Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Jak odetkać zlew bez Kreta? Sprawdzone sposoby, które polecają hydraulicy

Zatkany zlew może być prawdziwym utrapieniem szczególnie przed świętami Bożego Narodzenia. Jeśli nie oczyszczamy odpływu regularnie, problem może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Co powoduje zapychanie zlewu i jak temu zapobiegać? Poniżej zdradzamy kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą udrożnić zlew bez Kreta i pomocy fachowca. Sprawdź, jakie to proste!     

Jak odetkać zlew bez Kreta? Sprawdzone sposoby, które polecają hydraulicy
Zatkany zlew to zmora wielu osób. Fot.123RF/CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego zlew się zatyka? Przyczyny

Problem z zatkanym zlewem zaczyna się niewinnie. Woda schodzi trochę wolniej, można usłyszeć delikatne bulgotanie, a z rur wydobywa się nieprzyjemny zapach. Te oznaki mogą doprowadzić jednak do prawdziwego problemu.

Do zapchania zlewu może dojść na wiele sposobów, zależnie od tego, gdzie on się znajduje. Typowe przyczyny zatkania to:

 • odpady żywnościowe – resztki jedzenia, fusy z kawy czy liście herbaty to jedne z najczęstszych przyczyn zatkanego zlewu;

 • tłuszcz – kolejnym błędem popełnianym w kuchni jest wlewanie oleju i innych tłuszczy do zlewu. Jest to prosta droga do poważnej awarii hydraulicznej. Okazuje się, że w zetknięciu z zimną wodą tłuszcz tężeje i osadza się na rurach, zapychając kanalizację;

 • włosy – w łazience zlew często zatyka się od zgromadzonych w nim włosów;

 • zatkanie dopływu drobnym przedmiotem – np. kolczykiem, watą czy kawałkiem tkaniny;

 • kamień osadzający się na ściankach rur – osad z twardej wody, a także nieprawidłowe stosowanie środków udrażniających to także częsta przyczyna problemów z zapychaniem;

 • wady montażowe – źle położone piony czy krzywe przyłącza mogą powodować zatykanie się rur oraz zmniejszać funkcjonalność całej instalacji.

Jak widzimy, spowolnienie lub zatrzymanie się odpływu wody z kranu może być efektem nie tylko nadmiernej ilości niechcianych zanieczyszczeń w odpływie, lecz także nieprawidłowego wykonania instalacji hydraulicznej.   

Sprawdzone sposoby na zatkany zlew

Jest wiele sposobów na skuteczne odetkanie zlewu – od chemicznych środków kupionych w drogerii, przez domowe sposoby aż po mechaniczne metody przepychania rur.

 • Środki chemiczne – popularny sposób na zatkany zlew

Środki chemiczne to jedna z najpopularniejszych i najszybszych metod oczyszczania zapchanego zlewu. Znajdziemy je praktycznie w każdym sklepie z działem chemii gospodarczej, a ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Warto mieć na uwadze, że głównym składnikiem tych preparatów jest wodorotlenek sodu. Ich działanie jest silnie żrące i często niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego należy stosować się do wskazówek producenta. Warto też uważać na aluminiowe elementy, które mogą zostać zniszczone wskutek kontaktu z silnie żrącymi środkami.   

Środki chemiczne idealnie się sprawdzą w sytuacji, gdy zator powstał pod otworem odpływowym. Warto również używać ich podczas profilaktycznej pielęgnacji zlewu. Zdarza się jednak, że na zatkany zlew Kret nie pomaga. Co należy zrobić w takiej sytuacji? O tym dowiesz się z dalszej części artykułu.  

