Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Co zrobić, gdy pomidory nie dojrzewają? Dlaczego pomidory mają twardy i biały środek?

Ten problem znają wszyscy ogrodnicy: pomidory mają zielone owoce, które nie chcą się zaczerwienić. Bywa i tak, że gniją, zanim przybiorą odpowiedni kolor. Zazwyczaj dzieje się tak wskutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Czy jednak można temu jakoś zaradzić? Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i co zrobić, gdy pomidory nie dojrzewają. 

Co zrobić, gdy pomidory nie dojrzewają? Dlaczego pomidory mają twardy i biały środek?
Zielone pomidory nie chcą się zaczerwienić? Przyczyn może być kilka. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Jak dojrzewają owoce pomidorów?  

Owoce pomidorów dojrzewają dwuetapowo. Najpierw wykształcają się zielone pomidory, które rosną do rozmiarów właściwych dla swojej odmiany. Trwa to do czterech tygodni.  

Drugi etap to czerwienienie pomidorów. W tym czasie wytwarza się czerwony barwnik, zwany likopenem. To on decyduje o kolorze owoców. Drugi etap dojrzewania owoców pomidorów trwa około dwóch tygodni. W zależności od odmiany w Polsce zaczyna się w lipcu lub w sierpniu.  

Jest jeszcze jeden etap dojrzewania pomidorów. To owoce klimakteryczne, które dojrzewać mogą również po zerwaniu z krzaka. Warunkiem jest to, że muszą być zerwane, kiedy trwa już ich drugi etap dojrzewania. Wystarczy, że pomidor lekko odbarwi się z zieleni w kierunku czerwieni i już poradzi sobie bez krzewu. Musi być tylko położony w suchym i słonecznym miejscu.  

Dlaczego pomidory nie dojrzewają? Przyczyny 

Pomidory są wymagającymi roślinami. Nieodpowiednio pielęgnowane mogą zatrzymać się w dojrzewaniu. Najczęstsze przyczyny tego, że pomidory nie dojrzewają to:  

 • Nieodpowiednia temperatura 

Pomidory dojrzewają w temperaturze 15-30 stopni Celsjusza. W innych temperaturach nie wytworzy się etylen, który jest odpowiedzialny za dojrzewanie owoców. Pomidory rosnące w gruncie warto w zimniejsze dni i noce okrywać folią.  

 • Nadmierne podlewanie 

Pomidory nie powinny być podlewane zbyt obficie. Kiedy już wydadzą owoce, należy je podlewać dopiero wtedy, kiedy ziemia będzie sucha.  

 • Za mało światła 

Pomidory do dojrzewania potrzebują słońca. Osłonięte od niego przez zabudowania lub wyższe rośliny, będą dłużej pozostawały zielone. Przestawienie ich w słoneczne miejsce sprawi, że szybko nabiorą kolorów. 

 • Błędy w nawożeniu 

Pomidory trzeba nawozić, ale należy to robić prawidłowo. W fazie wzrostu potrzebują dużo azotu. Jednak stosowany zbyt długo azot spowoduje rozrost liści i łodyg, a nie owoców. W fazie dojrzewania pomidory potrzebują potasu, który wspomaga ten proces. Pomóc powinien nawóz ze skórki od banana.  

 • Zbyt późne odmiany pomidorów 

Późne odmiany pomidorów nie dadzą owoców w lipcu, ale dopiero w sierpniu, wrześniu i październiku. Wczesne pomidory to na przykład Ondraszek, Poranek, Promyk.  

dlaczego pomidory nie dojrzewają Aby dojrzeć na krzaku, pomidory potrzebują odpowiednich warunków. Fot.123RF.com

Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów? 

Po zniwelowaniu wszystkich tych przyczyn owoce powinny się czerwienić. Pomidorom można pomóc w dojrzewaniu również domowymi sposobami:  

 • Oprysk z naparu z pokrzyw 

Kilogram posiekanych pokrzyw zalej 10 litrami wrzątku i przykryj. Po ostygnięciu odcedź i spryskaj rośliny. 

 • Oprysk z jodu 

40 kropli jodu rozpuść w 10 litrach ciepłej wody. Ostudź i spryskaj rośliny wraz z owocami. 

Przeczytaj również: Dlaczego czosnek ma małe główki? Uprawa i pielęgnacja czosnku latem

 • Nacinanie łodyg 

Ostrym i zdezynfekowanym nożem zrób pionowe nacięcie na głównej łodydze, 12-15 cm od podstawy. Powinno ono mieć długość około 3 cm. Do środka włóż wykałaczkę lub miedziany drucik. 

 • Oberwanie końcówek 

Jeśli zrobisz to pod koniec lipca, roślina całą energię przeznaczy na dojrzewanie owoców. 

 • Wstrzykiwanie alkoholu 

Do każdego owocu wstrzyknij około 5 ml czystego alkoholu. Nakłuwaj owoc u nasady, w okolicach szypułki. Pomidor będzie dojrzały po dwóch tygodniach. 

 • Ruszanie korzeni 

To stresowanie rośliny po to, żeby przyspieszyła okres dojrzewania. Chwyć za łodygę i obróć roślinę w obie strony tak, by korzeń się ruszył, ale by go nie naruszyć. Roślina w chwili stresu nastawia się na produkcję nasion, a to wiąże się z dojrzewaniem pomidorów.  

Dlaczego pomidory mają biały i twardy środek? 

Bywa, że pomidor z wierzchu wygląda pięknie, ale ma biały i twardy środek. Nie smakuje już tak samo, jak dobrze wybarwione pomidory. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Zazwyczaj chodzi o nieodpowiednie nawożenie. Pomidory z białym i twardym środkiem nie otrzymały w fazie dojrzewania odpowiedniej ilości potasu. Prawdopodobnie też zbyt długo były nawożone azotem. Inną przyczyną tego, że pomidory mają biały, twardy i niesmaczny środek są upały. Temperatury około 35 stopni Celsjusza nawet dla tej ciepłolubnej rośliny są zbyt wysokie.  

Źródła: bgh.com/gardening; epicgardening.com, opracowanie własne 

Przeczytaj również: 

Najskuteczniejszy sposób na żółknięcie liści ogórków i pomidorów. Warzywa przestaną chorować

Jak ściółkować ogórki? Cztery sprawdzone metody ściółkowania

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.