Spis treści:
Mycie podłogi z drewna i paneli
Codzienne chodzenie w butach, szuranie kapciami, bieganie czworonogów z zapiaszczonymi łapami i drapanie pazurkami oraz dziecięce aktywności z dziesiątkami zabawek to prawdziwe wyzwanie dla twojej podłogi. Nawet najlepszej jakości parkiet drewniany czy nowoczesne panele podłogowe brudzą się podczas tak intensywnej eksploatacji, a ich warstwa zewnętrzna podatna jest na matowienie. Jak zadbać o to, by podłoga z drewna lub paneli przez długie lata prezentowała się pięknie?
Podstawowym zabiegiem, który pozwala utrzymać dobrą kondycję parkietu lub paneli, jest regularne mycie. Oczywiście mycie myciu nierówne i trzeba o tym pamiętać – tylko wtedy, gdy chemiczne detergenty zamienisz na ekologiczne środki o składzie dobranym do potrzeb materiału i fizykochemicznych właściwości twojej podłogi, czyszczenie naprawdę będzie miało sens. Gotowe preparaty dostępne w sklepach mają złożony skład, którego bazą są zwykle silne substancje chemiczne – dobrze czyszczą, ale po umyciu trudno pozbyć się ich pozostałości z powierzchni podłogi. Co więcej, wiele detergentów do podłóg zawiera środki zapachowe, które mogą podrażniać drogi oddechowe, a nawet uczulać. Podobnie preparaty wieloskładnikowe potrafią działać drażniąco na skórę.
Samodzielne przygotowanie środka myjącego o prostym, ekologicznym składzie to korzystna alternatywa nie tylko dla naszego zdrowia, lecz także w dłuższej perspektywie dla stanu parkietu.
Płyny chemiczne mogą z czasem zmatowić panele. Zamiast sięgać po gotowe środki, wypróbuj prosty preparat, którego składniki najprawdopodobniej zawsze masz w domu. Fot. zhuravlevab/123rf.com
Podpowiem ci, jak zrobić płyn, którego genialne właściwości odkryłam przypadkiem, przeglądając zagraniczną prasę o tematyce domu i ogrodu. Wypróbowałam go na drewnianych deskach w domku rekreacyjnym i na nowoczesnych panelach w mieszkaniu – w obu przypadkach sprawdził się doskonale, wyczyścił podłogę na błysk i nie pozostawił zacieków.
Przeczytaj również: Nie tylko ocet sprawia, że na panelach nie ma smug. Wypróbowałam inny patent
Domowy środek do mycia podłogi z drewna i paneli
Przygotowanie dobrze myjącego płynu do podłogi nie wymaga wiele zachodu. Większość składników, o ile nie wszystkie, zapewne masz w domu, a w razie potrzeby możesz kupić je niedrogo praktycznie w każdym pobliskim sklepie. Nie musisz martwić się tym, że kupując całe opakowanie jakiegoś półproduktu, zostanie ci go sporo i nic z nim nie zrobisz. Wszystkie składniki tego płynu można wykorzystać w kuchni na dziesiątki różnych sposobów.
Zrezygnuj z agresywnych detergentów, choć są łatwo dostępne i gotowe do użycia, ich działanie może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie. Ekologiczna alternatywa na bazie dwóch składników aktywnych oraz wody przysłuży się nie tylko twojej podłodze, ale i tobie.
Przepis na domowy środek do mycia podłogi z drewna i paneli:
- Nalej do wiadra 3-4 litry ciepłej wody.
- Dodaj do wody niecałą szklankę oliwy z oliwek – odmierz na miarce kuchennej ok. 120 ml, tyle w zupełności wystarczy.
- Do wiadra z wodą i oliwą dodaj wyciśnięty sok z 2-3 cytryn – powinieneś uzyskać ok. 80 ml świeżego soku, liczba zużytych cytryn zależy od grubości skórki i ilości soczystego miąższu.
- Wszystkie składniki płynu przelane kolejno do wiadra dobrze wymieszaj. Nie oczekuj, że woda połączy się z oliwą, te ciecze różnią się między sobą gęstością, co oznacza, że oliwa zawsze ostatecznie będzie unosić się na powierzchni wody. Chodzi o to, aby dobrze wymieszać wodę z sokiem cytrynowym.
Gotowy płyn należy stosować dokładnie tak, jak każdy inny środek myjący do podłogi, rozprowadzając go po powierzchni za pomocą mopa. Zarówno do drewnianego parkietu, jak i paneli warto użyć mopa płaskiego, który nie pozostawi włókien podczas prowadzenia go po podłodze.
Przygotuj domowy płyn w butelce z atomizerem, w ten sposób wyczyścisz punktowe zabrudzenia szybko i skutecznie, bez konieczności mycia całej podłogi. Fot. dolgachov/123rf.com
Jeśli nie ma potrzeby przemywania całego pomieszczenia, a chcesz tylko usunąć zabrudzenia powstałe punktowo, rozprowadź środek za pomocą butelki z atomizerem. Spryskaj brudne miejsce, odczekaj chwilę i umyj je wilgotną szmatką lub mopem.
Dlaczego połączenie wody z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek jest tak skuteczne? Ten środek nie tylko rozpuści brud i pozwoli ci dokładnie do zetrzeć, lecz także wypoleruje podłogę, podkreślając jej kolor i wysycając naturalne walory. Po umyciu podłogi (pamiętaj o wzdłużnym prowadzeniu mopa) pozostaw ją do wyschnięcia, nie musisz jej niczym przecierać, gdy z czasem wyschnie, będzie wyglądać świetnie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Domowe środki do czyszczenia podłogi. Bez matowych plam, smug i zacieków
Drewniana podłoga w kuchni – zalety i wady. Jak dbać o drewnianą podłogę w kuchni?
Dodaję do ciepłej wody i myję matowe panele. Lśnią jak po najlepszym środku z drogerii