Porady domowe

Jak odstraszyć gołębie z parapetu, balkonu i ogrodu? Domowe sposoby na pozbycie się gołębi

Istnieje wiele sposobów odstraszania gołębi. Skuteczne może okazać się odstraszanie gołębi dźwiękiem, poprzez zamontowanie siatek, kolców lub straszaków. Sprawdź, które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Jak odstraszyć gołębie z parapetu, balkonu i ogrodu? Domowe sposoby na pozbycie się gołębi
Odstraszanie gołębi. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

W dużych miastach spotyka się je niemal na każdym kroku. Nie tylko okupują gałęzie drzew, czy gzymsy budynków, ale kluczą po chodnikach, obsiadają ławki, miejskie murki, samochody. Chociaż są powodem do niekończącego się narzekania, jakoś przywykliśmy do ich ciągłej obecności w przestrzeni publicznej. Kiedy jednak gołębie pojawiają się na naszych balkonach lub tarasach, przestajemy być tak wyrozumiali (tudzież bardziej adekwatnie – obojętni) i szukamy sposobu, by je odstraszyć.

Pospolicie występujące ptaki – Columba livia – powszechnie znane jako „gołębie miejskie” lub „latające szczury” przyzwyczaiły się do życia w hałasie, blisko skupisk ludzkich. Czerpią z tego wiele korzyści. Z łatwością znajdują pożywienie (najczęściej są to resztki i odpadki), czasem też to pożywienie znajduje je – amatorów dokarmiania tych zwierząt nie brakuje. Gołębie sprawiają problemy zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Efekty ich obecności widać gołym okiem, wystarczy spojrzeć na chodnik. Samochód. Dowolny budynek w centrum miasta. Nieosłonięty balkon. Wszędzie znajdujemy ich odchody. Jednak to niejedyny problem spowodowany obecnością gołębi, który sprawia, że chcemy je odstraszyć.

Przeczytaj też: Domowe sposoby na usuwanie ptasich odchodów

Gołębie roznoszą niebezpieczne zarazki. Fot. 123RF/PICSEL

Zagrożenia ze strony gołębi

Nie bez powodu gołębie zyskały miano „latających szczurów”. Naukowcy potwierdzili, że ptaki te przenoszą więcej zarazków i chorobotwórczych bakterii, niż gryzonie. Obcując z nimi można nabawić się chorób żołądka i jelit. W ich odchodach odnaleziono (między innymi!) bakterię odpowiedzialną za wywoływanie ornitozy, tzw. papuzicy. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub przez wdychanie gołębich fekaliów wraz z kurzem. W ten sposób można zarazić się również turolozą. Jest to rodzaj grzybicy, która doprowadza do kryptokokowego zapalenia opon mózgowych. W początkowym stadium choroba objawia się przez zaburzenia widzenia i ból głowy. Mało tego? Miejskie ptaki często są nosicielami obrzeżek – roztoczy, wyglądem i zachowaniem przypominających kleszcze. Ich ukąszenia mogą powodować silne reakcje alergiczne. Odstraszanie gołębi jest więc niezbędne!

Jak odstraszyć gołębie — domowe sposoby

Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na odstraszanie gołębi z parapetu, balkonu i ogrodu, które pozwolą wam raz na zawsze pozbyć się tych niechcianych ptaków.

Kolce

Jednym z kliku skutecznych rozwiązań, jest montaż specjalnych kolców, które uniemożliwiają ptakom osiadanie na parapecie lub balustradzie balkonu. Zanim podniosą się głosy, że to niehumanitarne, uprzedzamy, że szpice nie są ostre i nie ranią gołębi. W ofercie dostępne są zarówno metalowe, jak i drewniane kolce, do naklejenia na newralgiczne powierzchnie.

Montaż kolców przeciw gołębiom zapobiegnie ich siadaniu na murkach i parapetach. Fot. 123RF/PICSEL

Siatka

Dobrym pomysłem jest zamontowanie na balkonie specjalnej siatki – jest ona o tyle lepsza od maty z kolcami, że nie działa punktowo, ale chroni cały balkon. Może nie wygląda nadto estetycznie, ale wygląd nadrabia funkcjonalnością.

Specjalna siatka odstarszy gołębie i nie pozwoli im siadać na balkonie. Fot. 123RF/PICSEL

Woreczki foliowe, płyty CD, wiatraczki

Do tańszych „odstraszaczy” należą hałaśliwe woreczki foliowe, połyskliwe płyty CD, a także zabawkowe wiatraczki. Przedmioty te odpychają zwierzęta odgłosami, ruchem, oraz odbijanym światłem. Siatki i płyty za pomocą sznurka przywiązuje się do barierek, a wiatraczki wbija się do ziemi w doniczkach.

Straszaki — atrapy ptaków

Na balkonach umieścić można również podobizny ptaków drapieżnych, takich jak sowy lub jastrzębie – są one naturalnymi wrogami gołębi, więc przegonią je od razu. Będą oddziaływać bardziej efektywnie, jeśli do odstraszającej instalacji ze sztucznymi zwierzętami w roli głównej, dołączycie nagrania odgłosów, jakie one wydają.

