Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Czy sąsiad może mieć pretensje o to, gdzie parkujesz samochód? Co mówi prawo?

Samochodów wciąż przybywa, co powoduje, że znalezienie miejsca pod blokiem nie zawsze jest łatwe. Kwestia parkingu jest również istotna dla właścicieli domów. Jakie przepisy trzeba mieć na uwadze, planując miejsca parkingowe? Co mówi prawo na temat postoju pod oknami? Sprawdź, gdzie parkować pojazd zgodnie z prawem, unikniesz odholowania.

Czy sąsiad może mieć pretensje o to, gdzie parkujesz samochód? Co mówi prawo?
Gdzie zaplanować miejsca parkingowe dla samochodów? W zabudowie wielorodzinnej ma to duże znaczenie. Fot. Alicja Rabiko-Woźniak/deccoria.pl

Spis treści:

Przydomowe miejsce parkingowe – co mówi prawo? 

W przypadku jednorodzinnego budynku mieszkalnego szczegóły dotyczące postoju aut są określane przez prawo. Przepisy dotyczą lokalizacji, wymiarów, a nawet ustalają odległość miejsc postojowych od okien.

Które regulacje należy mieć na uwadze, projektując miejsce parkingowe? Obowiązujące w Polsce akty prawne to: 

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane Dz. U. 2020 poz. 1333;
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Według § 18 rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, każda działka budowlana musi mieć zapewnione miejsce postojowe dla samochodów użytkowników stałych i czasowych. Ich liczbę określają kolejne akty prawne, czyli Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i Decyzja o Warunkach Zabudowy i Zagospodarowania Terenu.

Jak zatem przepisy precyzują kwestie lokalizacji miejsc postojowych i czy sąsiad ma prawo mieć pretensje o to, gdzie parkujesz? Przeczytaj i sprawdź, co na ten temat mówi prawo.

Przeczytaj również: Czy sąsiad może zablokować budowę ogrodzenia? Co można postawić w pobliżu granicy działki bez zgody sąsiada

Gdzie można postawić miejsce parkingowe dla samochodów? 

Miejsca postojowe powinny być usytuowane na działce budowlanej w odległości nie mniejszej niż 3 m od granicy działki (jeśli liczba miejsc postojowych jest mniejsza niż 10). Jednak wtedy, gdy działka graniczy z drogą, lokalizacja miejsca parkingowego może nie uwzględniać powyższego przepisu (może się ono znaleźć bezpośrednio przy granicy działki). Ograniczenie nie dotyczy też sytuacji, gdy na działce mają znaleźć się 1 lub 2 miejsca postojowe, a jej planowana zabudowa jest jednorodzinna lub zagrodowa.

Prawidłowo zaprojektowane stanowiska postojowe powinny mieć nawierzchnię utwardzoną lub gruntową stabilizowaną. Właściwe wymiary miejsca dla jednego samochodu osobowego to 2,5 m szerokości i 5 m długości. W przypadku aut użytkowanych przez osoby niepełnosprawne szerokość nie może wynosić mniej niż 3,6 metra.

parking W planowaniu miejsc postojowych ważne są ich wymiary oraz położenie – odległość od okien to jedno z kluczowych wytycznych. Wartości te regulują przepisy. Fot. bilanol/123rf.com

Jaka ma być odległość miejsc postojowych od okien? Zgodnie z obowiązującym prawem to minimum 7 m w przypadku okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynku opieki zdrowotnej, budynku oświaty i wychowania, budynku mieszkalnym i budynku wielolokalowym. Są jednak pewne wyjątki od tej reguły – stanowią je hotele, motele, pensjonaty, domy wypoczynkowe i schroniska.

Miejsca postojowe dla budynków w zabudowie wielorodzinnej 

Nieco inaczej wygląda kwestia lokalizacji parkingu, gdy planowane są miejsca postojowe dla budynków w zabudowie wielorodzinnej. Wynika to z faktu, że zapotrzebowanie jest wówczas większe niż 1 miejsce. Jak prawo reguluje kwestię tego rodzaju parkingu?

Najważniejsze kwestie to: 

  • zachowanie prawidłowej odległości miejsc postojowych od okien – ma wynosić co najmniej 10 m (jeśli jest ich od 11 do 60) lub 20 m (powyżej 60 stanowisk);

  • zachowanie prawidłowej odległości miejsc postojowych od granicy działki – stanowisko postojowe należy lokalizować w odległości nie mniejszej niż 6 m (w przypadku 11 do 60 stanowisk) lub 16 m (powyżej 60 stanowisk) od granicy działki;

  • zachowanie odpowiedniej liczny stanowisk dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne – nie może być większa niż 6% ogólnej liczby, ale też nie mniejsza niż 1 (miejsca te mogą być zbliżone do okien budynków, nie ma w tym temacie dodatkowych ograniczeń).  

Bez zmian pozostaje za to wielkość miejsc. Trzeba też pamiętać, że wspólnoty mieszkaniowe często ustalają własne przepisy dotyczące parkowania (np. zezwalają na parkowania na trawniku). Dlatego zawsze należy stosować się do znaków umieszczonych na danym terenie czy posesji.

Prywatne miejsce parkingowe – co warto wiedzieć? 

W związku z tym, że samochodów jest coraz więcej, a liczba miejsc parkingowych tak szybko nie rośnie, często pojawiają się spory sąsiedzkie. Czy sąsiad może mieć pretensje, gdzie parkujesz? Wszystko zależy od tytułu prawnego do miejsca postojowego.

Jeśli sąsiad ma ulubione miejsce postojowe, ale nie posiada do niego tytułu prawnego, nie powinien mieć pretensji o to, że ktoś na nim zaparkował. Jednak coraz częściej deweloperzy sprzedają mieszkania razem z miejscem parkingowym. W takim przypadku, gdy kupujący mieszkanie wraz z prawem do lokalu nabywa prawo do wskazanej części zewnętrznej, prywatne miejsce parkingowe staje się wyłączone z użytku dla innych mieszkańców osiedla oraz osób z zewnątrz. Zajęcie go jest wykroczeniem drogowym. Konsekwencją może być więc mandat, a także odholowanie pojazdu z cudzego miejsca na koszt intruza. Jednak jest pewien kruczek: takie miejsce powinno znajdować się w strefie ruchu lub zamieszkania. 

Innym, często ignorowanym przepisem są ograniczenia dotyczące miejsca parkingowego, które stosują przedsiębiorcy (m.in. tabliczki „tylko dla klientów sklepu”). Czy trzeba się do nich nie stosować? Podobnie jak w przypadku prywatnych miejsc postojowych, parkowanie tam może skończyć się mandatem lub odholowaniemW powyższej sytuacji każde takie miejsce postojowe musi zostać stosownie oznaczone, tabliczka z informacją, kto może na nim parkować, w zupełności wystarczy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pasożytnictwo cieplne w bloku. Co zrobić, gdy sąsiad ogrzewa się twoim kosztem?

Kolejna rewolucja w przepisach budowlanych. Odległość między budynkami, minimalna powierzchnia lokalu

Będą kontrolować nasze piwnice. Tego nie wolno w nich trzymać

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.