Przeczytaj również: Jak tanio i bez chemii wyczyścić zlew kuchenny? Będzie błyszczał jak nowy

zatkany zlew Sprawdźcie, czym myć zlew, by usunąć z niego wszystkie zacieki. Fot. 123RF.com

 • Jak odetkać mocno zatkany zlew? Metody mechaniczne

W sytuacji, gdy nie pomogły nam środki chemiczne, warto skorzystać z tradycyjnej gumowej przepychaczki. Koszt jej zakupu jest niewielki, dlatego warto nabyć ją, zanim dojdzie do poważnego problemu. Zastosowanie tego urządzenia jest banalnie proste. Przed rozpoczęciem udrażniania rur należy pamiętać, aby wolną ręką zatkać otwór przelewowy w zlewie. Następnie gumowy kielich przepychaczki przykładamy do odpływu w zlewie i naciskając na drążek, dociskamy kilka razy. Po wykonaniu tej czynności zgromadzona woda powinna odpłynąć. Z kolei w przypadku braku efektu czynność należy powtórzyć.     

W przypadku mocno zatkanego zlewu najlepiej sięgnąć po tzw. żmiję. Jest to sprężyna kanalizacyjna, która z jednej strony zakończona jest ostrym szpicem, a z drugiej korbą. Takie żmije mają różne wymiary – od 1,5 do 5 metrów długości, a ich grubość waha się w granicach od 4 do 6 mm. Warto jednak zaznaczyć, że do tej czynności potrzebne są dwie osoby, gdyż jedna musi trzymać sprężynę, a druga za pomocą korbki wkręca ją do instalacji. Przed rozpoczęciem czynności należy zdjąć syfon.   

Jak odetkać zlew bez Kreta? Domowe sposoby

Zanim sięgniemy po silne detergenty i mechaniczne sposoby, warto spróbować odetkać rury, wykorzystując domowe sposoby na zatkany zlew. Możliwości jest kilka, a co najważniejsze, możesz je znaleźć wśród produktów, które masz w kuchni.   

 • Soda i ocet

Aby odetkać zlew bez Kreta, przygotuj uniwersalną i niezwykle popularną miksturę. W tym celu wymieszaj 4 łyżki sody oczyszczonej oraz 500 ml octu. Dojdzie do reakcji chemicznej, w której efekcie pojawi się piana. Wlej mieszankę do odpływu i poczekaj 5 minut. W tym czasie zagotuj 1,5 litra wody, a następnie wlej wrzątek do otworu. Ta metoda rozpuści i usunie wszelkie zatory i sprawi, że problem zniknie.  

 • Sól i wrzątek

Ten skuteczny sposób na zatkany zlew stosowały nasze babcie. Wystarczy wsypać do odpływu łyżkę soli, a następnie zalać ją wrzątkiem. Taka mieszanka doskonale rozpuści zanieczyszczenia i pozwoli udrożnić przepływ.  

 • Kwasek cytrynowy

Wsyp do zatkanego zlewu dwie torebki kwasku cytrynowego i zalej to ciepłą wodą. Taka mikstura doskonale przeczyści zlew, a przy tym nie pozostawi szkód na środowisku.

zatkany zlew domowe sposoby Kiedy na zatkany zlew kret nie pomaga, możesz wypróbować domowe sposoby. Fot.123RF.com

Co zrobić, żeby zlew się nie zatykał?

Działania prewencyjne są najskuteczniejszym sposobem na to, aby nasz zlew się nie zapychał. Dlatego warto pamiętać o następujących zasadach:

 • nie wyrzucaj resztek jedzenia, fusów z kawy i herbaty oraz innych tego typu resztek do zlewu;

 • nie wylej gorącego tłuszczu bezpośrednio do zlewu;

 • używaj sitka odpływowego, w którym będą zbierały się resztki jedzenia, a następnie wyrzucaj je do kosza;

 • zamontuj w zlewie rozdrabniacz kuchenny, dzięki czemu resztki nie będą zalegać w rurach.

Podsumowując, sposobów na udrożnienie zapchanego zlewu jest bardzo dużo. Natomiast w przypadku, gdy żadna z wymienionych porad nie pomoże, warto sięgnąć po pomoc hydraulika. Aby jednak uniknąć zapychania zlewu, należy regularnie sprawdzać stan instalacji oraz nauczyć się kilku zasad związanych z odpowiedzialnym użytkowaniem instalacji odpływowej zlewu.  

Przeczytaj również: Tani specyfik na brzydki zapach ze zlewu. Na pewno masz go w kuchni!

"Ekologicznie": Soda na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.