Spis treści:
- Jakie właściwości ma nawóz z drożdży?
- Czego nie podlewać nawozem z drożdży?
- Do czego stosować nawóz z drożdży?
Jakie właściwości ma nawóz z drożdży?
Drożdże to jednokomórkowe organizmy, należące do królestwa grzybów. Korzystamy z nich na co dzień, ponieważ znajdują zastosowanie między innymi w celach przetwórczych, piekarniczych i gorzelniczych. Nie wszyscy wiedzą, że możemy wykorzystywać je również w ogrodzie, z uwagi na zawarte w nich składniki odżywcze. W drożdżach znajdziemy między innymi witaminę A, witaminę C, witaminę E, witaminy z grupy B, ale też cynk, potas, fosfor, selen czy żelazo.
Saccharomyces cerevisiae, czyli drożdże piekarskie, sprzedawane są w sklepach w wersji świeżej lub sproszkowanej. Z obu można przygotować opryski i nawozy, które pozytywnie wpływają na stan roślin. Dlaczego warto odżywiać rośliny nawozem z drożdży?
- Odżywka z drożdży pobudza rośliny do intensywnego wzrostu, obfitego kwitnienia i owocowania.
- Nawóz wzmacnia system korzeniowy roślin, ułatwiając im pobieranie z gleby składników mineralnych i wody.
- Nawóz z drożdży zwiększa odporność roślin na niektóre choroby (między innymi szarą pleśń czy zarazę ziemniaczaną), jak również zmniejsza ryzyko ataku szkodników.
Naturalny nawóz można przygotować zarówno z drożdży sfermentowanych, jak i niesfermentowanych. W pierwszym przypadku nawóz potrzebuje około tygodnia, by przefermentować. Jego działanie jest silniejsze, więc warto go rozcieńczyć wodą. Nawóz z drożdży niesfermentowanych jest gotowy po odczekaniu około godziny od ich rozpuszczenia w wodzie. Nie wymaga też dodatkowego rozcieńczania.
Czytaj też: Do jakich roślin stosować nawóz z drożdży? Przepis, działanie i efekty stosowania drożdży w ogrodzie
Czego nie podlewać nawozem z drożdży?
Stosowanie nawozu z drożdży w ogrodzie niesie z sobą wiele korzyści, jednak nie na wszystkie rośliny zadziała tak samo. Niektórych upraw nie wolno nim podlewać, ponieważ może pogorszyć ich smak. Chodzi o popularne warzywa – ziemniaki i cebule. Jednorazowe zastosowanie drożdżowej odżywki nie wyrządzi większych szkód, jednak regularne zasilanie mogłoby negatywnie wpłynąć na walory smakowe cebuli i ziemniaków.
Czytaj również: Najlepsze do nawożenia warzyw i kwiatów. Jak i z czego przygotować gnojówki roślinne
Do czego stosować nawóz z drożdży?
Nawozem z drożdży można zasilać większość kwiatów i warzyw. To naturalna odżywka, która wręcz pobudzi je do rozwoju, kwitnienia czy owocowania. Warto ją stosować zarówno do nawożenia roślin ogrodowych, jak i doniczkowych. Z podobnego wsparcia szczególnie ucieszą się piwonie czy róże. Nawozem z drożdży warto też podlewać krzewy i drzewa owocowe, uprawy truskawek, a także pomidory i ogórki.
Drożdżowy nawóz stosujmy od wiosny do lata, zachowując około 14 dni odstępu między kolejnymi aplikacjami. W tym przypadku istotna jest bowiem regularność. Drożdżami zasilajmy też rośliny, które zostały przesadzone. Przyspieszymy w ten sposób proces ich ukorzeniania.
Przeczytaj również: Domowy nawóz z drożdży do kwiatów doniczkowych. Uważaj, nie wszystkie możesz podlewać
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.