Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Będą kontrolować nasze piwnice. Tego nie wolno w nich trzymać

Gromadzone w piwnicach przedmioty to zwykle rzeczy, których nie używamy na co dzień lub które nie są nam już potrzebne. Mogłoby się wydawać, że mamy pełną dowolność w przechowywaniu, jednak zarówno w kamienicach, jak i nowych blokach mieszkalnych obowiązują jasne przepisy. To, co jest łatwopalne, w ogóle nie powinno tam trafić, a nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do tragedii. Dla zwiększenia bezpieczeństwa rząd zapowiada kontrole piwnic. Sprawdź, co można w nich trzymać, nim wejdą strażnicy i posypią się kary.

Będą kontrolować nasze piwnice. Tego nie wolno w nich trzymać
Kontrole piwnic to odpowiedź na tragedię, jaka miała miejsce, podczas gaszenia pożaru w jednym z poznańskich budynków. Ministerstwo zapowiada wyrywkowe sprawdzanie. Co można przechowywać w piwnicy? Odpowiadamy. Fot. klotz/123rf.com

Spis treści:

Kontrole piwnic

Niektóre rzeczy trudno zmieścić na ograniczonym metrażu mieszkania. Dlatego dla wielu z nas doskonałą opcją są piwnice w części wspólnej budynków, w których możemy przechować wiele przedmiotów. Część z nich to rzeczy, po które sięgamy rzadko lub sezonowo, inne to przedmioty stare, których z różnych powodów nie chcemy się pozbyć.

W piwnicach, gdzie warunki temu sprzyjają, doskonale przechowuje się rozmaite przetwory, produkty spożywcze z długim terminem ważności, syropy owocowe, kompoty czy wina. Jednak zdarza się, że do piwnic trafiają rzeczy, które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Część z nich to produkty niebezpieczne, ich przechowywanie to jawne łamanie przepisów przeciwpożarowych, a za to grożą kary.

piwnica Większa piwnica pozwala na przechowywanie sprzętu sportowego, narzędzi ogrodowych, a także zapasów spożywczych czy akcesoriów kuchennych, po które sięgasz znacznie rzadziej. Czego nie wolno w niej trzymać? To nie takie oczywiste. Fot. laughingmango/Alex Potemkin/CanvaPro

Ostatnie wydarzenia, związane z tragiczną akcją gaśniczą na poznańskich Jeżycach zwróciły uwagę władz na problem dowolności w zagospodarowaniu piwnic. Niepokój o to, co obywatele trzymają w komórkach lokatorskich oraz jakie skutki to z sobą niesie, doprowadził do deklaracji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji o wyrywkowych kontrolach. Sprawdź, jakich przedmiotów nie trzymać w przydomowych magazynach i dlaczego lepiej tego nie robić. Wysokie kary to tylko przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. 

Przeczytaj również: Czego nie wolno trzymać w piwnicy? Za przechowywanie niektórych rzeczy grozi nawet 5 tys. zł mandatu

Czego nie wolno trzymać w piwnicy?

Trzymanie w piwnicy w części wspólnej budynku produktów, które swoją formą, składem czy działaniem mogłyby zagrażać użytkownikom i prowadzić do wybuchu lub pożaru, jest zakazane. Lista przedmiotów niebezpiecznych, zabronionych przepisami pożarowymi obejmuje m.in.: 

  • materiały pirotechniczne, 
  • materiały chemiczne o właściwościach łatwopalnych (oleje, farby i rozpuszczalniki), 
  • kanistry z benzyną, 
  • baterie i akumulatory samochodowe, 
  • butle z gazem niezależnie od zawartości. 

Zgodnie z obowiązującym prawem i przepisami Kodeksu wykroczeń przechowywanie takich przedmiotów oraz substancji niebezpiecznych grozi mandatem w wysokości nawet 5000 zł. Jednak przede wszystkim stwarza skrajnie wysokie ryzyko pożaru, w którym mogą zginąć ludzie.

MSWiA zapowiedziało wyrywkowe kontrole piwnic i niezależnych komórek lokatorskich, a planowana akcja sprawdzania ich zawartości prowadzona będzie we współpracy z samorządami, strażą miejską oraz zarządcami budynków. Wszystko po to, aby w przyszłości zminimalizować ryzyko tragedii. 

Co można trzymać w piwnicy?

Konieczność przestrzegania prawa i obowiązujących przepisów przeciwpożarowych nie zmniejsza funkcjonalności pomieszczeń, jakimi są piwnice. Nadal można przechowywać w nich wiele różnych przedmiotów, które zajmują sporo miejsca lub wymagają określonych warunków dla zachowania świeżości na dłużej.

piwnica Na regały do piwnic trafiają przetwory przygotowane na zimę: marynowane warzywa, kiszonki, konfitury z ogródkowych owoców. To bezpieczne miejsca z najlepszymi warunkami ich przechowywania. Fot. Tramino/CanvaPro

Tym samym w piwnicach bez ryzyka możesz trzymać:

  • zapasy słoików z domowymi przetworami (konfiturami, dżemami, przecierami warzywnymi i owocowymi, marynowanymi warzywami, owocami w syropie) przygotowanymi na zimę,

  • butelki z sokami owocowymi domowej produkcji,

  • konserwy,

  • miody,

  • artykuły do przechowywania długoterminowego odpowiednio chronione przed wilgocią,

  • zakorkowane wina i nalewki.

Co jeszcze można trzymać w piwnicy? Oprócz produktów spożywczych różnego typu znajdzie się miejsce na zabezpieczony sezonowy sprzęt sportowy, z którego nie korzystamy na co dzień oraz na akcesoria i narzędzia ogrodnicze.

Odradza się przechowywanie w nich produktów chemicznych, służących do ochrony roślin czy preparatów o wysokim stężeniu substancji aktywnych, jak np. specjalistyczne nawozy. Jeśli tylko masz taką możliwość, przenieś ogrodową chemię na półkę w domku gospodarczym na działce, gdzie będzie bezpieczniejsza i zawsze pod ręką.

Piwnice w starszych budynkach bywają zawilgocone, zbiera się w nich brud i rozwijają grzyby. Dlatego lepiej zrezygnuj z magazynowania w nich niezabezpieczonej spożywki, zebranych z grządki zapasów smakowitych warzyw, ale też elementów wyposażenia wnętrza: starszych mebli czy tekstyliów. Za to z powodzeniem w piwnicznych zbiorach mogą znaleźć się te produkty, które nie chłoną wilgoci, zapachów, a także nie stanowią pożywki dla zarodników grzybów czy gryzoni, chętnie ukrywających się zimą pod szerokimi regałami, zastawionymi po brzegi.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dom z piwnicą czy bez? Decyzję musisz podjąć przed budową

Czy można zmusić gminę do budowy drogi dojazdowej do domu? Kto decyduje o budowie drogi?

Jak wyglądają formalności przy budowie domu w 2024 roku? Warto wiedzieć, zanim się rozpocznie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.