja atakowaniu roślin przez choroby grzybowe. Podłoże w doniczce powinno być prawie suche.

Wybudzanie z zimowego snu

W lutym dzień staje się coraz dłuższy, jest to odpowiedni czas, aby pomóc pelargoniom wyjść ze stanu spoczynku i wejść w okres wegetacji. Należy wówczas podnieść temperaturę w pomieszczeniu o 3-4°C i zacząć je podlewać bardziej obficie. Warto do wody dodać nawozu wieloskładnikowego, aby pobudzić rośliny do życia. Po kilku tygodniach pelargonie wypuszczą nowe, młode pędy, z których możesz uzyskać sadzonki.


Fot. 123RF.com

Odpowiednim czasem na wystawienie kwiatów na balkon jest połowa maja. Ponieważ wówczas nie ma ryzyka przymrozków.

Zobacz więcej zdjęć

Natalia Bieg/ Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wszystko co musisz wiedzieć o zimowaniu roślin balkonowych

Pelargonia o szerokich zastosowaniach leczniczych

Jak pielęgnować pelargonie?

Pelargonie w domu. Pielęgnacja i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.