Spis treści:
- Świadectwo charakterystyki energetycznej – nowe przepisy
- Jak uzyskać świadectwo energetyczne budynku?
- Ile kosztuje świadectwo energetyczne?
- Kary za brak świadectw charakterystyki energetycznej
Świadectwo charakterystyki energetycznej – nowe przepisy
Świadectwo charakterystyki energetycznej (inaczej paszport lub certyfikat energetyczny) to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb energetycznych związanych z użytkowaniem budynku lub jego części. Można w nim znaleźć obliczenia, które określają ilość zużywanej energii do:
- ogrzewania;
- wentylacji;
- przygotowanie ciepłej wody użytkowej;
- chłodzenia;
- oświetlenia (w przypadku budynków niemieszkalnych).
Dzięki takiemu świadectwu każdy właściciel, a także najemca czy użytkownik budynku może w przybliżeniu sprawdzić roczne zapotrzebowanie na energię w domu. Okazuje się, że kluczowym czynnikiem przy wycenie nieruchomości są klasy energetyczne (od A do G). Budynki czy mieszkania o najwyższej klasie, czyli A, charakteryzują się minimalnym zużyciem energii na potrzeby ogrzewania, dlatego są wyceniane wyżej te o niższej klasie energetycznej. Warto podkreślić, że klasy te są ściśle związane z typem ogrzewania. W ostatnim czasie wzrasta popyt na sprzedaż nieruchomości wyposażonych w pompy ciepła (które nie emitują do środowiska żadnych zanieczyszczeń), a także tych ogrzewanych piecami gazowymi, dlatego ich ceny również wzrosły.
Cena świadectwa charakterystyki energetycznej jest uzależniona od kilku czynników. Fot.Arkadiusz Ziolek/East News
Obowiązek posiadania certyfikatu energetycznego wynika z prawa unijnego. Do 2023 roku przepisy te obejmowały jedynie właścicieli domów i mieszkań, które zostały wybudowane po 2009 roku. Natomiast od 28 kwietnia 2023 roku obowiązuje konieczność posiadania świadectwa energetycznego przez właścicieli nieruchomości (także dla tych wybudowanych przed 2009 rokiem), które jest niezbędne przy sprzedaży lub wynajmu budynków, zarówno jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych. Co więcej, deweloperzy są zobowiązani do sporządzania paszportów energetycznych i przekazywania ich klientom, gdy przekazują lokale do użytkowania.
1 kwietnia 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja Ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z przepisami, zarówno deweloperzy, jak i właściciele domów czy mieszkań nie będą mogli sprzedać nieruchomości bez świadectwa charakterystyki energetycznej. Za nieprzestrzeganie obowiązku będzie grozić surowa kara.
Przeczytaj również: Dotacja na ocieplenie domu 2024. Jak dostać, czy należy się mieszkańcom bloku?
Jak uzyskać świadectwo energetyczne budynku?
Aby uzyskać świadectwo charakterystyki energetycznej, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Do wyboru jest wiele firm zajmujących się przeprowadzaniem audytów. Ważne jest, aby posiadała ona certyfikat poświadczający, że znajduje się w wykazie prowadzonym przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Z kolei sam kontroler powinien mieć uprawnienia do wystawiania świadectw energetycznych. Przy ocenie energetycznej nieruchomości audytor sprawdza m.in. piec do ogrzewania, a także wszystkie instalacje, w tym grzewcze i wentylacyjne, oceniając ich sprawność i efektywność energetyczną. Będzie też sprawdzał stolarkę okienną i drzwiową pod kątem jej izolacyjności termicznej. Takie badania pozwalają na kompleksową ocenę charakterystyki energetycznej nieruchomości, co stanowi podstawę do wystawienia odpowiedniego dokumentu.
Wynikiem audytu jest ustalenie wskaźnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Jest on wyrażany w kilowatogodzinach na metr kwadratowy powierzchni użytkowej. W świadectwie muszą też znaleźć się informacje o rocznym zapotrzebowaniu budynku na energię końcową (EK), a także dane dotyczące średniego współczynnika przenikania ciepła. Wszystkie informacje zawarcie w paszporcie energetycznym trafiają do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).
Od 1 kwietnia 2024 roku bez świadectwa energetycznego nie będzie można sprzedać domu lub mieszkania. Fot.Bartlomiej Magierowski/East News
Ile kosztuje świadectwo energetyczne?
Koszt wykonania świadectwa energetycznego zależy od kilku czynników, m.in. wielkości nieruchomości, jej lokalizacji, stopnia skomplikowania bryły, rodzaju zastosowanych instalacji, konstrukcji przegród wewnętrznych i zewnętrznych, a także dostępności dokumentacji technicznej. Sporządzenie takiego dokumentu dla mieszkań jest tańsze niż dla domów. Za uzyskanie świadectwa charakterystyki energetycznej trzeba zapłacić od kilkuset do ponad 1500 zł (zwłaszcza w Warszawie). Warto pamiętać, że dokument ten jest ważny przez 10 lat od dnia jego sporządzenia. Dlatego właściciele nieruchomości, którym wyrobiono świadectwo energetyczne w ostatnich latach, nie muszą zamawiać kolejnego audytu. Natomiast nowy dokument trzeba będzie uzyskać po remoncie, który miał wpływ na zużycie energii (np. w przypadku wymiany okien czy źródła ciepła).
Kary za brak świadectw charakterystyki energetycznej
Za brak świadectwa charakterystyki energetycznej przy sprzedaży lub wynajmie domy czy mieszkania grożą surowe kary. Wysokość grzywny może wynosić kilka tysięcy złotych, jednak jest ona ustalana indywidualnie przez notariusza podczas sporządzania aktu notarialnego (biorąc pod uwagę okoliczności danego przypadku). Kar mogą też spodziewać się audytorzy za źle sporządzony dokument.
Źródła: gov.pl, deccoria.pl
Przeczytaj również: Mieszkania bezczynszowe. Czy warto kupować, wady i zalety mieszkania bezczynszowego