Prawo i finanse

Ceny działek ROD po sezonie. Ile teraz kosztują i gdzie szukać ofert działek ROD na sprzedaż?

Zainteresowanie działkami ROD „wystrzeliło” w czasie pandemii. To właśnie wówczas wiele osób, chcąc uniknąć przymusowego zamknięcia w czterech ścianach ciasnych mieszkań, zaczęło rozglądać się za możliwością zakupu niewielkich miejskich ogródków. Duży popyt zaowocował nagłym wzrostem ich cen. Ile teraz kosztują i gdzie szukać ofert działek ROD na sprzedaż?

Ceny działek ROD po sezonie.  Ile teraz kosztują i gdzie szukać ofert działek ROD na sprzedaż?
Kiedy najlepiej kupować działki ROD? Fot.123RF.com

Spis treści:

Działka ROD, czyli co?

Ty również marzysz o własnym kawałku ziemi niedaleko od domu? Zobacz, co musisz wiedzieć, zanim kupisz działkę ROD, aby nie narazić się na problemy. Istotne jest to, że nie wszystkie miejskie działki służące do rekreacji czy uprawiania roślin można określić mianem ROD. Ten skrót oznacza Rodzinny Ogród Działkowy. Jego definicja jest z kolei dokładnie sprecyzowana w Ustawie z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych.

Zgodnie z jej brzmieniem jest to wydzielony obszar obejmujący działki i teren ogólnodostępny. Służy do wspólnego użytkowania przez działkowiczów oraz jest wyposażony w niezbędną infrastrukturę, np. toalety czy krany z wodą. Każdy Rodzinny Ogród Działkowy jest kierowany przez zarząd ROD, czyli organ stowarzyszenia ogrodowego.

Bardzo istotną kwestią jest to, że działki ROD tak naprawdę się nie kupuje. Warto o tym pamiętać, przeglądając oferty ich „sprzedaży”. Osoba pełnoletnia może jedynie nabyć prawo do użytkowania ogródka wraz z podpisaniem umowy dzierżawy działkowej. Członkostwo w stowarzyszeniu ogrodowym nie jest warunkiem, aby zawrzeć umowę z zarządem ROD.

Trzeba więc mieć świadomość, że korzystanie z działki ROD nie oznacza jej posiadania na własność. Umożliwia jedynie jej dzierżawę na określony czas (zwykle na kilkadziesiąt lat). Istnieje jednak ryzyko, że taka umowa może zostać wypowiedziana. Dzieje się tak na przykład, gdy miasto zmieni warunki zagospodarowania terenu, na którym znajdują się działki.

Powyższe zasady dotyczą jedynie ogródków ROD w dosłownym (ustawowym) rozumieniu. Można również znaleźć oferty realnej sprzedaży ziemi i kupić ją na własność (otrzymać akt notarialny zakupionej nieruchomości) – nie są to wówczas typowe działki ROD.

Informacja! Oferty „sprzedaży” działek ROD nie dotyczą ich zakupu na własność. Polegają jedynie na odsprzedaży prawa do korzystania z ogródka działkowego. W dalszej części tekstu pojęcie „sprzedaż działek ROD” będzie się odnosiło właśnie do odsprzedaży możliwości ich dzierżawy.

Ceny działek ROD po sezonie – czy są niższe?

Wiele osób zastanawia się, kiedy najlepiej kupować działki ROD, by zrobić to najtaniej. Jaki okres w roku jest najlepszy na dokonanie takiej transakcji? Przyjmuje się, że ceny działek ROD po sezonie są niższe. Czy rzeczywiście tak jest?

Warto się najpierw przyjrzeć, o jakim przedziale cen właściwie mowa. Jeśli interesowałeś się kosztami zakupu ROD przed pandemią, z pewnością spodziewasz się cen na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Przed rokiem 2019 zadbany ogródek można było kupić nawet za 5-10 tys. zł. Myślisz, że tak jest nadal? Czeka cię spore zaskoczenie!

Ogromne zainteresowanie działkami ROD podczas pandemii sprawiło, że ceny wystrzeliły na niespotykane dotąd poziomy. Obecnie na miejski ogródek trzeba wydać średnio 40-80 tys. zł. Bez problemu można także znaleźć oferty przekraczające 100 tys. zł.

Trzeba podkreślić raz jeszcze, że mowa nie o zakupie ziemi na własność, a jedynie o przejęciu prawa do jej dzierżawy.

