Porady domowe

Jak usunąć plamy z nagrobka? Naturalne metody na trudne zabrudzenia

Czyszczenie nagrobka przed dniem Wszystkich Świętych to dla wielu kwestia okazania szacunku zmarłym. Wszyscy chcemy, bo groby naszych bliskich w tym dniu wyglądały wyjątkowo. Niektóre plamy są jednak wyjątkowo problematyczne. Wyjaśniamy, jak usunąć trudne zabrudzenia z nagrobka i czym go czyścić, by go nie zniszczyć.  

Jak usunąć plamy z nagrobka? Naturalne metody na trudne zabrudzenia
Przed dniem Wszystkich Świętych chcemy, by groby bliskich wyglądały estetycznie. Podpowiadamy jak i czym pozbyć się uporczywych plam i zabrudzeń z nagrobków. Fot.123RF.com

Spis treści: 

Czyszczenie nagrobka z plam i zabrudzeń 

Czyszczenie nagrobka z plam i zabrudzeń może stanowić problem, kiedy rzadko mamy okazję odwiedzać groby naszych bliskich. Zacząć należy od usunięcia liści leżących na grobie, najlepiej robić to za pomocą zmiotki. Następnie trzeba bardzo ostrożnie oderwać mech, który nagromadził się w różnych miejscach nagrobka. Najlepiej zmoczyć go wodą a po kilku minutach usunąć za pomocą drewnianej szpatułki. Dobrze też wiedzieć, z czego zrobiony jest pomnik. Najczęściej mamy do czynienia z lastryko, granitem, piaskowcem, marmurem lub betonem. Od tego, z jakiego materiału zrobiony jest nagrobek, zależeć będzie to, jakich substancji użyjemy do oczyszczenia go z plam i zabrudzeń.  

Bez względu na to, z jakiego materiału zrobiony jest nagrobek, warto zacząć od zwykłej ciepłej wody. Można do niej dodać kilka kropel płynu do naczyń. Detergentu nie może być zbyt wiele, żeby się nie pienił. Do czyszczenia nagrobka plam i zabrudzeń lepiej używać miękkich gąbek i szmatek. Wszelkie twarde i ostre szczotki mogą pozostawić rysy na pomniku. Po umyciu mokre powierzchnie trzeba dokładnie osuszyć papierowym ręcznikiem lub szmatką, a błyszczące powierzchnie wypolerować. To sposób na zapobieganie powstawaniu zacieków i smug.  

Czym można czyścić nagrobek?  

Gdy ciepła woda z odrobiną detergentu nie pomaga w oczyszczeniu nagrobka, trzeba sięgnąć po inne metody. Zanim jednak je zastosujesz, zrób próbę na małej i nieeksponowanej powierzchni pomnika. Sprawdź, jak będzie reagował materiał nagrobka na zastosowane środki. Jeśli się odbarwi lub zmatowieje – zrezygnuj z użycia środka na całej powierzchni.  

To, czym można czyścić nagrobek, zależy od materiału, z jakiego jest wykonany. Co pomoże jednemu rodzajowi kamienia, innemu może zaszkodzić. Podpowiadamy, jakich metod można użyć przy czyszczeniu poszczególnych rodzajów nagrobków.  

  • Lastryko 

Najpopularniejszy, trwały i stosunkowo tani materiał, z którego zrobione są pomniki na polskich cmentarzach. Do czyszczenia nagrobka z lastryko możesz użyć nawet szczotki z twardszym włosiem, bo to materiał odporny na zarysowania. Porowate części lastryko, które chłoną brud i zarastają porostami, możesz wyczyścić ciepłą wodą z octem w proporcji 1:1. Po wyczyszczeniu dokładnie osusz pomnik. Błyszczące powierzchnie możesz natrzeć olejem jadalnym. Dzięki temu woda nie będzie wnikała w lastryko.  

  • Granit 

Granit jest nieco mniej odporny na zarysowania niż lastryko, dlatego do jego mycia najlepiej użyć miękkiej gąbki. Wodę do czyszczenia nagrobków z granitu możesz wzbogacić płynem do mycia naczyń lub szyb, ale zachowaj bezpieczne proporcje: 

  • płyn do szyb - w proporcjach 1:5; 
  • płyn do naczyń - 10 ml na litr wody.  

Nie używaj do nabłyszczania granitu żadnych olejów ani past. Granit ich nie wchłonie, a jego powierzchnia może zmatowieć i łatwiej będzie ulegała zabrudzeniom. Do uzyskania połysku możesz zastosować ocet wymieszany z wodą w stosunku 3 łyżki octu na litr wody. Zanim zastosujesz kupne środki do mycia kamieni, sprawdź, czy nie zawierają środków jonowych powierzchniowo czynnych (SPC).  

  • Marmur 

Marmurowe pomniki to raczej rzadkość na polskich cmentarzach. Wynika to z ich wysokiej ceny. Marmur wymaga również szczególnej dbałości i specjalnego traktowania. Aby dobrze wyglądał, powinno się go czyścić raz w miesiącu. Przyczyną jest to, że do marmuru łatwo przylegają zabrudzenia, powodując jego matowienie.

