Spis treści:
- Komu przysługuje wyższy limit zużycia energii?
- Co trzeba zrobić, żeby zwiększyć limit prądu?
- Wyższy limit na prąd – oświadczenie
Komu przysługuje wyższy limit zużycia energii?
Zgodnie z nowelizacją ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej, ceny prądu w 2024 roku dla gospodarstw domowych pozostaną na tym samym poziomie, co w 2022 roku (ale tylko do połowy czerwca 2024 roku). To oznacza, że w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2024 roku zostaje przedłużone obowiązywanie zamrożonych cen energii elektrycznej oraz stawek opłat dystrybucyjnych. Zapisane w tej ustawie rozwiązania nazywane są potocznie tarczami energetycznymi. Było to niezbędne, aby konsumenci nie odczuli tak bardzo ogromnych podwyżek rachunków.
Podstawowy limit zużycia energii dla gospodarstw domowych to 1500 kWh. Do połowy 2024 roku gospodarstwa domowe będą płacić 0,41 zł za 1 kWh energii do określonego limitu zużycia. Po jego przekroczeniu maksymalna cena prądu wyniesie 0,8585 zł/kWh brutto (cena zawiera 23% podatku od towarów i usług VAT i podatek akcyzowy). Są jednak osoby, które mogą liczyć na wyższe limity zużycia energii elektrycznej. Wynoszą one:
- 1800 kWh – dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami;
- 2000 kWh – dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.
Warto również zaznaczyć, że z zamrożonych cen prądu mogą skorzystać ci, którzy budują domy jednorodzinne na potrzeby mieszkaniowe własne lub osoby najbliższej (limit wynosi 1500 kWh). Ponadto limit 125 kWh za każdą działkę przysługuje rodzinnym ogrodom działkowym (ROD).
Wyższe progi zużycia prądu przysługują określonym grupom osób. Fot.Monkpress/East News
Co trzeba zrobić, żeby zwiększyć limit prądu?
Większość gospodarstw domowych korzysta z podstawowego limitu zużycia energii elektrycznej (do 1500 kWh). Zgodnie z ustawą przysługuje on automatycznie i bez konieczności spełnienia dodatkowych formalności. Nieco inaczej wygląda sprawa z limitem podwyższonym. Duże rodziny, a także gospodarstwa rolnicze lub te z osobami niepełnosprawnymi muszą złożyć oświadczenie u sprzedawcy prądu, że mają prawo do wyższego limitu. Jest jednak jeden wyjątek: osoby, które już w zeszłym roku złożyły dokumenty w tej sprawie i nadal spełniają warunki do podwyższonego limitu, nie muszą niczego załatwiać oraz składać tego oświadczenia ponownie. Nowe limity będą im przysługiwać automatycznie.
Przeczytaj również: Rachunki za prąd coraz wyższe? Jak sprawdzić, czy licznik prądu nie oszukuje
Oświadczenie dotyczące zwiększenia limitu na energię elektryczną powinni złożyć tylko ci odbiorcy, którzy są uprawnieni do podwyższonego limitu, ale:
- nie złożyli oświadczenia wraz z wymaganymi dokumentami w ustalonym terminie w 2023 roku;
- nie mieli prawa do zastosowania podwyższonych limitów zamrażających ceny prądu, ale nabyli go w 2024 roku.
Na złożenie tego oświadczenia mamy czas do 31 marca 2024 roku. Natomiast w przypadku osób, które w trakcie 2024 roku nabędą prawo do zwiększonego limitu zużycia prądu, należy to zrobić nie później niż w terminie 30 dni od dnia uzyskania uprawnienia do wyższych limitów.
Oświadczenia o zwiększeniu limitu na prąd są dostępne na stronach internetowych spółek energetycznych. Fot.tauron.pl
Wyższy limit na prąd – oświadczenie
Wzory oświadczeń o zwiększeniu limitu na energię elektryczną można znaleźć na stronach internetowych sprzedawców energii elektrycznej. Dokument można złożyć zarówno w wersji papierowej (osobiście w biurze obsługi klienta lub przesyłając pocztą), jak i w wersji elektronicznej, ale pod warunkiem, że oświadczenie będzie opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym (certyfikat z e-Dowodu).
Jakie trzeba mieć dokumenty, aby skorzystać z wyższego limitu zużycia energii elektrycznej? Przy limicie do 1800 kWh, odbiorcy, którzy posiadają lub mieszkają wspólnie z osobą, która ma orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, niezdolności do samodzielnej egzystencji, całkowitej zdolności do pracy lub niepełnosprawności (dla osób poniżej 16 roku życia), będą musieli złożyć tylko oświadczenie u sprzedawcy prądu. Rodzinny wielodzietne powinny dołączyć do oświadczenia kopię Karty Dużej Rodziny, z kolei osoby prowadzące gospodarstwo rolne – kopię decyzji o wymierzeniu za 2022 rok podatku rolnego.
Źródła: tauron.pl, pgedystrybucja.pl, energa.pl, enea.pl, deccoria.pl
Przeczytaj również: Kontrowersyjny podatek dla właścicieli gruntów. Państwo zabierze 30 proc. wartości działki?