Spis treści:
- Kiedy komornik może zająć dom lub mieszkanie?
- Jak duży musi być dług, żeby komornik zajął dom lub mieszkanie?
- Co, gdy komornik zajmuje nieruchomość?
- Kiedy eksmisja jest niemożliwa?
Kiedy komornik może zająć dom lub mieszkanie?
Komornik jest wzywany przez wierzyciela w momencie, kiedy dłużnik nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań w terminie lub nie można się z nim skontaktować w żaden sposób. Komornik nie od razu jednak przychodzi pod drzwi dłużnika. Najpierw firmy windykacyjne próbują nawiązać kontakt z dłużnikiem.
Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika nie oznacza automatycznego rozpoczęcia egzekucji z nieruchomości. W pierwszej kolejności należności są odzyskiwane poprzez:
- egzekucję z konta bankowego,
- egzekucję z renty,
- egzekucję z emerytury,
- egzekucję z wierzytelności,
- egzekucję z wynagrodzenia za pracę.
Dopiero w sytuacji, gdy te metody odzyskiwania środków nie przynoszą zamierzonych efektów, komornik rozpoczyna proces egzekucji z nieruchomości. Może on zająć zarówno budynki mieszkalne, jak i obszary niezabudowane. Wystarczy, że należą one do osoby zadłużonej w całości lub w części.
Przeczytaj również: Kłopoty ze świadectwem energetycznym. Jeden błąd i będą problemy z domem
Jak duży musi być dług, żeby komornik zajął dom lub mieszkanie?
Według przepisów egzekucja z nieruchomości jest możliwa tylko, gdy wysokość długu jest równa co najmniej jednej dwudziestej szacowanej wartości nieruchomości. Analogicznie w sytuacji, gdy wierzycieli jest kilku, aby dochodzić egzekucji z nieruchomości, suma egzekwowanych należności, musi być równa jednej dwudziestej wartości nieruchomości. Oznacza to, że w praktyce nie dojdzie do licytacji komorniczej nieruchomości, gdy należności są niewielkie.
Co, gdy komornik zajmuje nieruchomość?
Gdy komornikowi nie uda się ściągnąć należnej kwoty z konta bankowego albo wynagrodzenia dłużnika, zajmuje inne składniki majątku, wystawiając je następnie na sprzedaż w ramach licytacji komorniczej. Licytacja jest sytuacją wyjątkowo niekorzystną dla dłużnika, szczególnie jeżeli dojdzie do zajęcia posiadanej przez niego nieruchomości. Wiąże się to z dużą stratą finansową, ponieważ cena wywoławcza często jest wielokrotnie niższa niż rynkowa wartość nieruchomości.
Dla dłużnika najbardziej odczuwalnym skutkiem egzekucji z nieruchomości jest proces eksmisji. Komornik ma za zadanie sprawdzić, czy osoba eksmitowana posiada tytuł prawny do innego lokalu lub, czy nadano mu sądowne prawo do lokalu socjalnego. Jeśli wierzyciel nie posiada nieruchomości, w której mógłby zamieszkać, komornik składa wniosek do gminy o wskazanie tymczasowego lokum.
Kiedy eksmisja jest niemożliwa?
Niezależnie od trwania okresu ochronnego, bez zapewnienia lokalu socjalnego, nie można dokonać eksmisji:
- kobiet w ciąży,
- rodzin z małoletnimi dziećmi,
- osób niepełnosprawnych i ubezwłasnowolnionych oraz ich opiekunów,
- osób bezrobotnych,
- osób obłożnie chorych, emerytów i rencistów.
Eksmisji nie można również dokonać w okresie ochronnym przed eksmisją, który według ustawy o ochronie lokatorów trwa od 1 listopada do 31 marca. Pod warunkiem, że osobie eksmitowanej nie wskazano lokalu, do którego ma przenieść się tymczasowo. Ten okres może trwać maksymalnie sześć miesięcy. Po upływie tego terminu komornik usunie lokatora do noclegowni lub schroniska zapewniającej miejsca noclegowe wskazane przez gminę.
Źródła: Krajowa Rada Komornicza, interia.pl deccoria.pl
Przeczytaj również: Chcesz wynająć komuś mieszkanie? Sprawdź, co musisz wiedzieć
Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.