Do czyszczenia nagrobka z marmuru użyj miękkiej ściereczki z mikrofibry. Do ciepłej wody dodaj odrobiny płynu do naczyń, szarego mydła lub mydła malarskiego. W przypadku marmuru sprawdzi się też woda utleniona rozcieńczona w zwykłej wodzie. Nie może być jej jednak zbyt dużo - idealna proporcja to łyżeczka wody utlenionej na litr zwykłej. Nigdy nie czyść nagrobka z marmuru wodą z octem czy z cytryną. Kwasy nie tylko zmatowią kamień, ale sprawią też, że stanie się bardziej kruchy. Marmuru nie należy też natłuszczać, bo spowoduje to jego matowienie. Tłuszcz zatyka pory kamienia.  

  • Piaskowiec 

Ten delikatny materiał najlepiej najpierw potraktować samą ciepłą wodą. Zmocz nią obficie pomnik i oczyszczaj za pomocą miękkiej gąbki lub ścierki. Trwalsze zabrudzenia spróbuj usunąć myjką parową lub suchym lodem. Do ciepłej wody możesz użyć wody z detergentem, na przykład płynem do naczyń. Użyj jednak dwóch kropli na litr wody. Nagrobków z piaskowca nie należy czyścić niczym, co zawiera kwasy – ocet czy kwasek cytrynowy. Zadziałają one na kamień fatalnie, powodując jeszcze większą kruchość i tak miękkiego kamienia.  

  • Beton 

Nagrobki z betonu mają to do siebie, że są trwałe i łatwo je oczyścić. Beton jest odporny na zarysowania, nie zaszkodzi mu również większa ilość detergentu. Nie ma tu mowy o użyciu szczotek drucianych, ale te z twardszym włosiem sprawdzą się bez pozostawienia szkód.Ewentualne ubytki w betonowej powierzchni można łatwo uzupełnić szybkoschnącą zaprawą.  

Bez względu na to, z czego wykonany jest nagrobek, nie należy do jego czyszczenia używać substancji żrących. Należą do nich wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, benzyna ekstrakcyjna, detergenty na bazie chloru czy kwasów, a nawet mleczka do czyszczenia, piasek czy sól. Lepiej też unikać ostrych narzędzi takich jak noże, dłuta czy druciaki. Wszystko to spowoduje, że na powierzchni pomnika pozostaną plamy, przetarcia czy zarysowania.  

mycie nagrobka Do usunięcia śladów wosku z lastriko i z granitu można użyć ciepłej wody z octem. Fot.123RF.com

Jak usunąć tłuste plamy z grobu?  

Bardzo częstą przyczyną powstawania tłustych plam na grobie jest wosk. Pochodzi on ze zniczy, które zapalamy, chcąc uczcić pamięć bliskich. Jak usunąć tłuste plamy z nagrobka? To również zależy od tego, z czego jest wykonany pomnik.  

W każdym przypadku najlepiej zacząć od wrzątku. Polej tłuste plamy gorącą wodą i zdrapuj delikatnie wosk drewnianą szpatułką.  

Do usunięcia śladów wosku z lastriko i z granitu można użyć ciepłej wody z octem. Do litra wody dodaj trzy łyżeczki octu. Zmocz tłuste plamy na pomniku i pozostaw na kilka minut. Po tym czasie zmyj je za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki.  

W przypadku plam ze stearyny na marmurze bądź piaskowcu najlepiej zastosować sodę oczyszczoną. Dodaj do niej tyle wody utlenionej, by wytworzyła się pasta. Następnie nałóż ją na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na kwadrans, po czym zmyj wszystko szmatką i ciepłą wodą. W przypadku tych kamieni lepiej nie używać octu ani soku z cytryny.  

Do czyszczenia tłustych plam z nagrobka często polecany jest chlorek metylenu. Wylej go na plamę, a po kwadransie wyczyść plamę gąbką. Następnie wysusz wszystko suchą szmatką.  

Zanim przystąpisz do wykorzystania któregoś z tych sposobów, najpierw zrób próbę na małej i niewidocznej powierzchni pomnika. Jeśli zobaczysz jakiekolwiek odbarwienia czy zmatowienia - zaniechaj używania tego środka.  

Jak usunąć trudne zabrudzenia na nagrobku? 

Trudne zabrudzenia na nagrobku to nie tylko tłuste plamy z wosku. Czasem może chodzić o rdzę, ptasie odchody lub porosty. Są naturalne sposoby na to, by się ich pozbyć. Każdy z nich wymaga naniesienia na plamę preparatu i odczekaniu kwadransa, aż zacznie działać. W kwestii usunięcia trudnych zabrudzeń z nagrobka możesz użyć:  

  • wody z mydłem potasowym;  
  • pasty z wody utlenionej i wosku,  
  • pasty z wody i proszku do prania; 
  • pasty z rozpuszczonych w wodzie tabletek do zmywania;  
  • wody amoniakalnej.  

W tym ostatnim przypadku pamiętaj, aby roztwór amoniaku nie skapnął ma metalowe części grobu. Spowoduje ich korozję i problemy z rdzą. W każdym z powyższych przypadków również lepiej wykonaj próbę na małej powierzchni grobu.  

Źródła: deccoria.pl, funeralhelpcenter.com, 

Przeczytaj również: 

Ile kosztuje czyszczenie grobu w 2023? Co zrobić, jeśli nie możesz dotrzeć na grób na Wszystkich Świętych?

Co jest najlepsze na chwasty wokół grobu? Uważaj z solą, bo możesz zniszczyć nagrobek

Stroik na grób możesz zrobić sam. Jak i z czego wykonać wiązankę na Święto Zmarłych

Znicze na grobie będą się palić znacznie dłużej niż zwykle. Nie uwierzysz, dopóki nie wypróbujesz

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.