Spis treści:
Ile prądu zużywa piekarnik?
Piekarnik jest dla wielu osób podstawowym sprzętem w kuchni. Bez tego praktycznego i często użytkowanego urządzenia przygotowanie wielu potraw zajęłoby dużo więcej czasu, a czasem byłoby wręcz niemożliwe. Piekarnik elektryczny niewątpliwie jest bardzo przydatny, każdy z nas ma jednak świadomość, że pobiera energię, co wiąże się z kosztami. Zastanawiasz się, ile prądu zużywa piekarnik? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy ustalić, jakie czynniki wpływają na pobór prądu przez dany sprzęt domowy.
Ostateczne zużycie prądu uzależnione jest przede wszystkim od mocy i czasu pracy piekarnika. Wartości te pozwalają na wykonanie orientacyjnych obliczeń. Warto wiedzieć, że dokładne ustalenie, ile prądu urządzenie pobierze z sieci, jest bardziej skomplikowane, ponieważ wpływ na to ma również klasa efektywności energetycznej czy poszczególne tryby piekarnika. Mimo wszystko szacunkowe rachunki umożliwiają nam sprawdzenie, czy nasz sprzęt pobiera dużo prądu.
Pierwszym krokiem do ustalenia, ile energii zużywa nasz piekarnik elektryczny, jest znalezienie tabliczki znamionowej. Zazwyczaj znajduje się ona z tyłu lub na boku obudowy urządzenia, choć w przypadku niektórych modeli musimy szukać jej w komorze, w okolicach drzwiczek. Niektórzy producenci umieszczają ją na wewnętrznej stronie szuflady pod piekarnikiem. Gdy już zlokalizujemy tabliczkę znamionową, sprawdźmy moc całkowitą urządzenia (np. 2500 W). Wartość ta pozwoli nam obliczyć zużycie prądu w ciągu godziny pracy piekarnika, a to z kolei stanie się podstawą do obliczenia kosztów korzystania z tego sprzętu.
Czy wiesz, ile prądu zużywa twój piekarnik? Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Rachunki za prąd porażą nas wysokością? Od kiedy i ile będą wynosić nowe taryfy
Ile kosztuje godzina pieczenia w piekarniku?
Samodzielne obliczenie przybliżonych kosztów korzystania z piekarnika nie jest trudne. Wystarczy znajomość całkowitej mocy urządzenia, ceny 1 kWh zgodnie z naszą taryfą i czasu jego użytkowania. Można to łatwo oszacować na przykładzie ciasta pieczonego przez godzinę. Jak obliczyć, ile to kosztuje? Skorzystajmy z poniższego wzoru:
moc całkowita piekarnika (kW) x koszt 1 kWh prądu (zł/kWh) = cena godziny pracy piekarnika (zł/h)
Na przykładzie ciasta pieczonego w piekarniku o całkowitej mocy 2500 W, zakładając, że stawka za 1 kWh prądu wynosi 0,412 zł (przy cenach zamrożonych do połowy 2024 r.), koszt zużycia prądu obliczymy w następujący sposób:
- Najpierw 2500 W przeliczamy na kilowatogodziny, co daje nam 2,5 kWh;
- Następnie dane podstawiamy do powyższego wzoru: 2,5 kW x 0,412 zł/kWh = 1,03 zł/h.
Warto sprawdzić, czy nadal opłaca się robić domowe wypieki we własnym piekarniku. Fot. CanvaPro
Zgodnie z obliczeniami godzina pieczenia ciasta kosztuje nas nieco ponad złotówkę, nadal więc opłaca się robić domowe wypieki. Warto jednak pamiętać, że są to przybliżone rachunki, ponieważ na ostateczny koszt wpływa wybrany podczas pieczenia tryb oraz klasa energetyczna wyrażona w przedziale od A do G. Jeśli chcemy oszczędzić, wybierajmy sprzęty oznaczone literką A, które są najbardziej efektywne energetycznie. Na pobór prądu wpływa również sposób korzystania z piekarnika. Rzadkie uchylanie drzwiczek, korzystanie z oszczędnych programów pieczenia i skracanie czasu przyrządzania potraw w tym urządzeniu pozwoli nam zachować kilka groszy w kieszeni.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Tańszy prąd. Jak uzyskać wyższy limit, do kiedy złożyć oświadczenie?
Kontrolerzy już chodzą i sprawdzają. Masz ten ważny dla domu dokument za 800 zł?
Nowy obowiązek. Nie zrobisz do końca marca, nie sprzedasz mieszkania ani domu