Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Prawo i finanse

Negocjacje z deweloperem. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Zakup mieszkania to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego z nas. Fakt, iż jest ono związane z zaangażowaniem dużych środków finansowych, które przeznaczamy na wymarzone „M”, powoduje że zależy nam na tym, aby zaoszczędzić podczas negocjacji z deweloperem jak najwięcej. Na co więc warto zwrócić uwagę negocjując z firmą deweloperską?

Negocjacje z deweloperem. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

Celem negocjacji jest zawsze osiągnięcie optymalnej ceny w konkretnych warunkach rynkowych. Chodzi tu przede wszystkim o dwie kwestie:

  • zakupu mieszkania z najmniejszym ryzykiem przepłacenia,
  • w przypadku ewentualnej odsprzedaży zakupionego lokalu możliwość zarobienia na nim.

Negocjacje zawsze wymagają argumentów, które dotyczą najczęściej lokalizacji, położenia lokalu, kondygnacji, rozkładu mieszkania, widoku z okna i dodatkowych uciążliwości, na które jesteśmy jako przyszli mieszkańcy narażeni.

Po pierwsze: poznaj okolicę i przyszłych sąsiadów

W pierwszej kolejności warto dokładnie zapoznać się z okolicą, w której przyjdzie nam mieszkać oraz porozmawiać z sąsiadami na temat tego z czym, na co dzień, przychodzi im się zmagać. Należy także sprawdzić czy faktycznie, to jak opisuje okolicę deweloper, ma uzasadnienie w rzeczywistości (bliskość punktów usługowych, szkół, żłobków, przedszkoli, przystanków komunikacji miejskiej, dojazdu do głównych arterii miasta itp.).

Po drugie: dokładnie obejrzyj mieszkanie, które chcesz kupić

Ze względu na fakt, iż mieszkania zazwyczaj różnią się od siebie budową, rozkładem, piętrem i wielkością, warto dokładnie zapoznać się z tym, jak lokal wygląda w rzeczywistości. Zwróćmy wtedy uwagę na widok z okna (czy jest to widok na ulicę, park czy ścianę sąsiadującego bloku), nasłonecznienie mieszkania (czy jest widne), możliwości aranżacyjne wnętrz, czy jest ono bezpośrednio w sąsiedztwie uciążliwych punktów itd. Te kwestie w sposób znaczny mogą bowiem wpływać na cenę mieszkania i na możliwość wynegocjowania odpowiedniego rabatu. 

Jeśli nie jesteśmy osobami, które są „techniczne”, warto na obejrzenie mieszkania zaprosić specjalistę w tym zakresie (np. znajomego rzeczoznawcę lub kogoś, kto kupował mieszkanie, i wie, jak ten proces wygląda) lub wynająć do tego firmę zajmującą się odbiorem mieszkań deweloperskich (one najczęściej są w stanie szybko wychwycić usterki w lokalu). Wszelkie nieścisłości zostaną zapisane w protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania wraz z terminem ich wykonania lub datą, do której zostaną wyeliminowane. Jest to o tyle istotne, że to na podstawie tego dokumentu będziemy się rozliczać z deweloperem, a nie w oparciu o słowne obietnice.


Fot. 123RF.com

Po trzecie: sprawdź ceny podobnych mieszkań w sąsiadujących inwestycjach

Kolejnym punktem, który należy „odhaczyć” w przygotowaniach do negocjacji z deweloperem, jest sprawdzenie ceny innych podobnych lokali (pod względem metrażu, lokalizacji itp.) w inwestycjach, które znajdują się w pobliżu.

W rozmowie z deweloperem argument związany z faktem, że za podobne mieszkanie (o zbliżonych parametrach) zapłacimy mniej w innej inwestycji, może pozwolić nam na to, aby obniżyć cenę jeszcze bardziej. Dodatkowo zwrócenie uwagi na to, że mieszkanie może być trudne w aranżacji przez nietypowy układ, albo fakt że jest ono słabo doświetlone mogą pozwolić na wywalczenie dodatkowego upustu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przygotowując się do negocjacji cenowych z deweloperem, zawsze powinniśmy być przygotowani merytorycznie, znając cechy zarówno samej inwestycji jak i poszczególne „plusy i minusy” konkretnych jej lokali. Sam efekt targowania się z deweloperem będzie bowiem uzależniony od katalogu mankamentów, a więc słabych punktów lokalu, którego zakupem jesteśmy zainteresowani. Muszą mieć one oczywiście uzasadnienie w rzeczywistości i nie mogą być tylko naszym subiektywnym wrażeniem estetycznym (na zasadzie „podoba mi się” i „nie podoba mi się”).  

Warto wtedy zainteresować się również takimi kwestiami jak:

  • plany zagospodarowania okolicy, w której znajduje się inwestycja
  • jak wygląda kwestia dostępności miejsc parkingowych, komórek lokatorskich itp.
  • czy w cenie mieszkania deweloper świadczy również usługę wykończenia wnętrza

Jeśli myślimy o zakupie więcej niż jednego mieszkania, również powinniśmy pamiętać że zakup pakietowy wiąże się z dodatkowymi bonusami, a sama sytuacja kupującego jest wtedy o wiele bardziej komfortowa niż w przypadku pojedynczej transakcji.

Na koniec, warto pamiętać o tym, że po drugiej stronie również jest człowiek i zamiast widzieć w nim wroga, może warto podejść do niego jak do partnera, z którym po prostu dojdziemy do rozwiązania, które obie strony będzie satysfakcjonowało. Zgodnie z zasadą „wygrany-wygrany”.

Opracowanie: Jarosław Jędrzyński

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.