Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Ile wody i energii zużywają twoje urządzenia domowe? Sprawdź, jak nie przepłacać

W domu znajduje się wiele urządzeń, które wymagają energii elektrycznej do działania. Niektóre z nich, jak lodówka i zamrażarka, są włączane automatycznie i pracują przez cały czas, a inne są włączane przez użytkowników tylko wtedy, gdy są potrzebne — żelazko, czajnik bezprzewodowy, zmywarka czy telewizor. Ile zużywają energii elektrycznej i w jaki sposób możemy zaoszczędzić?

Ile wody i energii zużywają twoje urządzenia domowe? Sprawdź, jak nie przepłacać
Piekarnik i żelazko potrafią wygenerować koszt nawet do 800 zł rocznie /123RF/PICSEL

Artykuł z ekspozycją partnera

Chociaż niektóre z tych urządzeń zużywają niewiele energii w trakcie krótkiego użytkowania, ich długotrwała praca może znacząco wpłynąć na całkowity bilans energetyczny domu. Z kolei innych używamy krótko, ale powodują duże obciążenie energetyczne – na przykład czajnik elektryczny. By zaoszczędzić, wcale nie musimy gotować wody na gazie. Mamy jednak spory wpływ na to, ile prądu zużywają nasze urządzenia. W cięciu kosztów pomocna może być nawet… chemia domowa, taka jak na przykład wysokiej jakości detergenty do zmywarki. Sprawdźmy, jak sprytnie korzystać z urządzeń w naszym domu, by obniżyć rachunki za prąd.

W przypadku urządzeń elektrycznych bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na pobór energii jest ich klasa energetyczna. Im wyższa, tym urządzenie pracuje z mniejszym poborem mocy. Jeśli więc to możliwe, zastąp stare, energochłonne urządzenia nowymi, bardziej energooszczędnymi modelami. Szczególnie dotyczy to sprzętu, który pracuje cały czas, jak to ma miejsce w przypadku lodówki czy zamrażarki.

Wyłączaj urządzenia, których nie używasz — nie pozostawiaj ich w trybie czuwania. Wiele urządzeń, takich jak telewizory, konsole do gier, odtwarzacze DVD i komputery zużywa energię w trybie czuwania, więc warto je całkowicie wyłączać.

Korzystaj z energooszczędnych żarówek LED. Zużywają one znacznie mniej energii niż tradycyjne żarówki, a dodatkowo wystarczają na znacznie dłużej. Dla przykładu żarówki w salonie używamy przeciętnie przez 2000 godzin rocznie. W tym czasie tradycyjna żarówka 100 W wygeneruje koszt około 160 zł, podczas gdy żarówka LED — 5 zł.

Wyłączaj światła w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Warto też zastanowić się nad zainstalowaniem czujników obecności w łazience i na korytarzu, szczególnie jeśli w domu są dzieci. Urządzenie to włączy światło, gdy wykryje ruch w pomieszczeniu, wyłączy je natomiast, gdy je opuścimy.

Stosuj wysokiej jakości detergenty do zmywarki

Wybierz kapsułki Somat Excellence 4w1. Umożliwiają skuteczne mycie trudnych zabrudzeń i przypaleń nawet w niskich temperaturach 45°C cyklu eco. Aby zwiększyć efektywność zmywarki, warto zadbać o jej czystość poprzez stosowanie tabletek Somat Duo Machine Cleaner. Przeciwdziałają osadzaniu się kamienia i tłuszczu na dyszach, filtrze, pompie i wężach zmywarki, dzięki czemu wydłużają jej żywotność. Można je używać podczas pełnego cyklu mycia naczyń. Wystarczy raz w miesiącu umieścić tabletkę na dnie załadowanej zmywarki, doda detergent i uruchomić wybrany program zmywania.

Używaj urządzeń wielofunkcyjnych, takich jak kombajny kuchenne lub ekspresy do kawy z funkcją mielenia ziaren. Dzięki temu nie potrzebujesz wielu urządzeń, co pozwoli zaoszczędzić energię.

Instaluj termostaty programowalne, które pozwolą na precyzyjne ustawienie temperatury w domu w zależności od pory dnia i nocy. Dzięki temu ograniczysz zużycie energii.

Ograniczaj korzystanie z urządzeń, które zużywają dużo energii, jak piekarnik czy żelazko. W przeciętnym gospodarstwie domowym te dwa urządzenia razem potrafią wygenerować koszt nawet do 800 zł rocznie. Prasuj więc kilka ubrań jedno po drugim, by niepotrzebnie nie rozgrzewać żelazka. Piecz jedno danie po drugim, na przykład mięso po wyjęciu ciasta. Raz rozgrzany piekarnik zużyje w ten sposób mniej energii.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

Materiały prasowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.