Spis treści:
Zmiany na ROD – obowiązkowe szkolenia
Użytkowanie działki w obrębie ogródków ROD, do której nabyło się prawa, wiąże się z szeregiem udogodnień – własny kawałek zieleni, terenu pod uprawy czy miejsca swobodnego, spokojnego wypoczynku w obrębie miasta to dla wielu z nas olbrzymi przywilej. Jednak często użytkownicy kilkusetmetrowych powierzchni zlokalizowanych w obrębie ROD zapominają, że zarówno sposób zagospodarowania, jak i zachowania podczas przebywania na działce regulowane są zapisami wewnętrznych uchwał oraz regulaminami ROD i Polskiego Związku Działkowców.
W praktyce "kupienie" działki ROD nie daje bowiem prawa własności gruntu, lecz pozwala na długoterminowe użytkowanie go w sposób zgodny z ogólnie przyjętymi zasadami. Ich nieustanne naruszanie może prowadzić nawet do utraty prawa do korzystania z działki.
Polski Związek Działkowców w ramach walki z nieregulaminowym gospodarowaniem działkami wprowadził w tym roku zmiany na ROD – obowiązkowe szkolenia, które dotychczas były jedynie uprawnieniem działkowców, mają przygotować nowych "dzierżawców" do umiejętnego prowadzenia ogrodu. Jeśli niesiesz się z zamiarem kupna działki ROD, podejście do szkolenia od 2025 będzie twoim obowiązkiem, ale nie martw się – uczestnictwo w nim jest darmowe, całość obejmuje tylko kilka spotkań, a wiedza, którą tam nabędziesz, naprawdę może ci się przydać i to nie tylko w prowadzeniu upraw.
Przeczytaj również: Kupiłeś działkę ROD? Posprzątaj, przygotuj plany modernizacji i nasadzeń z naszym poradnikiem działkowca
Z czym walczy Polski Związek Działkowców?
Wielu nowych działkowców nie wie, na co może sobie pozwolić, w związku z tym, wykorzystuje dostępną przestrzeń ogródków ROD, jak chce. Tym samym na działkach powstają nieregulaminowe altany oraz zabudowania (domki rekreacyjne, domki gospodarcze, wiaty, ogrodzenia i parkany oraz wiele innych) przekraczające dopuszczalne parametry. Zdarza się też, że w nielegalnie postawionych konstrukcjach, dalekich od idei ogródkowej altany, mieszkają działkowcy mimo jasnej deklaracji PZD, że ogródek ROD nie może być ich stałym miejscem pobytu, a jedynie miejscem czasowej rekreacji.
Otwarty teren działki ROD można wykorzystać na wiele sposobów, ale nie każdy jest zgodny z regulaminem ROD i PZD. Obowiązujące zasady oraz możliwości poznasz na szkoleniu dla nowych działkowców. Fot. Emil Woźniak/deccoria.plZ czym jeszcze walczy Polski Związek Działkowców? Na działkach pojawiają się rośliny, których z różnych przyczyn nie powinno się tam uprawiać, a nasadzenia prowadzone są tak, że niejednokrotnie przeszkadzają sąsiadom. Często dochodzi do naruszeń związanych z hodowaniem zwierząt w ramach działalności gospodarczej, a nie zwykłego hobby. Problemem jest też hałas, nieporządek i zaśmiecanie terenu czy parkowanie niezgodne z wewnętrznymi wytycznymi ROD, nasilające się w okresie letnim i weekendami.
Co istotne, każda z powyższych kwestii jest regulowana przepisami regulaminów oraz powszechnie dostępnych uchwał, jednak nowi działkowcy rzadko zapoznają się z nimi po nabyciu praw do użytkowania działki. Podstawowymi tematami poruszanymi na spotkaniach w ramach szkoleń nowych działkowców od 2025 będą:
- aspekty prawne, pozwalające na działanie Polskiego Związku Działkowców, a także dobre obyczaje i etyka w ramach współużytkowania terenów ROD;
- dopuszczalne i zalecane sposoby nowoczesnego zagospodarowania oraz kierunki modernizacji działek w kierunku zaspokojenia potrzeb współczesnych rodzin;
- utrzymanie porządku na terenie działki w czasie remontu, modernizacji przestrzennej oraz podczas późniejszego użytkowania, a także właściwe rozwiązanie problemu ścieków, odpadów roślinnych, budowlanych i wielkogabarytowych innego pochodzenia oraz parkowanie;
- uprawa działki: dobór roślin, prowadzenie uprawy warzyw, owoców, ziół i roślin ozdobnych z uwzględnieniem zasad programów wspierających przywrócenie równowagi klimatycznej i bioróżnorodności, obowiązujących na działkach ROD.
Obowiązkowe szkolenie ma nie tylko zwrócić ich uwagę na najważniejsze zasady współdziałania w obrębie ROD, lecz także wskazać właściwy kierunek gospodarowania dostępną przestrzenią. To z kolei pozwoli utrzymać większą estetykę ogrodów, wyeliminować potencjalne przyczyny sąsiedzkich konfliktów, zwiększyć komfort przebywania na działkach oraz utrzymać kierunek zrównoważonego rozwoju nowych ogródków ROD.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Ceny działek ROD w zimie. To najlepszy czas na inwestycję, za tyle można kupić działkę
Przeczytaj, nim zaczniesz sezon na działce. Wzrosły mandaty za wykroczenia na terenie ROD
Tych roślin nie możesz posadzić na działce ROD. Znienawidzonego drzewa nie ma na tej liście