Straszak na gołębie skutecznie odstraszy je od siadania na balkonach. Fot. 123RF/PICSEL

Kot

Jeśli plastikowe straszaki nie spełniają waszych oczekiwań, przygarnijcie kota. Futrzak czający się w pobliżu parapetu na pewno je przepędzi. Zwróćcie jednak uwagę (szczególnie jeśli mieszkacie na wysokim piętrze), by odpowiednio zabezpieczyć balkon oraz okna. W pogoni za ofiarą kociak może wyskoczyć, a niestety, nie zawsze spada na cztery łapy.

Ultradźwięki

Kontrowersyjnym, acz dającym pożądane efekty rozwiązaniem są urządzenia emitujące ultradźwięki. Ludzkie ucho ich nie słyszy, za to bardzo drażnią ptaki oraz gryzonie. Istnieją jednak przypuszczenia, że są uciążliwe dla zwierząt domowych.

Odświeżacze powietrza i spraye

Obecność na naszym balkonie gołębiom obrzydzą także odstręczające zapachy i smak. Warto zakupić automatyczne odświeżacze powietrza, które reagują na ruch. Im brzydszą, bardziej chemiczną woń wydają, tym lepiej. Podobne działanie wykazują kulki naftalinowe. Kolejnym sposobem są spraye, którymi opryskuje się ulubione miejsca tych nieproszonych gości. Rozpylana substancja ma za zadanie otumanić ich zmysły smaku i węchu. Ciekawym rozwiązaniem są żele, które rozsmarowuje się na powierzchni parapetu, czy barierki. Nadlatującym ptakom wydaje się, że elementy te trawi ogień.

Obecność kota na balkonie również pomaga odstraszyć gołębie. Fot. 123RF/PICSEL

Nie zapominajcie o doraźnym zapobieganiu osiedlania się gołębi:

  • usuńcie niepotrzebne meble i sprzęty zalegające na balkonie, w których gołębie mogłyby założyć gniazda;
  • usuwajcie gołębie gniazda;
  • nie dokarmiajcie zwierząt! Takie oswajanie doprowadza do niekontrolowanego wzrostu ich liczebności.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (8)

iza1243

UWAGA GOŁĘBIE PRZENOSZĄ BORELIZĘ! Wszystko przez karmiących! Dokarmianie ptaków jest w świetle prawa prowadzeniem nielegalnej hodowli. Stałe rozsypywanie pożywienia ptakom jest wykroczeniem - łamie się w ten sposób przepisy porządkowe miasta zabraniające zanieczyszczania środowiska miejskiego.--- Należy robić zdjęcia karmiącym z datownikiem i wysyłać je ze skargą do straży miejskiej, sanepidu i do Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta. Mając styczność z ROZWIEWANYMI Z DACHÓW ODCHODAMI jesteśmy narażeni na robaczyce, czyli choroby wywołane przez TASIEMCE, nicienie i glisty!__ Rozmnażające się w szybkim tempie gołębie są dużym zagrożeniem zdrowotnym zwłaszcza dla dzieci i seniorów ! Sanepid publikował informacje o chorobach przenoszonych przez gołębie. Należą do nich: ornitoza, gruźlica ptasia, salmonelloza i campylobacterioza. A to nie koniec, bo NA PTAKACH ŻERUJĄ KLESZCZE, ptaszyńce, wszy, świerzbowce, pluskwy i pchły. W gniazdach natomiast żyją obrzeżki, które, jak informuje sanepid, żywią się m.in. ludzką krwią i PRZENOSZĄ BORELIOZĘ! ____ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY - MUSIMY DZIAŁAĆ!

mobic

Proponuję niektórym jeszcze raz dokładnie przeczytać to, co napisała autorka Aleksandra Kozera widzę, że niektórzy dokładnie nie przeczytali, o czym jest napisane. Wyraźnie tam autorka napisała „Zanim podniosą się głosy, że to niehumanitarne, uprzedzamy, że szpice nie są ostre i nie ranią gołębi”. Dodam że są to kolce robione przez specjalistyczną firmę a nie przez kowala ze wsi i takie kolce nie poranią gołębi. Jeśliby ktoś zrobił sam te kolce i nie miał zielonego pojęcia tylko ich wyostrzył to zgodzę się z tym, że takie kolce nie mają prawa być w odstraszaniu gołębi, ale gołębie nie są takie głupie żeby siadali na kolce oni w locie widzą czy mogą usiąść czy nie? Wiem coś o tym, bo założyłem sobie kolczatkę tydzień temu na parapet z firmy specjalistycznej, która je produkuje i sprzedaje gołębie teraz przelatują w odległości od kolczatki około 2 czy 3 metrów i jeszcze żaden nie próbował się do niej zbliżyć i usiąść a przedtem mi siadali, gdy nie miałem kolczatki po 300 razy na dzień a może nawet i więcej. Więc jak tu może gołąb się na niej przebić chyba, że jest bardzo ślepy i nie ma żadnego wyczucia? Można także na gołębie i inne ptaki specjalną siatkę kupić i okryć balkon lub sam tylko parapet widziałem ją w sprzedaży po 2.50 Zł. Nie wiem, dlaczego nie można pustego gniazda gołębiego usunąć ze swego balkonu, dlaczego to jest ZABRONIONE? Najlepszy sposób na gołębie żeby się ich pozbyć to nie dokarmianie ich resztkami jedzenia przed blokiem, ale nie wszyscy to rozumieją.

