Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czysta, z naturalnym połyskiem i bez smug. Mój patent na mycie podłogi

Utrzymanie naturalnego blasku i intensywnego koloru drewnianej podłogi bez efektu zmatowienia to nie lada wyzwanie przy codziennym użytkowaniu. Nawet najbardziej odporne panele czy dobrze zabezpieczone drewniane deski na podłodze mogą tracić swoje walory, gdy nie zapewnisz im odpowiedniej pielęgnacji. Regularne mycie to podstawa i to nie tylko ze względów higienicznych. Znalazłam sposób, który naturalnie wysyca piękno parkietu i przywraca mu czystość, widać wszystkie barwy i fantazyjne sęki, ale zero zacieków. Sprawdź, czego użyłam z myślą o najważniejszych cechach czyszczonego materiału, to recepta na lśniącą drewnianą podłogę.

Czysta, z naturalnym połyskiem i bez smug. Mój patent na mycie podłogi
Lśniąca podłoga może być od teraz wizytówką twojego domu. Oto prosty i superskuteczny domowy środek do mycia podłogi z drewna i paneli. Fot. citalliance/123rf.com

Spis treści:

Mycie podłogi z drewna i paneli

Codzienne chodzenie w butach, szuranie kapciami, bieganie czworonogów z zapiaszczonymi łapami i drapanie pazurkami oraz dziecięce aktywności z dziesiątkami zabawek to prawdziwe wyzwanie dla twojej podłogi. Nawet najlepszej jakości parkiet drewniany czy nowoczesne panele podłogowe brudzą się podczas tak intensywnej eksploatacji, a ich warstwa zewnętrzna podatna jest na matowienie. Jak zadbać o to, by podłoga z drewna lub paneli przez długie lata prezentowała się pięknie?

Podstawowym zabiegiem, który pozwala utrzymać dobrą kondycję parkietu lub paneli, jest regularne mycie. Oczywiście mycie myciu nierówne i trzeba o tym pamiętać – tylko wtedy, gdy chemiczne detergenty zamienisz na ekologiczne środki o składzie dobranym do potrzeb materiału i fizykochemicznych właściwości twojej podłogi, czyszczenie naprawdę będzie miało sens. Gotowe preparaty dostępne w sklepach mają złożony skład, którego bazą są zwykle silne substancje chemiczne – dobrze czyszczą, ale po umyciu trudno pozbyć się ich pozostałości z powierzchni podłogi. Co więcej, wiele detergentów do podłóg zawiera środki zapachowe, które mogą podrażniać drogi oddechowe, a nawet uczulać. Podobnie preparaty wieloskładnikowe potrafią działać drażniąco na skórę.

Samodzielne przygotowanie środka myjącego o prostym, ekologicznym składzie to korzystna alternatywa nie tylko dla naszego zdrowia, lecz także w dłuższej perspektywie dla stanu parkietu.

mycie Płyny chemiczne mogą z czasem zmatowić panele. Zamiast sięgać po gotowe środki, wypróbuj prosty preparat, którego składniki najprawdopodobniej zawsze masz w domu. Fot. zhuravlevab/123rf.com

Podpowiem ci, jak zrobić płyn, którego genialne właściwości odkryłam przypadkiem, przeglądając zagraniczną prasę o tematyce domu i ogrodu. Wypróbowałam go na drewnianych deskach w domku rekreacyjnym i na nowoczesnych panelach w mieszkaniu – w obu przypadkach sprawdził się doskonale, wyczyścił podłogę na błysk i nie pozostawił zacieków. 

Przeczytaj również: Nie tylko ocet sprawia, że na panelach nie ma smug. Wypróbowałam inny patent

Domowy środek do mycia podłogi z drewna i paneli

Przygotowanie dobrze myjącego płynu do podłogi nie wymaga wiele zachodu. Większość składników, o ile nie wszystkie, zapewne masz w domu, a w razie potrzeby możesz kupić je niedrogo praktycznie w każdym pobliskim sklepie. Nie musisz martwić się tym, że kupując całe opakowanie jakiegoś półproduktu, zostanie ci go sporo i nic z nim nie zrobisz. Wszystkie składniki tego płynu można wykorzystać w kuchni na dziesiątki różnych sposobów.

Zrezygnuj z agresywnych detergentów, choć są łatwo dostępne i gotowe do użycia, ich działanie może negatywnie wpłynąć na twoje zdrowie. Ekologiczna alternatywa na bazie dwóch składników aktywnych oraz wody przysłuży się nie tylko twojej podłodze, ale i tobie. 

Przepis na domowy środek do mycia podłogi z drewna i paneli:

  1. Nalej do wiadra 3-4 litry ciepłej wody.

  2. Dodaj do wody niecałą szklankę oliwy z oliwek – odmierz na miarce kuchennej ok. 120 ml, tyle w zupełności wystarczy.

  3. Do wiadra z wodą i oliwą dodaj wyciśnięty sok z 2-3 cytryn – powinieneś uzyskać ok. 80 ml świeżego soku, liczba zużytych cytryn zależy od grubości skórki i ilości soczystego miąższu.

  4. Wszystkie składniki płynu przelane kolejno do wiadra dobrze wymieszaj. Nie oczekuj, że woda połączy się z oliwą, te ciecze różnią się między sobą gęstością, co oznacza, że oliwa zawsze ostatecznie będzie unosić się na powierzchni wody. Chodzi o to, aby dobrze wymieszać wodę z sokiem cytrynowym.

Gotowy płyn należy stosować dokładnie tak, jak każdy inny środek myjący do podłogi, rozprowadzając go po powierzchni za pomocą mopa. Zarówno do drewnianego parkietu, jak i paneli warto użyć mopa płaskiego, który nie pozostawi włókien podczas prowadzenia go po podłodze.

mycie Przygotuj domowy płyn w butelce z atomizerem, w ten sposób wyczyścisz punktowe zabrudzenia szybko i skutecznie, bez konieczności mycia całej podłogi. Fot. dolgachov/123rf.com

Jeśli nie ma potrzeby przemywania całego pomieszczenia, a chcesz tylko usunąć zabrudzenia powstałe punktowo, rozprowadź środek za pomocą butelki z atomizerem. Spryskaj brudne miejsce, odczekaj chwilę i umyj je wilgotną szmatką lub mopem.

Dlaczego połączenie wody z sokiem z cytryny i oliwą z oliwek jest tak skuteczne? Ten środek nie tylko rozpuści brud i pozwoli ci dokładnie do zetrzeć, lecz także wypoleruje podłogę, podkreślając jej kolor i wysycając naturalne walory. Po umyciu podłogi (pamiętaj o wzdłużnym prowadzeniu mopa) pozostaw ją do wyschnięcia, nie musisz jej niczym przecierać, gdy z czasem wyschnie, będzie wyglądać świetnie.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Domowe środki do czyszczenia podłogi. Bez matowych plam, smug i zacieków

Drewniana podłoga w kuchni – zalety i wady. Jak dbać o drewnianą podłogę w kuchni?

Dodaję do ciepłej wody i myję matowe panele. Lśnią jak po najlepszym środku z drogerii

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.