Spis treści:
Skąd się bierze zapach pleśni w domu?
Zastanawiasz się, dlaczego w domu czuć stęchliznę? Zjawisko to zawsze jest niepokojące, więc powinniśmy jak najszybciej zidentyfikować jego przyczyny. Nieprzyjemny zapach może być spowodowany czymś tak prozaicznym, jak niewłaściwie suszone pranie, jednak znacznie częściej oznacza problem z pleśnią w mieszkaniu. Z przykrą wonią stęchlizny zmagamy się zwłaszcza zimą, gdy ze względu na rzadkie wietrzenie pomieszczeń i wysoką wilgoć, w naszych domach panują warunki najbardziej sprzyjające rozwojowi grzybów.
Pleśń wytwarza lotne związki organiczne o charakterystycznym i łatwo rozpoznawalnym zapachu. Jest on tym silniejszy, im większy mamy problem z jej obecnością w domu. Woń stęchlizny jest nieprzyjemna i utrudnia codzienne funkcjonowanie, jednak to nie to powinno nas najbardziej martwić. Stanowi ona poważne zagrożenie dla zdrowia wszystkich domowników. Przebywanie w zagrzybionym pomieszczeniu, w którym czujemy pleśń, może doprowadzić do niewydolności oddechowej, objawów alergicznych, obniżenia odporności, podrażnienia oczu i skóry oraz szeregu innych dolegliwości.
Pleśń nie tylko ma przykry zapach, ale też powoduje dolegliwości zdrowotne. Fot. andrei310/123RF.com
Przeczytaj również: Na żółte ramy okienne najlepiej działa prosta, ekologiczna mieszanka. Znów są białe
Jak się pozbyć stęchlizny z domu?
Stęchły zapach wskazuje na obecność pleśni w domu, a ta jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jeśli chcemy pozbyć się przykrej woni na dobre, musimy wyeliminować źródło problemu. Zacznijmy od prostych rzeczy: częstego wietrzenia pomieszczeń, zwłaszcza po kąpieli czy w trakcie gotowania. Warto też unikać suszenia prania w domu, a także zainwestować w pochłaniacze wilgoci (zarówno wymienne wkłady w saszetkach, jak i urządzenie osuszające powietrze). Jeśli przyczyną powstawania pleśni są nieszczelności (np. uszkodzone rury), musimy te usterki naprawić. Niekiedy konieczne okazuje się także zadbanie o odpowiednią izolację budynku.
Walcząc z pleśnią, możemy wypróbować sposoby na usunięcie jej uciążliwej woni. Jak pozbyć się stęchlizny z domu? Zastosujmy naturalne pochłaniacze zapachów. Wystarczy, że do miseczki wsypiemy jeden z poniżej wymienionych produktów:
- węgiel aktywny,
- soda oczyszczona,
- mąka kukurydziana,
- fusy po kawie,
- żwirek dla kota.
Co jeszcze możemy zrobić? Warto do 1 szklanki octu spirytusowego dodać po kilka kropli olejków eterycznych: eukaliptusowego, z drzewa herbacianego i lawendowego. Taką mieszanką spryskujemy ściany, na których pojawił się grzyb, co pomoże wyeliminować pleśń i jej zapach. W podobny sposób możemy zastosować:
- wodę utlenioną,
- wybielacz (½ szklanki na 2 l wody),
- amoniak (¼ szklanki na 2 l wody),
- boraks (½ szklanki na 2 l wody).
Pamiętajmy, że podczas walki z pleśnią i jej zapachem nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze. Do pracy załóżmy rękawice ochronne i maseczkę, aby uniknąć kontaktu środków chemicznych ze skórą i nie wdychać oparów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Okap kuchenny aż lepi się od tłuszczu? Nie potrzebujesz chemii, by go dobrze wyczyścić
Czyszczenie bębna pralki. Tym sposobem pozbędziesz się brzydkich zapachów i pleśni z uszczelek
Pomysłowy trik na zapleśniałe fugi w łazience. Grzyb zejdzie bez szorowania