Porady domowe

Jak odetkać zlew bez chemii? Domowe sposoby na udrożnienie przepływu

Zatkany zlew to częsty domowy problem. Zmywasz naczynia, a woda w pewnym momencie zaczyna spływać dużo wolniej lub przestaje spływać. Czy to sygnał, że trzeba wzywać hydraulika? Niekoniecznie – najpierw warto spróbować samodzielnie odetkać umywalkę. Podpowiadamy, jak to zrobić bez użycia chemii.

Jak odetkać zlew bez chemii? Domowe sposoby na udrożnienie przepływu
Jak odetkać zatkany zlew bez użycia chemii? Jest na to kilka sposobów. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Dlaczego zlew się zatyka?

Zlew nie zatyka się bez powodu. Duże znaczenie ma to, jak się o niego dba. Najczęściej zatory są spowodowane wrzucaniem do umywalki resztek jedzenia oraz fusów z kawy i herbaty. Zlew zatyka się również pod wpływem wlewania do niego gorącego tłuszczu, który po zastygnięciu zalega w rurach, a w połączeniu z resztkami jedzenia stwarza zatory.

Udrażnianie rur nie jest niczym przyjemnym, dlatego zamiast naprawiać, warto zapobiegać zatykaniu się zlewu. Najłatwiejsze są dwa sposoby:

  • sitko – to najtańszy i najprostszy sposób pilnowania, by do przepływu nie wpadały duże kawałki jedzenia i fusy z herbaty;
  • rozdrabniacz zlewozmywakowy – to młynek, który rozdrabnia wszystkie resztki, zapobiegając ich gniciu i zaleganiu.

Warto również wprowadzić w domu nawyk wyrzucania wszystkich odpadów do pojemnika postawionego pod zlewem albo do kosza na zmieszane śmieci. To proste działania, dzięki którym z pewnością zlew będzie zatykał się o wiele rzadziej.

Przeczytaj również: Jak odetkać zlew bez kreta? Sprawdzone sposoby, które polecają hydraulicy

Co zrobić, gdy zlew kuchenny jest zatkany?

Zatkany kuchenny zlew należy oczywiście odetkać – w przeciwnym razie nie będzie można go używać. Nie trzeba jednak od razu wzywać hydraulika. Najczęściej przyczyna jest prozaiczna – zbyt dużo odpadków, tłuszczu czy fusów nagromadzonych w przepływie. Zamiast wydawać pieniądze na specjalistów, zacznij od samodzielnego odtykania. Jakie sposoby mogą się sprawdzić?

  • środki chemiczne,
  • domowe środki udrażniające, takie jak soda, proszek do prania, sól i ocet,
  • metody mechaniczne – odtykanie gumową przepychaczką,
  • sprężyna kanalizacyjna (tzw. żmijka).

Zlew najczęściej zatykają resztki jedzenia, tłuszcz oraz fusy z kawy i herbaty. Fot.CanvaPro

Domowe sposoby na zatkany zlew - bez chemii

Silna chemia zwykle dosyć skutecznie radzi sobie z zatkanym zlewem. Nie jest to jednak rozwiązanie bez wad – po użyciu ostrych środków, z rur wydzielają się niebezpieczne opary. Głównym składnikiem środków tego typu jest wodorotlenek sodu w wysokim stężeniu. Ma on działanie silnie żrące i jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Tego typu preparaty należy również przechowywać poza zasięgiem dzieci i zwierząt. Chemia nie jest jednak jedynym rozwiązaniem, które warto wypróbować, gdy zlew się zapcha. Do domowych sposobów należą produkty, które w większości kuchni są pod ręką.

  • Soda i ocet

Do odpływu wsyp pół szklanki sody oczyszczonej, a następnie zalej ją połową szklanką octu. Odpływ przykryj talerzem albo zatkaj korkiem. Gdy soda wejdzie w reakcję chemiczną z octem, w środku odpływu wytworzy się piana i będzie słychać syczenie. To sygnały, że domowa chemia działa. Po 20-30 minutach odpływ trzeba przepłukać, odkręcając silny strumień gorącej wody.

