Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy można zostać ukaranym za głośną zabawę w sylwestra?

Sylwester to czas zabawy do białego rana. W wielu domach organizowane są w tym czasie imprezy, popularnie zwane „domówkami”. Często towarzyszą im głośna muzyka, tańce i śpiew, które mogą przeszkadzać sąsiadom. Co w takim wypadku? Czy cisza nocna obowiązuje w sylwestra? Czy możemy dostać mandat za zbyt głośnie puszczanie muzyki lub donośne rozmowy? Wyjasniamy.

Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna? Czy można zostać ukaranym za głośną zabawę w sylwestra?
Cisza nocna w sylwestra. Co mówi na ten temat prawo? Sprawdź! Fot.123RF.com

Spis treści:

Cisza nocna w Polsce – przepisy

Cisza nocna to pojęcie, które zna chyba każdy. W teorii jest to przedział czasowy pomiędzy godziną 22:00 a 6:00. W tym czasie muzykę podczas "domówki" należy przyciszyć, a prace remontowe zakończyć. Zaskoczeniem może być fakt, że w polskim prawie nie ma pojęcia ciszy nocnej. To kwestia zwyczajowa i umowna. Nie oznacza to jednak, że cisza w godzinach nocnych jest czymś, co można zignorować. Jest to czas, w którym odbywa się spoczynek nocny i którego nie powinny zakłócać hałasy.

Za zakłócenie spokoju można zostać ukaranym z art. 51 Kodeksu wykroczeń. Chociaż zapis ten nie odnosi się stricte do pory nocnej, to również do niej można go zastosować.

Warto również zaznaczyć, że cisza nocna jest regulowana przez wspólnotę mieszkaniową. Jednak zgodnie z polskim prawem zakłócanie spokoju nie jest ograniczone w żadnym wymiarze czasowym. Istotny jest tu art. 144 Kodeksu cywilnego, według którego uciążliwe dla sąsiada zachowania nie powinny powodować zakłóceń „ponad przeciętną miarę”. Nie zostało więc jednoznacznie stwierdzone, jakie zachowania są uciążliwe. Jeśli zostanie wszczęte postępowanie w sprawie zakłócania ciszy nocnej, to będzie ono traktowane indywidualnie.  

Przeczytaj również: Zwierzęta w sylwestra. Pomóż psom i kotom przetrwać hałas

Cisza nocna w hotelu

Niezależnie od tego, czy jesteśmy w podróży prywatnej, czy służbowej, pobyt w hotelu powinien być komfortowy i sprzyjać odpoczynkowi. Aby umożliwić gościom efektywny odpoczynek, w większości hoteli obowiązuje cisza nocna. Zazwyczaj głośne zachowanie jest zabronione między 22:00 a 6:00. Warto jednak mieć na uwadze, że w każdym hotelu godziny ciszy nocnej mogą być inne. Dlatego warto dopytać o tę kwestię w trakcie dokonywania rezerwacji czy meldunku.   

Istnieją jednak okoliczności, w których cisza nocna w hotelu może zostać całkowicie ograniczona lub zniesiona. Do takich sytuacji dochodzi zazwyczaj, gdy w obiekcie odbywa się wesele albo inne wydarzenie trwające do rana. Warto jednak pamiętać, że takie sytuacje należą do rzadkości i nie powinny wpływać na komfort wypoczynku pozostałych gości. Niezmiernie ważne jest, aby pracownicy hotelu, przede wszystkim recepcji, uprzedzali zainteresowanych pobytem gości o odbywającym się evencie. Ponadto muszą też zadbać o to, by muzyka nie była zbyt głośna.  

cisza nocna  Jeśli nasza impreza sylwestrowa będzie zbyt uciążliwa dla sąsiadów, to niestety musimy liczyć się z mandatem. Fot.CanvaPro

Czy w sylwestra obowiązuje cisza nocna?

Jak wynika ze wspomnianych wyżej przepisów prawa, spokoju nie możemy zakłócać w żaden dzień roku, w związku z tym możemy zostać ukarani przez policję również w sylwestra. Wszystko zależy od tolerancji sąsiadów na imprezy, a także od tego, czy zabawa faktycznie nie wymknęła się spod kontroli. W zasadzie sylwestrowa "domówka" nie powinna budzić zastrzeżeń i powodować interwencji policji, ponieważ wszyscy zdają sobie sprawę z wyjątkowości okazji. Warto jednak pamiętać, że jeśli nasza impreza będzie wyraźnie i mocno zakłócać porządek oraz spokój otoczenia, sąsiedzi mogą wezwać policję.

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, warto uprzedzić sąsiadów (szczególnie jeśli są nimi osoby starsze lub rodziny z dziećmi) o planowanej przez nas zabawie sylwestrowej. Być może spojrzą oni na nas łaskawym okiem. Jednak jeżeli zabawa trwa, a sąsiedzi proszą o ściszenie muzyki, warto to uszanować.  

Przeczytaj również: Sylwester bez huku petard. Czy ciche fajerwerki naprawdę są ciche?

Zakłócanie ciszy nocnej w sylwestra

Zgodnie z art. 51 Kodeksu wykroczeń: kto krzykiem, hałasem, alarmem lub inny wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Oznacza to, że jeśli policjanci otrzymają wezwanie od niezadowolonego sąsiada i odnotują przypadek naruszania ciszy nocnej, możesz narazić się na karę grzywny w wysokości od 20 do nawet 5000 zł.

Natomiast w przypadku, gdy zabawa sylwestrowa wymknie się spod kontroli, taka impreza może skończyć się nie tylko grzywną, ale nawet aresztem w wymiarze od 5 do 30 dni. Kara będzie zależała od indywidualnego przypadku.  

Źródła: Kodeks wykroczeń, Kodeks cywilny, deccoria.pl  

Przeczytaj również: Co zrobić z choinką po świętach? 10 pomysłów na wykorzystanie choinki

Nie trzeba jechać daleko. Te niezwykłe miasta są w Polsce! na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.