Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak prać ręczniki, pościel i koce? Przydatne wskazówki i sprawdzone tipy

Środek zimowego okresu to idealny moment, aby skupić uwagę na pielęgnacji tekstyliów codziennego użytku, takich jak ręczniki, koce, pledy i kołdry. Jak dbać o nie, aby cieszyć się ich trwałością przez długi czas?

Jak prać ręczniki, pościel i koce? Przydatne wskazówki i sprawdzone tipy
Jak o nie zadbać, by służyły nam przez długi czas? Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak prać ręczniki?

Wydawać by się mogło, że ręczniki, którymi jedynie obcieramy ciało z nadmiaru wody, nie wymagają częstego prania. Nic bardziej mylnego! Wycierając naszą skórę, zdzieramy z niej martwy naskórek, który osadza się na włóknach tkaniny, co stanowi doskonałą pożywkę dla namnażających się bakterii, grzybów i roztoczy. Ich rozwojowi sprzyjają również wilgoć i wysoka temperatura, które często panują w łazience, gdzie najczęściej trzymamy ręczniki. Po każdym użyciu tkanina powinna gruntownie wyschnąć. Nawet jeśli stosujemy się do tej zasady, jednego ręcznika nie należy używać dłużej niż przez tydzień – optymalnie jest je wyprać już po trzech użyciach lub kiedy zaczną dziwnie pachnieć.

Piorąc ręczniki, powinniśmy unikać stosowania płynów zmiękczających. Nie wpłukują się one całkowicie z jego włókien, co więcej, składniki w nich zawarte sprawiają, że materiały tracą swoje chłonne właściwości. Warto również prać je osobno – w ciasno upakowanym tekstyliami bębnie pralki, środki piorące nie zostaną z nich dokładnie wypłukane. Jeśli chcemy, aby ręczniki pozostały miękkie i przyjemne w dotyku, do ich zmiękczania używajmy octu – zadowalające efekty uzyskamy już po dolaniu do pralki jednej szklanki tego „specyfiku”. Podobne rezultaty daje zastąpienie połowy zwyczajowej porcji proszku do prania, sodą oczyszczoną. W przypadku obu metod dobrze dodać do prania kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.

Przeczytaj również: Jak pozbyć się zapachu stęchlizny z ręczników? Płyn do płukania to nie jest dobry pomysł

ręcznik Przyczyn, dlaczego ręczniki po praniu czuć stęchlizną może być kilka. Fot.123RF.com

Jak prać koce i pledy?

W okresach zimowych koce i pledy to nieodłączni towarzysze długich wieczorów. One również stosunkowo szybko pokrywają się niewidocznymi gołym okiem zanieczyszczeniami. Jednak ponieważ rzadziej po nie sięgamy, wystarczy przeprać je przynajmniej raz w miesiącu.

Właściwie wszystkie rodzaje pledów ze sztucznych włókien (akryl, polar itp.) najlepiej prać w niskiej temperaturze z dodatkiem płynu do delikatnych tkanin, za to bez stosowania proszku. Jeśli już chcemy wykorzystać silniejszy detergent, wybierzmy ten w formie żelu. Po niezbyt intensywnym (ok. 500) odwirowaniu, tekstylia odwieszamy do wyschnięcia. Na samym końcu przeczesujemy ich włosie miękką szczotką, dzięki czemu będą miękkie, puchate i żaden z nich nie pokryje się meszkiem.

Jak wyprać koc elektryczny?

Najbezpieczniej wyprać go ręcznie. Zanim zabierzemy się do pracy, upewnijmy się, że nie jest podpięty do sieci. W ciepłej wodzie rozpuszczamy niewielką miarkę detergentu, a później namaczamy w takim roztworze tkaninę przez 15 minut.

Jak prać pościel - przydatne pordy

Dorosły człowiek podczas snu, oddychając i pocąc się, traci nawet 0,5 litra płynów. W wydzielanym wprost do łóżka i pościeli pocie znajduje się przede wszystkim woda, ale również sole mineralne, tłuszcz, kwas mlekowy, mocznik oraz bakterie bytujące na skórze. To właśnie część z tych składników odpowiada za żółknięcie pościeli i pojawiający się po dłuższym okresie jej użytkowania nieprzyjemny zapach.

  • Co ile prać pościel?

Jak często prać pościel? Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od kilku czynników – m.in. pory roku, nawyków osób śpiących oraz materiału, z którego wykonano powłoczki. Latem, gdy w ciepłe noce pocimy się więcej, pierzmy je częściej – przynajmniej raz na dwa tygodnie. Zimą czas między kolejnymi praniami można wydłużyć do miesiąca. Częstotliwość tę zwiększamy, jeśli w łóżku z nami śpią również zwierzęta lub jeśli preferujemy sypiać nago.

  • Pranie pościeli – jaka temperatura?

By pozbyć się głęboko wchłoniętych zabrudzeń oraz bakterii i roztoczy, pościel należy prać w minimum 60 st. chyba że producent zaleca inaczej. W takiej temperaturze prac można pościel z bawełny, satyny, dżerseju, kory, mikrofazy oraz bawełny renforce. W przypadku bardziej odpornych materiałów wykonanych z czystej bawełny pralkę można nastawić nawet na w 90 st. C. Tak wysoka temperatura osłabia jednak włókna, nie należy więc stosować jej często. Delikatne tkaniny takie jak kaszmir, atlas czy len pierze się w niższych temperaturach — 30-40 st. C. Nie można ich też odwirowywać — podobnie zresztą jak kory — czy stosować do nich wybielacza. Zamiast proszku do prania, lepiej wykorzystywać delikatniejsze płyny piorące.

