Spis treści:
- Czy można zrobić parking pod oknami?
- Co mówią przepisy o parkowaniu przed oknem?
- Kary za parkowanie przed oknem
Czy można zrobić parking pod oknami?
Liczba samochodów rośnie szybciej, niż przybywa miejsc parkingowych. Dlatego wielu kierowców zostawia auta na trawnikach, chodnikach lub tuż przy oknie któregoś z lokatorów bloku. Pakowanie pod oknami sąsiada to temat, który wywołuje wiele burzliwych dyskusji, a nawet może prowadzić do powstawania konfliktów. To nie tylko zakłóca spokój, lecz także powoduje wydalanie szkodliwych dla zdrowia spalin, które są przyczyną wielu dolegliwości zdrowotnych.
Zdarza się, że wspólnoty mieszkaniowe ustalają zasady parkowania na swoim terenie. Wyznaczają miejsca do parkingu, wprowadzając uchwały zezwalające m.in. parkowanie na trawniku czy tuż pod oknami (wyłącznie przodem do budynku, aby zmniejszyć ryzyko przedostania się spalin do lokali mieszkaniowych). Dlatego szukając wolnego miejsca do zaparkowania samochodu, należy stosować się do znaków drogowych.
Co mówią przepisy o parkowaniu przed oknem?
Usytuowanie miejsc parkingowych określone jest w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Na postawie tej ustawy została określona minimalna odległość wydzielonych miejsc postojowych od okien pomieszczeń przeznaczonych na stały pobyt ludzi w budynkach mieszkalnych, a także placu zabaw oraz boisk dla dzieci i młodzieży. Miejsca parkingowe powinien dzielić dystans co najmniej:
- 7 m – w przypadku parkingu do 10 stanowisk włącznie;
- 10 m – w przypadku parkingu od 11 do 60 stanowisk;
- 20 m – w przypadku większej liczby miejsc parkingowych.
Parkowanie pod oknami może być uciążliwe dla sąsiadów. Fot.Arkadiusz Ziolek/East News
Kary za parkowanie przed oknem
Czy za zaparkowanie samochodu pod oknami może grozić kara? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. W przypadku, gdy pojazd utrudnia wjazd i wyjazd z parkingu lub garażu, kierowcy grozi mandat grozi mandat, który wynosi 100 złotych i jeden punkt karny. Co więcej, przepisy zakazują również postój samochodu z włączonym silnikiem na dłużej niż minutę. Wówczas będziemy musieli zapłacić mandat w wysokości 100 złotych. W innych przypadkach parkowania przed oknami straż miejska nie podejmuje żadnych działań z powodu braku czynności.
Podczas parkowania warto przestrzegać przepisów o ruchu drogowym. Ważne w tym przypadku są specjalne znaki. Natomiast jeśli w pobliżu budynku nie ma strefy z zakazem parkowania, konieczne jest przestrzeganie postanowień zawartych w uchwałach wspólnot mieszkaniowych. W przypadku braku takiego zakazu warto jednak pamiętać, że parkowanie przed oknami może być uciążliwe dla sąsiadów.
Źródło: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
Przeczytaj również:
Kredyt na mieszkanie lub dom. Co musisz wiedzieć, zanim weźmiesz kredyt 2 proc.
Ceny pelletu w czerwcu 2023. Sprawdzamy, ile aktualnie płaci się za pellet drzewny
Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.