Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Fotowoltaika last minute. Jakie zmiany czekają nas w 2022 roku?

Instalacje fotowoltaiczne od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów. Nic dziwnego, rozwiązanie to niesie za sobą wiele korzyści - zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Jeśli planujesz montaż paneli fotowoltaicznych, lepiej się pospiesz. Rząd zapowiedział kolejne zmiany w przepisach dotyczących fotowoltaiki, które zaczną obowiązywać od 2022 roku. Czego należy się spodziewać? Sprawdźmy!

Fotowoltaika last minute. Jakie zmiany czekają nas w 2022 roku?
Zmiany przepisów obejmą nowych właścicieli instalacji, którzy zdecydują się m.in na montaż paneli fotowoltaicznych w 2022 rokuFot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:

Fotowoltaika – jakie zmiany w 2022?

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – "Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii" dotyczy przede wszystkim kwestii wyprodukowanych nadwyżek energii. Zmiany przepisów obejmą nowych właścicieli instalacji, którzy zdecydują się na montaż paneli fotowoltaicznych w 2022 roku oraz przekazywanie nadwyżek wyprodukowanej energii do zakładu energetycznego.

Przypomnijmy, że aktualnie obowiązujące przepisy dają możliwość:

  • oddania nadwyżki wygenerowanej energii do sieci energetycznej;
  • odebrania do 80% zmagazynowanej energii.

Jak od nowego roku będzie wyglądała współpraca między prosumentami a zakładami energetycznymi? Niestety, nowe zasady rozliczania zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nie będą aż tak korzystne, jak obecnie.

Rozważając możliwość budowy domowej elektrowni słonecznej, musisz wiedzieć o tym, że od 2022 roku nadwyżki wyprodukowanej energii nie będą oddawane, lecz sprzedawane podmiotom handlującym energią - po cenie hurtowej (średniej cenie sprzedaży energii z poprzedniego kwartału). To jednak nie wszystko. W miesiącach zimowych, kiedy panele fotowoltaiczne naturalnie produkują mniej energii, często zachodzi konieczność pobierania prądu z sieci. Dotychczas prosumenci mogli nieodpłatnie odbierać do 70% (dla instalacji o mocy od 10 kWp do 50 kWp) lub 80% (dla instalacji o mocy do 10 kWp) oddanej wcześniej energii. Od nowego roku niedobór mocy, będzie musiał zostać kupiony po cenie detalicznej - która zazwyczaj bywa dwukrotnie wyższa od ceny hurtowej.  Oczywiście dużo tutaj zależy od ceny prądu.

fotowoltaika_infografika_1

Co zrobić, by nie stracić? Fotowoltaika last minute 2021

Zastanawiasz się, jak uniknąć zmian i pozostać przy dotychczasowych zasadach rozliczania? Sposób jest bardzo prosty – wystarczy tylko, że zainstalujesz panele fotowoltaiczne do 31 grudnia 2021 roku, przed wprowadzeniem nowych przepisów. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, będą mogły korzystać również z ulg podatkowych i dotacji unijnych do fotowoltaiki.

Montaż instalacji PV jest dość skomplikowany i czasochłonny - zwykle zajmuje on 30 dni. Wychodząc naprzeciw rosnącym oczekiwaniom klientów, niektóre firmy skróciły ten czas do 5 - 14 dni. Jeżeli więc poważnie myślisz o instalacji fotowoltaicznej, polecamy się pospieszyć!

fotowoltaika_infografika_1

Fotowoltaika – jak zacząć?

Montaż paneli fotowoltaicznych – pomimo dofinansowania – to wciąż spory wydatek. Zgodnie z opinią ekspertów inwestycja zwraca się po 5-7 latach. Niestety zmiany w przepisach dotyczących zasad rozliczania prosumentów mogą wydłużyć ten okres. Biorąc pod uwagę ten fakt, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zrealizowanie inwestycji przed końcem 2021 roku.

