Prawo i finanse

Do czego jest potrzebne świadectwo energetyczne domu? Bez niego nie dostaniesz dofinansowania

Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku to dokument, który jest obowiązkowy od 28 kwietnia 2023 roku. Muszą je posiadać właściciele domów i mieszkań, którzy chcą wynająć bądź sprzedać swoją nieruchomość. Czym konkretnie jest świadectwo energetyczne, ile kosztuje i do czego jest potrzebne?

Do czego jest potrzebne świadectwo energetyczne domu? Bez niego nie dostaniesz dofinansowania
Jakie domy musza mieć świadectwo energetyczne i do czego jest ono potrzebne? Fot.CanvaPro

Spis treści:

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest określane również mianem certyfikatu energetycznego. Od 28 kwietnia 2023 roku rzeczony dokument jest obowiązkowy. W świadectwie zawarte jest przede wszystkim orientacyjne zapotrzebowanie danego budynku na energię niezbędną do zaspokojenia podstawowych potrzeb powiązanych z użytkowaniem domu, czyli: ogrzewania, podgrzewania ciepłej wody czy wentylacji. Certyfikat pozwala na określenie możliwego kosztu utrzymania związanego ze zużyciem energii.

Po sporządzeniu świadectwa charakterystyki energetycznej wszelkie informacje zawarte w dokumencie są przesyłane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Jej strona jest dostępna w witrynie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

Przeczytaj również: Świadectwo energetyczne dla starych budynków. Kto musi je mieć?

Kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne?

Brak świadectwa energetycznego może poskutkować wysoką karą finansową. Nowe przepisy zakładają, że niewyrobienie certyfikatu grozi otrzymaniem grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł. Aby uniknąć pieniężnych konsekwencji, warto wiedzieć, kiedy wymagane jest świadectwo energetyczne i kto konkretnie musi je mieć.

Okazuje się, że świadectwo charakterystyki energetycznej muszą posiadać właściciele nowo budowanych budynków. To w zasadzie nic nowego, ponieważ przepisy nakładały konieczność wyrobienia certyfikatu dla budujących się osób już od 2009 roku. Wprowadzone zasady uwzględniają dodatkowo budynki wybudowane przed 2009 rokiem.

Świadectwo energetyczne jest obowiązkowe w przypadku sprzedaży lub wynajmu domu bądź mieszkania, a także w sytuacji, gdy budynek zostaje poddany termomodernizacji. Warto zaznaczyć, że certyfikat jest ważny przez 10 lat od momentu jego sporządzenia.

Jeśli chcesz wynajmować mieszkanie, musisz zadbać o jego certyfikat energetyczny. Fot.CanvaPro

Ile kosztuje świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to dokument, który może zostać wystawiony przez osobę mającą do tego stosowne uprawnienia. Co istotne, na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii jest dostępny wykaz osób uprawnionych do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej.

Ile kosztuje wystawienie certyfikatu energetycznego? Wszystko zależy od lokalizacji, rodzaju nieruchomości, a także konkretnej firmy. Zwykle jednak cena za sporządzenie rzeczonego świadectwa wynosi od około 300 do 1500 zł.

Przeczytaj również: Co powinno zawierać świadectwo energetyczne? Jak wygląda świadectwo energetyczne [WZÓR], gdzie i jak je zamówić?

Do czego potrzebne jest świadectwo energetyczne?

Posiadanie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku pozwoli nie tylko uniknąć kary za jego brak. Na wykonanie tego rodzaju dokumentu powinny zdecydować się osoby, które liczą na dofinansowanie do wymiany nieefektywnego źródła ogrzewania z tytułu programu "Moje Ciepło". Aby otrzymać dopłatę, do wniosku należy dołączyć certyfikat energetyczny.

"Moje Ciepło" to program, dzięki któremu można dostać dofinansowanie do pompy ciepła. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 30% lub 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, jednak kwota dotacji nie może przekroczyć 21 tys. zł.

Źródła: deccoria.pl; gov.pl.

Przeczytaj również:

Świadectwo energetyczne mieszkania. Kto musi mieć, ile kosztuje, co grozi za jego brak?

Co grozi za brak świadectwa energetycznego budynku? Kto wystawia obowiązkowe świadectwo i za ile?

Gminy dopłacają mieszkańcom do kompostownika. Ile można zyskać, jak dostać dopłatę?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.