Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Kolejna rewolucja w przepisach budowlanych. Odległość między budynkami, minimalna powierzchnia lokalu

Już 1 sierpnia 2024 roku zaczną obowiązywać nowe regulacje w branży budowlanej. Minister Rozwoju i Technologii zdecydował się na wprowadzenie zmian w warunkach technicznych, które mają uporządkować zasady sytuowania budynków na działkach. Chodzi m.in. o wprowadzenie minimalnych odległości między nimi oraz minimalną powierzchnię lokali użytkowych, obecność wózkarni i rowerowni czy obowiązkowe przegrody balkonowe.

Kolejna rewolucja w przepisach budowlanych. Odległość między budynkami, minimalna powierzchnia lokalu
Jedną z najważniejszych zmian jest nowelizacja dotycząca odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji od granicy działkiFot. Fot. Adam Burakowski/East News

Spis treści:

Nowe przepisy budowlane – zmiany od 1 sierpnia 2024

Początkowo nowelizacja miała wejść w życie 1 kwietnia 2024 roku. Jednak w odpowiedzi na liczne apele środowiska budowlanego padła decyzja o przesunięciu terminu 1 sierpnia 2024 roku. W międzyczasie obowiązywały tzw. przepisy przejściowe.

Odległość między budynkami a nowe prawo budowlane

Jedną z najważniejszych zmian jest nowelizacja dotycząca odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad 4 kondygnacji od granicy działki. Dotychczasowa minimalna odległość wynosiła 3 metry w przypadku ścian bez okien lub drzwi oraz 4 metry dla ścian z oknami, lub drzwiami. Od 1 sierpnia 2024 roku, bez względu na obecność okien czy drzwi, minimalna odległość ma wynosić 5 metrów.

Przeczytaj także: Jak samemu zbudować ziemiankę ogrodową? Czy trzeba mieć pozwolenie? Sprawdź, co powinno być w ziemiance

Warto jednak podkreślić, że ustawodawca przewidział wyjątki od tej zasady. Nowe przepisy dotyczą tylko budynków mieszkalnych wielorodzinnych o wysokości ponad 4 kondygnacji, co oznacza, że niższe budynki nie są objęte nowymi wymaganiami.

Nowe przepisy określają, że minimalna powierzchnia takiego lokalu nie może być mniejsza niż 25 m² Fot. Adam Burakowski/East News

Budynki produkcyjne i magazynowe

Nowelizacja wprowadza także nowe wymagania dotyczące lokalizowania budynków produkcyjnych i magazynowych. Budynek produkcyjny lub magazynowy o powierzchni zabudowy większej niż 1000 m² musi być usytuowany w odległości minimum 30 metrów od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, lub projektowanego na innej działce budowlanej budynku mieszkalnego (który ma wydaną ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę lub dokonano zgłoszenia budowy).

Inne zmiany dotyczące minimalnych odległości

Od 1 sierpnia 2024 roku zmieniają się również przepisy dotyczące minimalnej odległości między budynkami wielorodzinnymi a granicą działki.

  • W przypadku ścian bez okien lub drzwi dopuszczalne będzie zmniejszenie odległości do 1,5 metra lub nawet sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy działki (jeśli MPZP tego nie blokuje).
  • Jeśli budynek ma przylegać całą długością jednej ściany do budynku ściany, który stoi na sąsiedniej działce i ma wysokość zgodną z MPZP, może stać bezpośrednio przy granicy działki budowlanej,
  • Budynki inwentarskie i gospodarcze muszą znajdować się w odległości minimum 8 metrów od ściany budynków mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej (chodzi o odstęp między nimi a ścianą budynku z oknami/drzwiami).

Przeczytaj również: Sąsiad robi letni remont, na chodniku zalegają worki z gruzem. Co zrobić, gdzie zgłosić, czy grozi mu kara?

Minimalna powierzchnia lokalu użytkowego

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie minimalnej powierzchni lokalu użytkowego. Nowe przepisy określają, że minimalna powierzchnia takiego lokalu nie może być mniejsza niż 25 m². Z zapisów wynika jednak możliwość wydzielenia lokalu użytkowego o mniejszej powierzchni, ale tylko wtedy, gdy znajduje się on na pierwszej lub drugiej kondygnacji i jest do niego dostęp z zewnątrz.

To nowość, która ma na celu zapewnienie odpowiednich warunków do prowadzenia działalności gospodarczej w lokalach użytkowych. 

A co z balkonami, wózkarniami i rowerowniami?

Nowe przepisy wprowadzają również wymóg stosowania przegród balkonowych o konkretnych parametrach. Mają one mieć wysokość 2,2 metra i szerokość równą szerokości balkonu, minimum 2 metry. Przy ustalaniu szerokości przegrody trzeba uwzględnić barierkę na balkonie, czyli szerokość przegrody powinna wynosić tyle, ile głębokość balkonu pomniejszona o szerokość balustrady.

Przeczytaj takżePnącza kwitnące i o ozdobnych liściach. Które najlepiej wybrać na pergolę i balkon?

Od teraz szukanie oszczędności i stosowanie przegród jedynie wizualnych (typu ścianki ażurowe), będzie niezgodne z prawem. Ścianki mają być pełne, bez otworów, ale jednocześnie wykonane z materiału przepuszczającego światło na poziomie 30-50 proc. Zmiana przepisów ma na celu poprawę komfortu i prywatności mieszkańców budynków z dużą liczbą balkonów, które obecnie są często umieszczone na jednej płycie balkonowej.

Komórki na wózki i rowery w bloku muszą mieć co najmniej 15 mkw. Fot. tanyss/CanvaPro

Ustawodawca pochylił się także nad pomieszczeniami do przechowywania rowerów i wózków dziecięcych. Teraz te komórki muszą mieć powierzchnię wynoszącą co najmniej 15 m². Powinny być zlokalizowane przy wejściu do budynku najlepiej na parterze. Jeśli pomieszczenie jest na innej kondygnacji (podziemnej lub naziemnej) ma być do niego zapewnione dojście – windą lub pochylnią. Ewentualnie dopuszcza się budowę oddzielnego budynku gospodarczego, wiaty lub altany o powierzchni minimum 15 m² na terenie nieruchomości.

Przeczytaj również: Ważne zmiany w prawie budowlanym od sierpnia 2024? Więcej drewna, bliżej sąsiada i co jeszcze?

Co mają na celu zmiany w prawie budowlanym?

Nowe przepisy budowlane, które wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 roku, wprowadzają szereg istotnych zmian mających na celu poprawę warunków mieszkaniowych oraz zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu mieszkańców.

Znowelizowane przepisy budowlane dotyczące odległości między budynkami, minimalnej powierzchni lokali użytkowych, obowiązkowych przegród balkonowych oraz wózkarni i rowerowni stanowią odpowiedź na rosnące oczekiwania inwestorów. To krok w kierunku nowoczesnego, zrównoważonego budownictwa, które uwzględnia zarówno potrzeby mieszkańców, jak i wymogi środowiskowe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Pawilon w ogrodzie. Jak zabezpieczyć, wzmocnić i przymocować do podłoża?

Jak samemu zbudować ziemiankę ogrodową? Czy trzeba mieć pozwolenie? Sprawdź, co powinno być w ziemiance

Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2024 roku? Warto wiedzieć, zanim się rozpocznie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.