Fotowoltaika – krok po kroku

1. Wybór lokalizacji mikroinstalacji PV

Myślisz o montażu instalacji fotowoltaicznej? W pierwszej kolejności sprawdź warunki techniczne pod panele słoneczne. Wybór odpowiedniej lokalizacji ma ogromny wpływ na wydajność całego systemu. Panele można zamontować na dachu lub gruncie – najlepiej, jeśli będą skierowane w stronę południowego zachodu lub południowego wschodu, umieszczone pod kątem 30-45°.

2. Oszacowanie mocy instalacji

Kolejnym krokiem jest dobór optymalnej mocy instalacji PV. Aby dobrać właściwą moc modułów fotowoltaicznych, należy określić roczne zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię elektryczną.

3. Wybór właściwych komponentów

Każda instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku elementów - paneli, inwertera (falownika), konstrukcji montażowej oraz złączek i kabli. Najważniejszym elementem są oczywiście moduły słoneczne. Na rynku dostępne są m.in. panele monokrystaliczne, polikrystaliczne oraz z krzemu amorficznego - różniące się od siebie właściwościami, wydajnością i ceną. Ogniwa polikrystaliczne cechują się sprawnością na poziomie 14-18%, natomiast monokrystaliczne – 22% są one lepsze, ale też i droższe.

4. Montaż instalacji

Montażem paneli fotowoltaicznych można zająć się samodzielnie. Niemniej o wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy montażowej. Niepoprawnie zainstalowane panele fotowoltaiczne nie tylko zmniejszają wydajność instalacji, ale też mogą wywołać pożar.

Fotowoltaika – jak to działa? Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane, jakby mogło się wydawać. Zasada działania instalacji fotowoltaicznej jest bardzo prosta. Ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele, przetwarzają promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Wytworzony w ten sposób prąd stały przepływa przez inwenter, gdzie zostaje przekształcony w prąd zmienny o napięciu 230V - czyli dokładnie taki, jaki mamy w gniazdkach.

5. Formalności

Jeżeli chodzi o formalności, to montaż mikroinstalacji o mocy do 50 kWp, nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Jedyne co musisz zrobić, to nawiązanie umowy z wybranym zakładem energetycznym, w celu wysyłania i odbierania prądu z sieci.

Fotowoltaika dofinansowanie 2022. Jakie zmiany?

Osoby, które zdecydują się na montaż instalacji fotowoltaicznej w 2022 roku – o czym wspominaliśmy już wyżej - będą mogły skorzystać z dofinansowania. Dzięki czemu inwestycja może zwrócić się w ciągu zaledwie 5 lat. 

Podobnie, jak miało to miejsce w ostatnich latach, osoby fizyczne mogą liczyć na najszerszy i najkorzystniejszy zakres wsparcia. Co nowego w dotacjach na fotowoltaikę w 2022 roku? Na chwilę obecną wiadomo, że czwarta edycja priorytetowego programu "Mój prąd" będzie premiować rozwiązania zwiększające autokonsumpcję, takie jak systemy zarządzania energią. Niestety, bardzo prawdopodobne jest, że wysokość dotacji zostanie zmniejszona do 3000 zł.

Zmiany objęły także program "Czyste powietrze". W 2022 roku obowiązywać będą wyższe progi dochodowe, uprawniające do skorzystania z dofinansowania w wysokości 5000 zł. W przypadku gospodarstw jednoosobowych limit ten wynosi 2189 zł, dla gospodarstw wieloosobowych - 1564 zł/na osobę.

Czy fotowoltaika zainstalowana po 1 stycznia 2022 roku będzie się opłacać?

Fotowoltaika – czy warto zdecydować się na montaż paneli słonecznych w 2022 roku? Jak najbardziej! Fotowoltaika będzie zawsze opłacalnym rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści - zarówno ekonomicznych, jak i ekologicznych. Pozyskiwanie energii ze słońca zapewnia niezależność od nieustannie rosnących cen prądu oraz komercyjnych dostawców. Panele fotowoltaiczne nie wymagają paliwa do działania, w związku z czym nie emitują szkodliwych zanieczyszczeń do atmosfery. Dodatkowo podnoszą wartość nieruchomości o ok. 4%.

Choć właściciele nowych instalacji w dalszym ciągu będą mogli korzystać z dofinansowania na fotowoltaikę, to na jej montaż polecamy zdecydować się jeszcze w tym roku.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.