  • Co można prać z pościelą?

Tak jak każde inne tekstylia, tak i bieliznę pościelową, jeśli jest jej więcej, należy posegregować ze względu na kolor, dzięki czemu żadna poszewka nie zafarbuje. Oczywiście z pościelą łączyć można inne części garderoby przeznaczone do prania – najlepiej by były to lekkie t-shirty, ręczniki i bielizna osobista. Cięższe ubrania sprawią, że pościel ściśnie się i nie doczyści dokładnie. Aby zapobiec uszkodzeniom poszewek, dobrze przed praniem wywrócić je na lewą stronę i zamknąć zapięcia – guziki, lub zamki.

  • Brudne ślady na czystej pościeli

Nierzadko na długo nieużywanej, choć wypranej pościeli pojawiają się żółte plamy. Jak temu zaradzić? Poszwy należy ponownie przeprać w 60 st. z dodatkiem sody oczyszczonej.

  • Wietrzenie pościeli 

W przypadku niektórych włókien naturalnych poza regularnym praniem ważne jest wietrzenie pościeli. Co kilka dni na zewnątrz warto wystawić pościel z kaszmiru i wełny. Zabieg ten równie dobrze zrobi innym tkaninom – odświeży je, pomoże pozbyć się bakterii, roztoczy oraz resztek sierści zwierząt.

  • Żółte plamy na pościeli

Każdej nocy podczas snu ludzkie ciało wytraca ok. szklanki wody wraz z potem, który przez poszewkę, przesiąka — między innymi — do poduszki. Na jej powierzchni gromadzi się też złuszczony naskórek, włosy, kurz, zwierzęca sierść oraz resztki po kosmetykach, ślina. Z upływem czasu poduszka, która musi znosić zróżnicowane warunki – pot, wilgoć, ciepło – staje się siedliskiem bakterii, roztoczy i grzybów, równie groźnym, co demonizowana kołdra czy prześcieradło. Amerykańskie instytucje badawcze (np. Sleep to Live Institute) donoszą, że po sześciu miesiącach użytkowania, „jasiek” w 10% składa się z pajęczaków – martwych, żywych, ich odchodów i dojrzewających jajeczek. Brzmi to niezbyt przyjemnie, prawda? A w takim towarzystwie spędzamy każdą noc. Alergeny te szkodzą nie tylko alergikom, u zdrowych ludzi mogą powodować bezsenność, trądzik, wypryski skórne, uporczywy katar czy nawet zapalenia spojówek.

Konieczność dbania o higienę poduszek jest szczególnie ważna, jeśli zależy nam na dobrej kondycji skóry głowy i włosów. Kiedy śpimy, wszystko, co się zalęgło się w pościeli, przedostaje się na zewnętrz, co może powodować dotkliwe podrażnienia skóry głowy, szybsze przetłuszczanie się włosów, a także osłabienie ich wzrostu. Kluczem do dobrego samopoczucia, zdrowia i ładnego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie akcesoriów sypialnianych.

Przeczytaj również: Pościel będzie pachnieć, a żółte plamy znikną. Wsyp miarkę podczas prania

Pościel będzie pachnieć, a żółte plamy znikną. Wsyp miarkę podczas prania
Żółte plamy nie znikną w zwykłym cyklu prania - sprawdź, jak je usunąć. Fot. 123rf.com/CanvaPro

Pranie poduszek

Potrzebne będą:

  • proszek do prania (w ilości zalecanej przez producenta detergentu)
  • szklanka sody oczyszczonej
  • 2 łyżki boraksu (więcej o jego domowych zastosowaniach przeczytasz tutaj)

Sodę i boraks można zastąpić również szklanką octu.

Opcjonalnie: ulubiony olejek eteryczny (warto sięgnąć po esencję z drzewa herbacianego, który charakteryzuje się właściwościami przeciwgrzybiczymi i antybakteryjnymi).

W miarę możliwości w bębnie pralki umieszczajmy poduszki parami – pranie jednej sztuki mogłoby spowodować jej znaczne odkształcenie. Nie jest to również korzystne dla samego urządzenia. Do bębna dodajemy ocet lub sodę oczyszczoną i boraks oraz kilkanaście kropli wybranego olejku. Następnie ustawiamy program do prania w temperaturze wynoszącej co najmniej 60 st. C (najlepiej 90 st. C) z podwójnym płukaniem. Jeśli obawiamy się odgnieceń w poduszkach, do pralki wrzucić można też czystą piłeczkę tenisową. Wprawiona w ruch będzie uderzać o wypełnienie „jaśków”, nie dopuszczając, by skupiło się ono w większe grudy.

Jak wyczyścić żółte plamy na poduszkach?

Najprostszym sposobem, by pozbyć się żółtawych zabrudzeń, jest wypranie problematycznej pościeli. Zanim jednak się za to zabierzemy, upewnijmy się, że nasze poduszki nadają się do czyszczenia w pralce. Sprawdźmy również, jakich składników i środków powinniśmy unikać, jeśli nie chcemy zniszczyć tekstyliów.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Jak wybielić szare prześcieradło? Prosty domowy patent na wybielenie pościeli

Śnieżnobiałe i miękkie ręczniki bez wybielacza. Pokojówki twierdzą, że tak się robi w hotelach

Największy błąd w praniu ręczników. Dlatego są twarde i szorstkie!

Najlepszy patent na pranie zasłon. Żadna plama nie zostaje, materiał jest sztywny

Jak prać czarne ubrania, żeby nie traciły koloru? Wybierz jeden z naturalnych sposobów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.