Oczywiście ostateczny koszt zależy od wielu czynników, takich jak:

  • powierzchnia działki,
  • wyposażenie (domek działkowy, własna toaleta, pomieszczenie gospodarcze),
  • stan utrzymania ROD, jako całości, np. łatwy dostęp do mediów, parking,
  • odległość od centrum miasta.

Czy ceny działek ROD po sezonie są znacznie niższe? Raczej nie ma takiego trendu, choć rzeczywiście można liczyć na niewielkie upusty. Co zrozumiałe, wiosną rozpoczyna się prawdziwy boom na miejskie ogródki, dlatego ich dzierżawcy mogą sobie pozwolić na windowanie cen. A więc kiedy najlepiej kupować działki ROD? Zima i późna jesień mogą być dobrym czasem na poszukiwania.

Przeczytaj również: Jesteś działkowcem? Sprawdź, czego ci nie wolno robić. Możesz mieć problemy z sadzeniem roślin

Czy można dostać działkę ROD za darmo?

Pomijając sytuacje, w których działkę przekaże ci babcia czy starszy sąsiad, teoretycznie jest jeszcze jedna możliwość, by uzyskać ją za darmo.

Jeśli uda ci się znaleźć wolny ogródek (obecnie nie jest to łatwe), prawo jego użytkowania można uzyskać na dwa sposoby – zgodnie z przepisami ustawy o ROD:

  • podpisując umowę dzierżawy z zarządem ROD, który dysponuje wolną działką,
  • podpisując umowę przekazania praw do działki z działkowcem, który chce się pozbyć ogródka.

Przed pandemią można było skorzystać z takiego sposobu. Obecnie teoretycznie również nic nie stoi na przeszkodzie, by to zrobić. Trzeba jednak mieć świadomość, że wolnych działek jest bardzo mało, więc taka metoda może okazać się nieskuteczna.

Jeśli mimo wszystko chcesz z niej skorzystać, musisz wiedzieć, gdzie szukać ofert działek ROD na sprzedaż lub w ramach bezpłatnego przekazania. Zależy ci szczególnie na drugiej opcji? Najlepiej udaj się osobiście do danego ROD i tam szukaj ogłoszeń na tablicach lub porozmawiaj z zarządem.

Oferty umieszczane w Internecie szybko znikają. Ponadto dzierżawcami ogródków są często osoby starsze, które nie korzystają z sieci. Sposób „analogowy” daje ci zatem przewagę. Wybieraj działki, które są położone w mniej atrakcyjnych okolicach, na przykład na obrzeżach miasta lub nawet poza nim. Jest szansa, że cieszą się one mniejszym zainteresowaniem kupującym.

Gdzie szukać ofert działek ROD na sprzedaż?

Jeśli powyższy sposób nie przyniósł rezultatów, pozostaje ci poszukiwanie działek ROD do sprzedaży. Gdzie je znaleźć? Wystarczy wejść na najpopularniejsze serwisy ogłoszeniowe. Ofert jest tam zwykle sporo, choć ceny nie każdemu przypadną do gustu.

Niezawodną metodą jest także porozmawianie ze znajomymi, rodziną czy sąsiadami (szczególnie starszymi). Być może oni coś wiedzą na temat wolnych działek do sprzedaży. „Poczta pantoflowa” bardzo często stanowi najszybszy i najskuteczniejszy sposób, by stać się właścicielem wymarzonego kawałka ziemi.

Co, jeśli to także nie działa? Być może dobrym pomysłem będzie zakup standardowej działki pod miastem. Możesz poszukać parcel o przeznaczeniu rolnym, które są znacznie tańsze niż budowlane. Bardzo często ich ceny wcale nie są wyższe niż ogródków ROD. Przede wszystkim jednak stajesz się ich „prawdziwym” właścicielem, a nie tylko dzierżawcą.

Źródło: deccoria.pl; orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1148_u

Przeczytaj również:

Jak zostać działkowcem w ROD? Czy każdy może zostać właścicielem takiego ogródka?

Ogrodzenie działki ROD. Płot, żywopłot - co musisz wiedzieć, zanim postawisz lub posadzisz

Likwidacja ogródków działkowych - umożliwiają to zmiany w prawie. Co po likwidacji ROD?

Skorzystać mogą cztery miliony Polaków. 50 mln zł dla działkowców z ROD

 Jest niewielu chętnych, a można zdobyć 100 tys. zł. Oto wszystko o dotacjach dla działkowców Fot.pixabay.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.