  • Proszek do pieczenia

Jeśli nie masz sody oczyszczonej, alternatywą jest proszek do pieczenia – jego głównym składnikiem jest soda. Po wsypaniu 1-2 opakowań do odpływu, zalej proszek do pieczenia octem. Reakcja będzie podobna jak w przypadku sody. Po kilkunastu minutach zlew obficie spłucz gorącą wodą.

  • Sól i wrzątek

Ma podobne działanie jak soda i proszek do pieczenia. Do odpływu wsyp pół szklanki soli, zalej ją odrobiną gorącej wody i zostaw na 15-20 minut. Sól powinna w tym czasie rozpuścić nagromadzone resztki. Po tym czasie odkręć silny strumień gorącej wody, żeby dobrze przepłukać rury.

  • Przepychaczka

Jeśli w zlewie stoi woda, zanim zastosujesz środki chemiczne albo ekologiczne, musisz się jej pozbyć. Jedynym sposobem jest użycie gumowej przepychaczki. Aby odetkać rurę, przyłóż ją do odpływu. Jeżeli masz zlew dwukomorowy, zatkaj drugi odpływ korkiem. Przy jednokomorowym wystarczy zasłonić wolną ręką otwór przelewowy. Następnie należy kilkakrotnie docisnąć kielich przepychaczki do zlewu i z powrotem. Po paru powtórzeniach rury powinny być na tyle drożne, aby woda zaczęła spływać.

  • Sprężyna kanalizacyjna

Kiedy wszystkie zastosowane środki nie pomagają, zanim wezwiesz hydraulika, możesz użyć sprężyny kanalizacyjnej. Jest to przyrząd, dzięki któremu udrażnia się zatory powstałe w dalszej części odpływu. Może ona mieć długość od 1,5 do nawet 5 metrów. Jej użycie jest stosunkowo łatwe, ale najlepiej zrobić to we dwójkę. Należy zdjąć syfon, wprowadzić koniec sprężyny do odpływu, wkręcić całą delikatnie, a następnie wykręcić, obracając w drugą stronę. Zastosowanie sprężyny kanalizacyjnej w starym budownictwie wymaga zachowania szczególnej ostrożności – można bowiem przez przypadek uszkodzić rury. Jeśli ten zabieg nie pomoże, pozostaje już tylko wezwanie hydraulika.

Przeczytaj również: Zatkany odpływ w zlewie. Tymi sposobami udrożnisz go raz-dwa

Zlew nie chce się odetkać – udrożnij syfon

Warto wiedzieć, że nieczystości mogą gromadzić się nie tylko na samej górze rury, ale także w syfonie. Jeśli więc po próbie oczyszczenia umywalki, woda wciąż nie spływa – trzeba oczyścić syfon. To w nim zatrzymuje się większość śmieci dostających się do odpływu. To również można zrobić samodzielnie, bez pomocy fachowców.

  • Pod syfon podstaw wiadro albo miednicę, żeby nie zalać szafki pod zlewem.
  • Odkręć nakrętkę syfonu i zdejmij jego konstrukcję wraz z rurą odpływową, znajdującą się w otworze w ścianie.
  • Usuń nieczystości nagromadzone w syfonie i przepłucz poszczególne części syfonu.
  • Na koniec całość zamontuj z powrotem.

Zatykanie zlewu można ograniczyć, instalując odpowiedni syfon. Rzadziej zatykają się te w kształcie litery „U” niż modele z syfonem butelkowym. Te pierwsze mają funkcję automatycznego czyszczenia, a ich budowa umożliwia sprawniejsze odprowadzanie odpadów.

Zatkany zlew to problem, który prędzej czy później pojawi się w każdej kuchni. Choć chemiczne środki działają szybko i skutecznie, nie sprawdzą się, gdy w zlewie stoi woda. I co ważniejsze – są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Alternatywą są domowe, nieinwazyjne sposoby – przepychaczka oraz połączenie octu i sody.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Czego nie wolno wrzucać do zlewu i toalety? Poznaj sposoby na przepchanie zatkanego odpływu

Co na zatkany zlew? Genialnie prosta sztuczka na odetkanie rur bez chemicznego środka

Najlepszy sposób na lśniące panele. Nie ma ani jednej smugi

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.