Porady ogrodnicze

Sadzenie truskawek na agrowłókninie krok po kroku. Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?

Truskawki prosto z krzaczka smakują najlepiej i są najzdrowsze. Te owoce łatwo chłoną pestycydy, których we własnym ogródku nie używamy. W uprawie truskawek warto skorzystać z nieinwazyjnych rozwiązań, które ułatwiają pracę ogrodnikom i wspierają rośliny. Jednym z nich jest agrowłóknina. Wyjaśniamy, jak sadzić truskawki na agrowłókninie i dlaczego warto to robić.  

Sadzenie truskawek na agrowłókninie krok po kroku. Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?
Do sadzenia truskawek wykorzystuje się agrowłókninę ściółkową. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Sadzenie truskawek – terminy 

Najlepszym terminem do sadzenia truskawek jest pełnia lata, czyli lipiec i sierpień. Wtedy mamy pewność, że rośliny dobrze się ukorzenią i nie zniszczą ich niższe temperatury występujące nocami wiosną czy jesienią. Jednak w tym terminie można sadzić tylko sadzonki doniczkowane. Generalnie sadzonki truskawek dzielimy na trzy rodzaje:  

 • sadzonki kopane, zwane zielonymi. Wykopuje się je z ziemi jesienią i wiosną i wtedy trzeba je od razu sadzić, żeby korzeń nie zdążył wyschnąć. Sprzedawane są w pęczkach po 20 sztuk, ich cena waha się od kilkunastu do 20 złotych; 

 • sadzonki frigo, wykopywane z ziemi zimą, kiedy roślina nie ma liści. Przechowywane są w chłodniach i sprzedawane w pęczkach po 10 sztuk, w cenie 20-40 zł. Można je kupić od wiosny do jesieni, ale najlepiej sadzić od marca do czerwca;  

 • sadzonki doniczkowane, uprawiane w substracie torfowym. Sprzedawane są w wielodoniczkach, doniczkach lub z folią zabezpieczającą korzenie. Dostępne są przez cały sezon, ale najlepiej sadzić je w lipcu i w sierpniu. Cena za 10 sztuk to około 20 zł. 

Sadzonki doniczkowane są najprostsze do posadzenia, ale będą owocować dopiero w kolejnym sezonie. Najszybciej przyjmą się sadzonki typu frigo, ale wymagają one częstszego podlewania. Sadzonki kopane są obciążone największym ryzykiem, bo terminy ich sadzenia mogą być powodem przemarznięcia roślin.  

Przeczytaj również: Wysokie kary za sprzedaż sadzonek truskawek. Sprawdź, jakich truskawek nie możesz samodzielnie rozmnażać

Jak przygotować grządkę pod sadzenie truskawek? 

Truskawki nie lubią tłoku, dlatego grządkę dla nich trzeba przygotować w przemyślany sposób. Stanowisko pod truskawki musi być mocno nasłonecznione, ziemia przepuszczalna o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym (pH 5,5 - 6,5). Glebę pod sadzonki trzeba wypielić i spulchnić.  

Następnym krokiem w sadzeniu truskawek jest przygotowanie grządki pod rozsadę. Truskawki sadzi się w rzędach oddalonych od siebie o pół metra, a w każdym rzędzie odległość między krzaczkami powinna wynosić około 25-30 cm. W takich odległościach trzeba wykopać dołki pod sadzonki. Muszą być dość głębokie tak, by korzenie rośliny zmieściły się w nich pionowo, bez zaginania.  

Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?  

Sadzenie truskawek w agrowłókninie ma wiele zalet. Truskawki ze względu na to, że rosną szeroko rozstawione, wymagają ciągłego pielenia. Agrowłóknina w sposób naturalny nie dopuszcza do przerastania chwastów. Poza tym przyspiesza dojrzewanie samych truskawek. Dzięki agrowłókninie rośliny mają trochę cieplej, bo przykrywa ona podłoże, a jej czarny kolor przyciąga promienie słoneczne. W przypadku ciepłolubnych truskawek to ogromny atut.  

Ziemia pod agrowłókniną dłużej trzyma wodę, a tej truskawki wymagają dość sporo. Zwłaszcza przy sadzonkach typu frigo jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Poza tym agrowłóknina przeciwdziała przenoszeniu się szkodników. 

Przeczytaj również: Truskawki do gruntu i do donic. Jak sadzić truskawki, najlepsze odmiany

Na jakiej agrowłókninie sadzić truskawki?  

Agrowłóknina to syntetyczna tkanina z polipropylenu, zwana też czasem fizeliną lub włókniną ogrodową. W zależności od przeznaczenia rozróżniamy jej trzy rodzaje:  

 • agrowłóknina wiosenna – stosowana wiosną, by chronić rośliny przed nocnymi przymrozkami. Luźno okrywa się nią rośliny, by odsłaniać je w cieplejsze dni; 

 • agrowóknina zimowa – nieco grubsza, biała agrowłóknina służąca do przykrywania na zimę roślin ciepłolubnych. Ma często formę kapturów, którymi przykrywa się krzewy, związując ją luźno sznurkiem;  

 • agrowłóknina ściółkowa - najgrubsza ze wszystkich, ma kolor czarny lub brązowy. Stosuje się ją pod sadzone rośliny, by wstrzymywała parowanie wody i rozrost chwastów.  

Do sadzenia truskawek wykorzystuje się agrowłókninę ściółkową, o gramaturze 50 g/m2. Ze względu na ciepłolubność truskawek powinna mieć kolor czarny.  

Sadzenie truskawek na agrowłókninie krok po korku 

Sadzenie truskawek na agrowłókninie zacznij od wymierzenia grządki. Agrowłóknina powinna pokrywać całą jej powierzchnię i tyle właśnie musisz jej kupić. Kolejne kroki w sadzeniu truskawek na agrowłókninie są dość proste:  

 • rozłóż agrowłókninę na wypielonej i spulchnionej grządce. Naciągnij ją tak, by nie miała fałd i przymocuj szpilkami do agrowłókniny; 
 • odmierz rzędy truskawek, muszą one być oddalone od siebie o pół metra. Rzędy zaznacz kredą na agrowłókninie; 
 • w każdym rzędzie zaznacz miejsce co 30 cm. O tyle muszą być od siebie oddalone krzaczki truskawek w rzędach; 
 • w zaznaczonych miejscach ostrym nożem natnij krzyżykowo agrowłókninę. Nacięcia powinny mieć długość 10 cm; 
 • w miejscach nacięć wytnij dołki na tyle głębokie, żeby korzenie sadzonek zmieściły się w nich pionowo. Wykopanej ziemi nie wysypuj na agrowłókninę; 
 • sadź sadzonki tak, aby cały ich korzeń był przykryty, ale ziemia nie powinna przykrywać dołu rośliny. Zasyp korzenie ziemią i lekko uklep; 
 • zmieć ziemię z agrowłókniny i obficie podlej grządkę. 

Ważne jest, aby ziemi pod agrowłókninę nie przekopywać bezpośrednio przed sadzeniem truskawek. Najlepiej zrobić to tydzień wcześniej, przy czym można wtedy ziemię wzbogacić kompostem.  

Przeczytaj również: Sadzenie truskawek – jaka ziemia, kiedy i gdzie najlepiej sadzić truskawki?

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany truskawek do gruntu i do donic

Wyjaśniamy, jakie odmiany truskawek będą najlepsze do uprawy w gruncie i donicach. Fot. 123RF.com

W ten sposób skutecznie oczyścisz warzywa i owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Sadzenie truskawek na agrowłókninie krok po kroku. Dlaczego warto sadzić truskawki na agrowłókninie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.