Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Dlaczego fuksja marnieje – nie kwitnie, gubi pąki, usycha? Poznaj najczęstsze powody

Piękne, delikatne fuksje bywają największą dumą, ale nierzadko i zmartwieniem ogrodników. W pełnej krasie te egzotyczne kwiaty zachwycają setkami kształtów i kolorów, w tym właśnie modnym odcieniem fuksji. Błędy w uprawie mogą niestety dość łatwo zniweczyć marzenia o tarasie skąpanym w kwieciu. Jak ich uniknąć?

Dlaczego fuksja marnieje – nie kwitnie, gubi pąki, usycha? Poznaj najczęstsze powody
Przy niedostatecznej ilości wody i nawozu fuksja zaczyna słabnąć i więdnąć. Fot.pixabay.com/CC Search

Spis treści:

Skąd pochodzi fuksja? Charakterystyka rośliny

Na świecie jak dotąd zidentyfikowano nieco ponad 100 gatunków fuksji. Większość z nich występuje w stanie dzikim w Ameryce Południowej, a tylko nieliczne obserwowane są w Ameryce Środkowej oraz Nowej Zelandii. Z małymi wyjątkami preferują one klimat tropikalny lub subtropikalny.

Jak rozpoznać fuksję? Charakterystyką większości gatunków jest pokrój krzewu – tylko nieliczne tworzą małe drzewka. Ich liście są dość niepozorne, lancetowate i ułożone naprzeciwlegle. Największą ozdobą rośliny są jednak kwiaty zwisające w dół na długich szypułkach. Tworzą one misterną, warstwową konstrukcję złożoną z podwiniętego kielicha, opadającej korony oraz wystających spod niej długich pręcików.

fuksja Fuksja najbardziej jest narażona na szarą pleśń, objawiającą się żółtymi, a następnie brunatniejącymi i gnijącymi plamami. Fot.pixabay.com

Fuksja – wymagania glebowe

W naszym klimacie fuksję uprawia się głównie w donicach – na tarasie, balkonie lub w mieszkaniu. Roślinę można wysadzić na zagon, ale nie przeżyje ona wówczas zimy.

Jak prawidłowo sadzić fuksję? Wymagania glebowe rośliny nie są przesadnie wygórowane. Najlepiej powodzić się jej będzie w ziemi żyznej, próchniczej, o odczynie pH 6–6,5.  Do klasycznego podłoża warto więc domieszać torf oraz kompost, a idealnie też nieco piasku.

Jeśli nie wiesz, dlaczego fuksja marnieje, to odpowiedzią może być nieprawidłowe stanowisko. Pod tym względem roślina jest dość kapryśna i wymaga osłonięcia od wiatru oraz umiarkowanego nasłonecznienia, najlepiej porannego. Idealna temperatura w sezonie wegetacyjnym powinna wynosić ok. 20 °C.

Jak dbać o fuksję? Uprawa doniczkowa

Przewisły charakter pędów sprawia, że fuksję najchętniej uprawia się w koszach i podwyższonych donicach. Można je mocować na stropie tarasów czy altan lub ustawiać na piętrowych kwietnikach. Ważne, aby otoczenie było zaciszne i nieprzesadnie suche.

  • Podlewanie 

Jeśli chodzi o pielęgnację fuksji, wymaganiem bezwzględnym jest stała wilgotność podłoża. Do podlewania należy stosować odstałą wodę o pokojowej temperaturze. W przeciwnym razie roślina może doznać szoku. Dobrym pomysłem jest również regularne spryskiwanie liści i kwiatów.

Przeczytaj również: Tańczące baletnice zdobią balkony i tarasy do późnej jesieni. Poznaj zasady uprawy fuksji

fuksja Fuksje, nazywane tańczącymi baletnicami, można z powodzeniem uprawiać na balkonach i tarasach. Fot. 123RF.com

  • Nawożenie

W przypadku donic na tarasie czy balkonie nawadnianie warto dostosować do aktualnych warunków atmosferycznych. Stałą rutyną w każdych warunkach powinno być natomiast regularne nawożenie fuksji. Uprawa wymaga wysokiej podaży składników odżywczych, które najlepiej jest dostarczać w formie wieloskładnikowego nawozu mineralnego, od marca do października. Co ciekawe, lepiej jest go trochę przedawkować niż poskąpić!

  • Usuwanie przekwitłych kwiatów 

Regularną praktyką powinno być również usuwanie na bieżąco przekwitłych kwiatów. Pomaga to przedłużyć i zintensyfikować kwitnienie. W przypadku wieloletniej uprawy możesz też śmiało każdej wiosny przyciąć pędy, pozostawiając zaledwie 2–3 oczka.

  • Zimowanie

Zimowanie fuksji nie jest niestety sprawą prostą. Roślina wymaga spoczynku i powinna być przeniesiona do ciemnego pomieszczenia o temperaturze 5–8°C.  W tym czasie nawożenia należy zaniechać, a podlewanie ma być bardzo oszczędne. Na początku nowego sezonu fuksja potrzebuje okresu adaptacji, więc należy ją przenieść do jasnego pomieszczenia z temperaturą ok. 15°C.

