W dużych miastach spotyka się je niemal na każdym kroku. Nie tylko okupują gałęzie drzew, czy gzymsy budynków, ale kluczą po chodnikach, obsiadają ławki, miejskie murki, samochody. Chociaż są powodem do niekończącego się narzekania, jakoś przywykliśmy do ich ciągłej obecności w przestrzeni publicznej. Kiedy jednak gołębie pojawiają się na naszych balkonach lub tarasach, przestajemy być tak wyrozumiali (tudzież bardziej adekwatnie – obojętni) i szukamy sposobu, by je odstraszyć.
Pospolicie występujące ptaki – Columba livia – powszechnie znane jako „gołębie miejskie” lub „latające szczury” przyzwyczaiły się do życia w hałasie, blisko skupisk ludzkich. Czerpią z tego wiele korzyści. Z łatwością znajdują pożywienie (najczęściej są to resztki i odpadki), czasem też to pożywienie znajduje je – amatorów dokarmiania tych zwierząt nie brakuje. Gołębie sprawiają problemy zarówno w przestrzeni publicznej, jak i prywatnej. Efekty ich obecności widać gołym okiem, wystarczy spojrzeć na chodnik. Samochód. Dowolny budynek w centrum miasta. Nieosłonięty balkon. Wszędzie znajdujemy ich odchody. Jednak to niejedyny problem spowodowany obecnością gołębi, który sprawia, że chcemy je odstraszyć.
Przeczytaj też: Domowe sposoby na usuwanie ptasich odchodów
Gołębie roznoszą niebezpieczne zarazki. Fot. 123RF/PICSEL
Zagrożenia ze strony gołębi
Nie bez powodu gołębie zyskały miano „latających szczurów”. Naukowcy potwierdzili, że ptaki te przenoszą więcej zarazków i chorobotwórczych bakterii, niż gryzonie. Obcując z nimi można nabawić się chorób żołądka i jelit. W ich odchodach odnaleziono (między innymi!) bakterię odpowiedzialną za wywoływanie ornitozy, tzw. papuzicy. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kropelkową lub przez wdychanie gołębich fekaliów wraz z kurzem. W ten sposób można zarazić się również turolozą. Jest to rodzaj grzybicy, która doprowadza do kryptokokowego zapalenia opon mózgowych. W początkowym stadium choroba objawia się przez zaburzenia widzenia i ból głowy. Mało tego? Miejskie ptaki często są nosicielami obrzeżek – roztoczy, wyglądem i zachowaniem przypominających kleszcze. Ich ukąszenia mogą powodować silne reakcje alergiczne. Odstraszanie gołębi jest więc niezbędne!
Jak odstraszyć gołębie — domowe sposoby
Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na odstraszanie gołębi z parapetu, balkonu i ogrodu, które pozwolą wam raz na zawsze pozbyć się tych niechcianych ptaków.
Kolce
Jednym z kliku skutecznych rozwiązań, jest montaż specjalnych kolców, które uniemożliwiają ptakom osiadanie na parapecie lub balustradzie balkonu. Zanim podniosą się głosy, że to niehumanitarne, uprzedzamy, że szpice nie są ostre i nie ranią gołębi. W ofercie dostępne są zarówno metalowe, jak i drewniane kolce, do naklejenia na newralgiczne powierzchnie.
Montaż kolców przeciw gołębiom zapobiegnie ich siadaniu na murkach i parapetach. Fot. 123RF/PICSEL
Siatka
Dobrym pomysłem jest zamontowanie na balkonie specjalnej siatki – jest ona o tyle lepsza od maty z kolcami, że nie działa punktowo, ale chroni cały balkon. Może nie wygląda nadto estetycznie, ale wygląd nadrabia funkcjonalnością.
Specjalna siatka odstarszy gołębie i nie pozwoli im siadać na balkonie. Fot. 123RF/PICSEL
Woreczki foliowe, płyty CD, wiatraczki
Do tańszych „odstraszaczy” należą hałaśliwe woreczki foliowe, połyskliwe płyty CD, a także zabawkowe wiatraczki. Przedmioty te odpychają zwierzęta odgłosami, ruchem, oraz odbijanym światłem. Siatki i płyty za pomocą sznurka przywiązuje się do barierek, a wiatraczki wbija się do ziemi w doniczkach.
Straszaki — atrapy ptaków
Na balkonach umieścić można również podobizny ptaków drapieżnych, takich jak sowy lub jastrzębie – są one naturalnymi wrogami gołębi, więc przegonią je od razu. Będą oddziaływać bardziej efektywnie, jeśli do odstraszającej instalacji ze sztucznymi zwierzętami w roli głównej, dołączycie nagrania odgłosów, jakie one wydają.
Straszak na gołębie skutecznie odstraszy je od siadania na balkonach. Fot. 123RF/PICSEL
Kot
Jeśli plastikowe straszaki nie spełniają waszych oczekiwań, przygarnijcie kota. Futrzak czający się w pobliżu parapetu na pewno je przepędzi. Zwróćcie jednak uwagę (szczególnie jeśli mieszkacie na wysokim piętrze), by odpowiednio zabezpieczyć balkon oraz okna. W pogoni za ofiarą kociak może wyskoczyć, a niestety, nie zawsze spada na cztery łapy.
Ultradźwięki
Kontrowersyjnym, acz dającym pożądane efekty rozwiązaniem są urządzenia emitujące ultradźwięki. Ludzkie ucho ich nie słyszy, za to bardzo drażnią ptaki oraz gryzonie. Istnieją jednak przypuszczenia, że są uciążliwe dla zwierząt domowych.
Odświeżacze powietrza i spraye
Obecność na naszym balkonie gołębiom obrzydzą także odstręczające zapachy i smak. Warto zakupić automatyczne odświeżacze powietrza, które reagują na ruch. Im brzydszą, bardziej chemiczną woń wydają, tym lepiej. Podobne działanie wykazują kulki naftalinowe. Kolejnym sposobem są spraye, którymi opryskuje się ulubione miejsca tych nieproszonych gości. Rozpylana substancja ma za zadanie otumanić ich zmysły smaku i węchu. Ciekawym rozwiązaniem są żele, które rozsmarowuje się na powierzchni parapetu, czy barierki. Nadlatującym ptakom wydaje się, że elementy te trawi ogień.
Obecność kota na balkonie również pomaga odstraszyć gołębie. Fot. 123RF/PICSEL
Nie zapominajcie o doraźnym zapobieganiu osiedlania się gołębi:
- usuńcie niepotrzebne meble i sprzęty zalegające na balkonie, w których gołębie mogłyby założyć gniazda;
- usuwajcie gołębie gniazda;
- nie dokarmiajcie zwierząt! Takie oswajanie doprowadza do niekontrolowanego wzrostu ich liczebności.
Autor: Redakcja Deccoria.pl