Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Gałązki św. Barbary. Zetnij teraz w ogrodzie, a zakwitną na Boże Narodzenie

Ze świętami wiąże się wiele tradycji. Jedną z nich jest dawny obrzęd ścinania gałązek drzew i krzewów 4 grudnia, czyli w dzień św. Barbary, patronki górników. Pędy przechowywane w domu przez najbliższe tygodnie, zakwitną w samo Boże Narodzenie. Skąd wziął się ten zwyczaj? Jakie rośliny możemy przeznaczyć na zimową dekorację? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.

Gałązki św. Barbary. Zetnij teraz w ogrodzie, a zakwitną na Boże Narodzenie
Jak pielęgnować gałązki, żeby zakwitły na Boże Narodzenie? Fot. eevl/123RF.com

Spis treści:

Gałązki św. Barbary – historia

Dzień 4 grudnia jest w naszym kraju szczególnie ważny dla górników i innych osób zawodowo zajmujących się wydobywaniem surowców. To właśnie wtedy tradycyjnie obchodzimy w naszym kraju Barbórkę, święto ku czci św. Barbary, która jest patronką dobrej śmierci i trudnej pracy. Z postacią tą wiążą się również inne zwyczaje, a jednym z nich jest ścinanie gałązek drzew i krzewów 4 grudnia, dniu wspomnienia o św. Barbarze. Zgodnie z tą starą tradycją pędy ścięte właśnie w tym momencie, zakwitną dokładnie w Boże Narodzenie.

Gałązki ścięte 4 grudnia mają zakwitnąć w Boże Narodzenie. Gałązki ścięte 4 grudnia mają zakwitnąć w Boże Narodzenie. Fot. natalibabinska/123RF.com

Obrzęd ten ma swoje korzenie w średniowiecznych legendach związanych z patronką górników. Zgodnie z przekazami św. Barbara wywodziła się z pogańskiej rodziny, a w czasie pobierania nauk w Nikomedii zetknęła się z chrześcijaństwem. Wbrew woli swego ojca przyjęła chrzest, a także złożyła śluby czystości. Bliscy próbowali zmusić ją do wyparcia się wiary, ale ona była nieugięta. Uwięziono ją w wieży, a następnie skazano na męczeńską śmierć. Jedno z podań głosi, że św. Barbara zdołała uciec z więzienia i rozstąpiły się przed nią skały. Zgodnie z inną legendą w drodze do celi zerwała gałązkę wiśni, którą później pielęgnowała. Miała ona rozkwitnąć w dniu śmierci św. Barbary, mimo panującej wokół zimy.

Choć nie ma historycznych dowodów na to, że postać ta w ogóle istniała, jej kult jest wciąż żywy. Wedle tradycji gałązki św. Barbary mają symbolizować nadzieję i odrodzenie. Ten ludowy zwyczaj cieszy się największą popularnością na terenie Niemiec, ale lokalnie praktykowany jest także w Polsce na wsiach. Gałązki ścięte w Barbórkę możemy wykorzystać do udekorowania świątecznego stołu. Jeśli chcemy, aby kwitły w Boże Narodzenie, musimy o nie odpowiednio zadbać.

Gałązki muszą być przemrożone, żeby zakwitły na święta. Gałązki muszą być przemrożone, żeby zakwitły na święta. Fot. sonjachnyj/123RF.com

Przeczytaj również: Golteria w doniczce - oryginalna roślina na święta. Uprawa i pielęgnacja golterii rozesłanej

Jakie gałązki nadają się do ścięcia?

Oczywiście nie wszystkie gałązki mają szansę rozkwitnąć w wazonie w Boże Narodzenie. Możemy ściąć je tylko z tych drzew i krzewów, które kwiatami obsypują się wiosną. Autor kanału Ogród na piasku na portalu YouTube podpowiada, aby pobrać je z takich drzew owocowych jak wiśnie, czereśnie, śliwy i jabłonie. W domu rozkwitnie także gałązka magnolii czy krzewów: forsycji, derenia, jaśminu nagokwiatowego oraz oczaru wirginijskiego. Wybierając gałązki do ścięcia, zdecydujmy się na te, które nie są uszkodzone i nie mają śladu chorób czy żerowania szkodników. Ścinamy je ukośnie. Miejsca cięcia grubszych gałązek warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Jak pielęgnować gałązki, żeby zakwitły na Boże Narodzenie?

Gałązki, które ścinamy w dniu św. Barbary, muszą być przemrożone, jeśli mają zakwitnąć w domu. Jeżeli nie stało się to naturalnie, bo nie było jeszcze silnego mrozu, pędy możemy włożyć na całą noc do zamrażarki. Jak podpowiada ekspert z kanału Ogród na piasku, następnie powinniśmy włożyć przechłodzone gałązki na kilka godzin do letniej wody. Dopiero później przenosimy je do wazonu wypełnionego wodą o temperaturze pokojowej, którą wymieniamy na świeżą co 3-4 dni. Gałązki św. Barbary przechowujemy w jasnym miejscu, gdzie utrzymuje się temperatura ok. 20°C. W Boże Narodzenie będziemy się cieszyć ich urokliwym kwitnieniem.

Źródła: deccoria.pl, bloomling.de, mnzp.pl

Przeczytaj również:

Wsadź teraz cebulki do ziemi, a zakwitną na święta. Sadzenie narcyza bożonarodzeniowego

Będzie konkurować z gwiazdą betlejemską. Jak pielęgnować azalię w doniczce, by długo kwitła?

Kiedy posadzić amarylis w doniczce, aby zakwitł w Boże Narodzenie? Nie przegap najlepszego terminu

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.