Spis treści:
- Co reguluje tzw. dyrektywa budowlana Komisji Europejskiej?
- Unijny zakaz montowania pieców gazowych – czy są wyjątki?
- Czy trzeba będzie całkowicie zrezygnować z pieców gazowych?
- Program wsparcia finansowego dla wymieniających piece gazowe
- Jakich budynków będzie dotyczył zakaz montowania pieców gazowych?
Komisja Europejska ma zamiar wprowadzić zakaz, który będzie dotyczył montowania pieców działających na paliwa kopalne. Ograniczenie ma obejmować nowe budynki stawiane od 2030 roku. Mówi się też o przesunięciu daty wprowadzenia zakazu.
Najważniejsze informacje zawarto w tzw. dyrektywie budynkowej. Warto wiedzieć, że zakaz miałby dotyczyć również starszych budynków, ale w przypadku, gdy właściciel lub zarządca zdecyduje się wymienić źródło ciepła. Ten warunek też zacznie prawdopodobnie obowiązywać od 2030 roku. W jaki sposób będzie można ominąć te ograniczenia?
Co reguluje tzw. dyrektywa budowlana Komisji Europejskiej?
Parlament Europejski planuje objęcie zakazem także nowe budynki. Obowiązywanie ograniczenia jest zaplanowane na 2035 lub 2040 rok. Ważnym elementem tzw. dyrektywy budowlanej ma również być zakaz dotowania zakupu pieców na paliwa kopalne. Dotyczy to paliwa takiego jak gaz. Likwidacja dodatkowego budżetu jest planowana na 2024 rok.
Wspomniane zakazy będą wprowadzane w ramach REPowerEU. To plan, którego celem jest przystępna, bezpieczna i zrównoważona energia dla mieszkańców UE. REPowerEU to reakcja na trudności i zakłócenia, które pojawiły się na globalnym rynku energii w związku z agresją Rosji na Ukrainę.
Założenia REPowerEU skupiają się na ochronie środowiska i uniezależnieniu się od surowców pochodzących z Rosji. To początek budowania przez Unię Europejską nowej infrastruktury i systemu energetycznego, niezbędnych w kontekście aktualnej sytuacji geopolitycznej.
Przeczytaj również: Mój Prąd 5.0 rusza w kwietniu. Będą dopłaty do fotowoltaiki, pomp ciepła i kolektorów słonecznych
Unijny zakaz montowania pieców gazowych – czy są wyjątki?
W państwach europejskich na dobre rozpoczęła się transformacja energetyczna. Jej celem jest ograniczenie lub całkowite zakazanie używania poszczególnych systemów cieplnych. W tym pieców gazowych. Aktualny projekt ma kilka luk, które można wykorzystać, żeby obejść zakaz montowania pieców gazowych. Możliwości są dwie. Dotyczą stosowanego rodzaju paliwa oraz sposobu użytkowania pieca.
W pierwszym przypadku zakaz można ominąć, jeśli jako paliwo wykorzysta się biometan. To źródło energii otrzymywane z biomasy, które ma parametry gazu ziemnego. W trakcie przetwarzania biometanu wychwytuje się dwutlenek węgla, co sprawia, że paliwo jest bezpieczniejsze dla środowiska.
Natomiast drugie rozwiązanie polega na sposobie wykorzystania pieca gazowego. Używanie urządzenia nie będzie podlegać pod unijny zakaz, jeśli piec zostanie zastosowany jako uzupełniające źródło energii – w funkcji tzw. szczytowego źródła ciepła. Warunkiem jest użycie pieca w instalacji hybrydowej, na przykład jako uzupełnienie pompy ciepła.
Komisja Europejska chce wprowadzić zakaz montowania pieców gazowych, węglowych i olejowych. Fot.Daniel Dmitriew/Forum
Czy trzeba będzie całkowicie zrezygnować z pieców gazowych?
Wprowadzenie zakazu instalowania pieców gazowych to element strategii długofalowej. Wbrew powszechnym, błędnym informacjom, nie oznacza to, że wszyscy, którzy aktualnie używają pieców gazowych, będą musieli przestać je stosować. Obywatele dysponujący tymi urządzeniami, nawet po wprowadzeniu zakazu w życie, będą mogli korzystać z pieców gazowych.
Można być spokojnym, że nie dojdzie do sytuacji, w której rząd nakaże demontaż pieców gazowych w domach. Prawdopodobnie nastąpi wtedy zmiana paliwa z kopalnego na odnawialne. Zakaz montażu pieców gazowych powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim ci, którzy planują budowę nowego domu i zastanawiają się, jaki system zastosować.
Jakich budynków będzie dotyczył zakaz montowania pieców gazowych?
Aktualnie plan wdrożenia zakazu montażu pieców gazowych jest wciąż do ustalenia. Przewiduje się dwie daty. W ramach realizowania REPowerEU zakaz instalacji pieców węglowych, olejowych i gazowych ma zacząć obowiązywać:
- od 2027 roku w nowym budownictwie,
- od 2030 roku w modernizowanych domach.
Warto przy tym podkreślić, że nawet po wprowadzeniu ograniczenia, nie będzie konieczna wymiana zainstalowanych wcześniej kotłów gazowych. Ma ono dotyczyć wspomnianych już odmian nieruchomości: modernizowanych i w nowym budownictwie.
Program wsparcia finansowego dla wymieniających piece gazowe
Urszula Stefanowicz, przedstawicielka Koalicji Klimatycznej, zwraca uwagę na konieczność stworzenia dodatkowych narzędzi, które będą wsparciem dla obywateli zmieniających stare instalacje energetyczne na nowe.
Według Stefanowicz, taka strategia umożliwi rozwiązanie problemów z niską jakością powietrza. Oprócz tego obywatele nie zostaną postawieni przed wyzwaniem związanym z nagłą zmianą rodzaju instalacji energetycznej.
Przeczytaj również: Wniosek o dofinansowanie na docieplenie domu 2023. Skąd pobrać wniosek, jak wypełnić? [PORADNIK]