Spis treści:
- Kontrola deklaracji CEEB? Najpierw czas dla zapominalskich
- Kontrole GUNB. Kiedy będą?
- Kontrola deklaracji CEEB. Co będzie sprawdzane?
- Po co kontrola budynków?
- Kontrole budynków: przegląd kominiarski w ramach systemu ZONE
- Kontrola CEEB. Czy urzędnik może wejść do domu?
Kontrola deklaracji CEEB? Najpierw czas dla zapominalskich
Właściciele lub zarządcy budynków mieli czas do końca czerwca 2022 roku na złożenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklaracji dotyczących źródeł ciepła i spalania paliw. Zgodnie z ustawą, na wprowadzenie tych danych do systemu gminy mają 6 miesięcy w przypadku budynków już istniejących. W przypadku nowo wybudowanych, gdzie źródło ciepła zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku, to 30 dni.
Przekroczenie terminu 30 czerwca 2022 miało wiązać się z finansowymi karami, a brak złożonej deklaracji CEEB to „obietnica” minimum 500-złotowego mandatu. Rzeczywistość okazała się jednak bardziej łaskawa dla spóźnialskich. Deklaracje CEEB bez większych konsekwencji można złożyć do końca sierpnia. Jak zapowiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, taryfa ulgowa dla osób, które nie złożyły deklaracji CEEB, zakończy się we wrześniu. Wtedy mają zostać uruchomione mechanizmy karania spóźnialskich.
Zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów, deklaracja CEEB obejmuje źródła ogrzewania i spalania paliw do 1 MW, które w tej chwili nie wymagają pozwoleń emisyjnych ani zgłoszenia w myśl przepisów Prawa ochrony środowiska. Zgłosić należy piece i kotły gazowe, węglowe czy na pellet, kominki, pompy ciepła czy ogrzewanie z sieci. W imieniu mieszkańców domów wielorodzinnych robi to zarządca.
Kontrole GUNB. Kiedy będą?
Wydłużenie czasu na złożenie deklaracji CEEB nie zmienia faktu, że wkrótce mają ruszyć kontrole deklaracji, które Waldemar Buda nazwał uproszczonym audytem energetycznym. Kontrole deklaracji CEEB mają ruszyć już w pierwszym kwartale 2023 roku, a za wszystko ma być odpowiedzialny Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda ogłosił, że kolejny etap to audyt wszystkich budynków. Aby było to możliwe, powstanie system dla samorządów do rejestrowania specyfikacji budynków.
Kontrole deklaracji CEEB mają odbywać się na zasadach przyjętych przez samorząd. To oznacza, że ruszą albo w ramach uchwał antysmogowych, albo w ramach planu wymiany kopciuchów w danych gminach. To te mają podejmować decyzje, kiedy i w jakim tempie to zrobić.
Kontrola deklaracji CEEB. Co będzie sprawdzane?
Kontrola deklaracji CEEB ma być prowadzona w ramach działającej od lipca 2021 roku i zbierającej dane o źródłach ciepła CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności budynków). Ta działa w obrębie szerszego Systemu ZONE (Zintegrowanego Systemu Ograniczenia Niskiej Emisji).
Za jedną, usystematyzowaną bazę danych o rodzajach źródeł ciepła i spalania paliw będzie odpowiadał w całości Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Kontrola deklaracji CEEB - co będzie sprawdzane? Urzędnicy sprawdzą:
- rodzaj ocieplenia budynku;
- grubość ocieplenia;
- roczne zużycie paliwa wykorzystywanego do ogrzewania;
- rodzaj dachu.
O te dane zostanie uzupełniona deklaracja CEEB. Podczas audytu budynku weryfikowany będzie również sposób ogrzewania budynku. Urzędnicy sprawdzą, czy faktycznie palimy w piecu tym, o czym informowaliśmy w deklaracji CEEB. Za złożenie fałszywego oświadczenia grozi surowa kara.
Po co kontrola budynków?
Kontrola budynków, za którą odpowiedzialny jest GUNB, ma docelowo określić realny stan technicznych naszych domów, a w konsekwencji dać również odpowiedź, jaka jest ich efektywność energetyczna oraz emisyjność. Te dane z kolei mają określić i zdefiniować potrzeby termomodernizacyjne.
Dlatego pozyskane informacje mają zostać wykorzystane do planowania polityki poprawy jakości powietrza w danym regionie. Kontrole budynków wpłyną więc także na to, jak w kolejnych latach będą wyglądały na przykład zadania wynikające z lokalnych uchwał antysmogowych.
Kontrole budynków: przegląd kominiarski w ramach systemu ZONE
Wspomniany system ZONE ma być czymś więcej, niż tylko programem zbierającym dane i opisującym nasze domy. Zintegrowany System Ograniczenia Niskiej Emisji ma oferować o wiele więcej, dlatego dzięki niemu ma być możliwe na przykład zgłoszenie kopciucha i źródła, z którego wydobywa się zanieczyszczone powietrze. W konsekwencji służby będą szybciej reagować na tego typu zgłoszenia.
Co więcej, docelowo nowe funkcje pozwolą na przegląd kominiarski w ramach systemu ZONE. Ten będzie można zamówić przez Internet, a w ramach systemu dostępny będzie uproszczony audyt energetyczny budynku, który jest niezbędny do wniosku o przyznanie dofinansowania na termomodernizację nieruchomości.
Kontrola CEEB. Czy urzędnik może wejść do domu?
Kontrola deklaracji CEEB to niejako nadzór, który prowadzony będzie na własne życzenie. To dlatego, że urzędnicy wejdą do naszych domów pod warunkiem, że im na to pozwolimy. To dlatego, że tym razem nie będzie prowadzony spis, a każdy będzie mógł zamówić inwentaryzację przeprowadzoną przez fachowca.
Przekazanie informacji o budynku będzie dobrowolne, a jego właściciel będzie mógł zamówić wizytę urzędnika online w dogodnym dla siebie terminie. Wówczas do drzwi zapuka kominiarz, pracownik gminy, inspektor ochrony środowiska czy ktoś z uprawnieniami budowlanymi. Bez naszej zgody urzędnik nie wejdzie do naszego domu.
Przeczytaj również: Kontrole abonamentu RTV i wysokie kary. Kto puka do polskich domów i czy można go nie wpuścić?
Abonament RTV jest opłatą, która pobierana jest na funkcjonowanie publicznej telewizji i radia. Fot.123RF.com
Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.