REKLAMA
Bluzgator

Hodowco gołębi zamiast siedzieć przed monitorem lub telewizorem zacznij sprzątać kupy po swoich gołębiach i psie, które paskudzą nam na chodniku pod blokiem!

Bluzgator

Kocham psy,koty,ptaki......Gołębi jednak nie znoszę!Nie znoszę także osób,które je dokarmiają,a robią to najczęściej wyrzucając chleb przez okno,np.z IV piętra!Efekt jest taki,że trawniki przed domami stale są zabrudzone odpadkami,gołębie tłuką się po dachach od wczesnych godzin porannych czekając na żer,etc......Osoby dokarmiające ptaki nie zadają sobie trudu dostarczenia pożywienia do specjalnych,ogrodzonych miejsc na osiedlach!Poza tym,zrozumcie kochani,że ptaki nie potrzebują Waszych odpadków kiedy jest ciepło i zielono wokół;same sobie je znajdą!!!

Bluzgator

90% hodowców gołębi to żule i alkoholicy, tzw "Balcerkowie"

Bluzgator

Nie cierpię gołębi!Za permanentnie zabrudzone balkony,parapety,za budzenie o czwartej nad ranem.....Czy ktoś zna nowatorski /acz,humanitarny/ sposób na pozbycie się ich?

mobic

Przede wszystkim należy ludzi wychować tak żeby umieli żyć ze zwierzątkami tak żeby się znali cośkolwiek. Psy są niczemu nie winne tylko ludzie, którzy je chowają, bo im się zdaje, że jego pupil to wszystko może zrobić i nikt za to właściciela nie ukarze. Mój pies, ale kupka, którą zrobi to wszystkich. Ciekaw jestem czy mając swą prywatną posesję nie sprząta psich kupek? U nas kiedyś może z ze 20 lat temu byli dwie miłośniczki kotów i co raz w swych siatkach jedzenie do piwnicy nosili dla kotów a koty z całej okolicy się schodzili i mnożyli się w piwnicy. Piwnica służyła tylko dla kotów, bo nikt do piwnicy nie mógł wejść był straszny smród odchodami kocimi i straszne było zarobaczenie. Podejrzewam, że ktoś już miał chyba dość tych kotów i chyba poginęli te koty w strasznych męczarniach, bo jednej nocy było słychać straszne miałczenie a potem kotów już nie było i do dzisiejszego dnia nie ma. W piwnicach jest teraz czysto nie śmierdzi myszy ani szczura nie spotkasz. Do czego te miłośniczki kotów doprowadzili ograniczali się tylko do dawania jedzenia. Gołębiom nie wszystko można podawać do jedzenia, choć one wszystko zjedzą np. chleb jest szkodliwy dla nich i potem gołąbki dostają biegunkę. Wystarczyłoby żeby miłośnicy kupili im pszenicę, która jest dla nich pożywna nieszkodliwa i nie droga, bo kupowałem ją 4 miesiące temu na targu od chłopa po 1 zł za kilogram i karmę wysypywali nie przed blokiem a 50 metrów dalej gdzie jest park. Wiem, co to są gołębie, bo może ich wyganiałem ze swego parapetu 100 – 500 razy na dzień a oni jeszcze szybciej przylatywali, pomimo że nie dostawali jedzenia aż kupiłem i założyłem kolczatkę i od tamtej poty nie zauważyłem ani jednego lądowania na parapet. Lubię gołębie, ale nie tak jak oni to mi robili.

dab56

Rozumując w ten sposób w betonowo- asfaltowej dżungli, wszystkie żywe istoty zagrażają człowiekowi. Pamiętam jak 20-30 lat temu skutecznie wytępiono koty z piwnic a one właśnie regulowały równowagę w podwórkowym świecie (wróble, gołębie, szczury, myszy). Teraz kolej na gołębie a zauważyliście, że to wrony i sroki zdominowały podwórkowy krajobraz. Co dalej może wytniemy drzewa i zlikwidujemy trawniki bo pylą, bo kleszcze, i psy bo robią gdzie popadnie. Pamiętajmy one były zanim my się pojawiliśmy.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak odstraszyć gołębie z parapetu, balkonu i ogrodu? Domowe sposoby na pozbycie się gołębi"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.