Trudno się dziwić, że wielu ogrodników decyduje się na jednoletnią uprawę fuksji. Oszczędza to sporo kłopotów i pozwala wysadzać rośliny bezpośrednio na zagon.

fuksja Fuksja jest dosyć wymagająca w uprawie, dlatego najczęściej uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Fot.123RF.com

Zrozumieć fuksję – błędy w uprawie

Niecierpliwość i brak czasu lub odpowiednich warunków mogą okazać się zgubne dla większości odmian fuksji. Uprawa w nieodpowiednim miejscu może na przykład prowadzić do groźnych poparzeń, a nawet zniszczenia korzeni. Przegrzewaniu sprzyjają zwłaszcza plastikowe donice, które łatwo przewodzą ciepło.

Szkodliwy dla fuksji jest zarówno nadmiar światła słonecznego, jak i jego niedostatek. Niewskazane jest zbyt mokre podłoże, ale i przesadna suchość. Ta ostatnia sprzyja namnażaniu szkodników. Dlaczego fuksja nie rośnie? Być może właśnie z powodu źle dobranego stanowiska.

Dlaczego fuksja marnieje?

Fuksja jest dość wymagająca w uprawie. Może się też zdarzyć, że roślina zaczyna chorować i marnieje w oczach. Aby zidentyfikować przyczyny problemu, warto dokładnie przyjrzeć się roślinie. Inne są powody, dlaczego fuksji żółkną liście, a inne wiążą się z ograniczeniem kwitnienia.

Zanim zaczniesz podejrzewać chorobę lub atak szkodników, zweryfikuj najpierw warunki uprawowe. To zaniedbania i niedopatrzenia zwykle tłumaczą, dlaczego fuksja marnieje. Czasami wystarczy zmienić system nawożenia lub przenieść donicę w inne miejsce, aby problem rozwiązał się samoistnie!

  • Dlaczego fuksja gubi pąki?

Doskonałym przykładem na zgubne skutki nieodpowiedniego stanowiska są zaburzenia kwitnienia. Przy niedostatecznym oświetleniu pędy wydłużają się w poszukiwaniu słońca, a liście tracą kolor i mięsistość. Pąków pojawia się bardzo niewiele, więc i kwiaty są rozczarowaniem.

Dlaczego fuksja gubi pąki, zanim jeszcze zdążą się otworzyć? Tutaj wyjaśnieniem jest zazwyczaj nadmiar światła. Prowadzi on do więdnięcia i opadania pąków, którym towarzyszą często uszkodzenia liści. Roślinę należy wówczas jak najszybciej przenieść do półcienia, a uszkodzone partie usunąć.

fuksjaFuksję trzeba podlewać regularnie - w okresie upałów nawet 2 razy dziennie. Fot.pixabay.com

  • Dlaczego fuksja gubi liście?

Jeśli liście fuksji zaczynają więdnąć i opadać, powinieneś sprawdzić poziom wilgotności w donicy. Zapobiegliwi ogrodnicy w obawie przed wysychaniem mają tendencję do przelewania roślin. Przy braku odpływu nadmiar wody powoduje gnicie korzeni.

W takiej sytuacji fuksję należy wyjąć z donicy, a wszystkie jej pędy mocno skrócić. Oczyszczone z ziemi korzenie warto zredukować tak, aby pozbyć się widocznie zgniłych części. Tak przygotowaną roślinę możesz przesadzić do nowej ziemi, pamiętając o pieczołowitej dezynfekcji donicy. Do pierwszego podlewania warto wykorzystać roztwór wody z fungicydem.

Inną przyczyną, dlaczego fuksja gubi liście, może być przedawkowanie nawozu. W tym przypadku najpierw zaobserwujesz zwieszanie się liści i ich brązowienie, a następnie całkowite opadnięcie. Przesadzenie z podcięciem korzeni i pędów jest najlepszym możliwym ratunkiem dla rośliny.

  • Dlaczego fuksji żółkną liście?

Co się stanie, jeśli podłoże w donicy wyschnie? Po niedługim czasie zaobserwujesz żółknięcie, które wynika z osłabienia tempa fotosyntezy. Paradoksalnie, niezdrowy pożółkły odcień pojawia się również przy nadmiarze wody. Przyczynę łatwo zdiagnozujesz, zanurzając palec na kilka centymetrów w podłożu.

Odpowiedzi na pytanie, dlaczego fuksji żółkną liście, może niestety być więcej. Winnym bywa brak magnezu, który stosunkowo łatwo jest uzupełnić solą Epsom. Poza tym przyczyną może być również rdza lub infekcja spowodowana grzybem Verticillium. Obie należy zwalczać poprzez usuwanie zajętych tkanek i oprysk fungicydami.

  • Dlaczego fuksja nie rośnie?

Niedostateczny wzrost pędów również może mieć wiele przyczyn. Zarówno przesuszenie, brak światła, jak i lekkie przemarznięcie mogą hamować rozwój rośliny. Na szczęście w większości przypadków są to problemy odwracalne.

Fuksje stosunkowo często cierpią także na szarą pleśń i uwiąd, wyraźnie nadwątlające kondycję rośliny. Ponadto atakowane są przez mączlika szklarniowego, który skutecznie niszczy liście i jest dość trudny do zwalczania. Jak zapewniają entuzjaści, nie są to jednak wystarczające powody, aby rezygnować z uprawy tych niezwykle zdobnych i wyjątkowo kolorowych kwiatów!

Przeczytaj również: Szukasz kwiatów do wiszącej donicy na balkonie? Fuksje sprawdzą się idealnie

fuksja Fuksje z powodzeniem można uprawiać na balkonach i tarasach. Fot. 123RF/PICSEL

Egzotyczna ozdoba, skuteczne lekarstwo. Właściwości aloesu na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.