Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady domowe

Czego nie wolno wrzucać do zlewu i toalety? Poznaj sposoby na przepchanie zatkanego odpływu

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że wyrzucanie resztek żywności czy innych odpadków do zlewu lub toalety to nie do końca dobry pomysł. Warto dowiedzieć się, czym może skutkować częste spłukiwanie śmieci, aby nigdy więcej nie powtórzyć tego błędu. Czego nie wolno wrzucać do zlewu lub sedesu? Jak przepchać zatkany zlew? Podpowiadamy!

Czego nie wolno wrzucać do zlewu i toalety? Poznaj sposoby na przepchanie zatkanego odpływu
Pozbywanie się resztek jedzenia w toalecie to poważny błąd. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Dlaczego nie wolno wrzucać resztek do odpływu?

Wyrzucanie odpadków i śmieci do zlewu czy toalety bardzo często prowadzi do zatkania rur odprowadzających ścieki. To nieprzyjemna sytuacja – utrudniony jest odpływ wody, znad ujścia zlewu czy ubikacji unosi się brzydki zapach, a my musimy poświęcać wolny czas na uporanie się z taką usterką.

Czego nigdy nie wyrzucać do zlewu? To dość oczywiste, chociaż zdaje się, że wielu z nas ma problem z odpowiedzią na to pytanie. Przede wszystkim nic, co tak naprawdę w pierwszej kolejności powinno trafić do kosza na śmieci. Jest to między innymi tłuszcz – czy to wytopiony z mięsa, czy też taki, który w nadmiarze trafił na patelnię albo wydaje się zjełczały.

Jak przekonali się o tym kiedyś Brytyjczycy, oleju nie można też wylewać do odpływów łączących się z kanalizacją, bo to może spowodować to bardzo poważne konsekwencje – nie tylko przytkanie domowych odpływów, ale też totalne zablokowanie miejskich kanałów ściekowych. Do takiej sytuacji doszło w 2017 roku w Londynie. Usuwanie tłustego czopa powstałego ze resztek jedzenia i artykułów higienicznych trwało niespełna trzy tygodnie. Pracownicy zajmujący się rozbiórką tłustego monstrum porównywali pracę do przebijania się przez beton.

Jak doszło do powstania tego zjawiska? Jak zwykle zawiniły lekkomyślne zachowania mieszkańców miasta. Do takiego stanu miejską kanalizację doprowadziło nierozsądne wyrzucanie odpadków do odpływów, zamiast do koszów na śmieci. To niejedyne doniesienie o górze tłuszczu zalegającej w tamtejszych wodociągach – na początku stycznia 2019 roku znów zlokalizowano podobną masę, złożoną z utwardzonego tłuszczu i chusteczek dla niemowląt nagromadzoną w kanałach ściekowych.

Przeczytaj również: Wycierasz, a on wraca jak bumerang? Jak skutecznie pozbyć się kurzu

Jak pozbyć się zużytego oleju?

Jeśli oleju jest niewiele, np. został na patelni po smażeniu, poleca się zebrać go papierem ręcznikowym i dopiero wtedy wyrzucić. Jeśli jest go więcej, można go przelać do zamkniętego pojemniczka również przeznaczonego do utylizacji lub wymieszać ze żwirkiem do kuwety czy piaskiem, by nie miał płynnej formy. Niestety najlepszym pomysłem nie jest również wylewanie zużytego oleju na kompost czy bezpośrednio do śmietnika.

Czego nie wolno wrzucać do zlewu lub toalety?

Do odpływu – w zlewach, umywalkach czy toaletach – poza olejem nie powinny trafiać również:

  • odpady higieniczne – nawilżane chusteczki, waciki, pampersy, prezerwatywy, tampony, podpaski;

  • papierosy;

  • fusy po kawie i herbacie – o wiele lepiej wykorzystać je jako nawóz;

  • resztki ryżu i makaronu – nawet te ugotowane stopniowo chłoną wodę, pęcznieją i bardzo długo się rozpuszczają, przez co łatwo zatykają odpływy. Podobnie jest w przypadku mąki – w połączeniu z wodą tworzy gęstą papkę niczym klej, do którego przylegają inne odpadki;

  • leki – są toksyczne dla środowiska. Przeterminowane i niepotrzebne lekarstwa zawsze zanośmy do apteki;

  • naklejki z owoców i warzyw, etykiety ze słoików – do odpływów trafiają umyślnie lub nie, jednak lepiej do tego nie dopuszczać wcale – przez obecność kleju, mogą przylepić się do wewnętrznych ścian rur;

  • skorupki jajek (tak jak fusy, świetnie sprawdzą się jak odżywka dla roślin), kostki i chrząstki mięsne.

Jak przepchać zatkany zlew? Przepychanie zatkanego odpływu może, ale nie musi być zlecone specjalistom. Fot. 123RF.com


Jak przepchać zatkany przepływ?

Do odtykania odpływu w domu nie trzeba od razu wzywać hydraulika. Czasem obejdzie się nawet bez stosowania przepychacza lub żrących środków chemicznych – wystarczy dokładnie oczyścić syfon ze wszystkich nagromadzonych śmieci. Syfon odnajdziemy, śledząc rurę odchodzącą od zlewu. W okolicach jej dolnej części tzw. kolanka natrafimy na nakrętkę, którą należy odkręcić. Podłóżmy pod rurę miednicę, inaczej zbierająca się tam woda i nieczystości spłyną na podłogę.

Światło syfonu można też wyczyścić, używając tzw. żmii kanalizacyjnej. Jest to elastyczna, długa na kilka-, kilkanaście metrów metalowa sprężynka z korbką do kręcenia. U jej zakończenia znajduje się ostry koniec, który przebija zanieczyszczenia zalegające w rurach. Aby wpuścić ją do zablokowanego przewodu, również należy rozkręcić syfon.

Oprócz rozwiązań siłowych zastosować można specjalne środki chemiczne do udrażniania rur. Dostępne są zwykle w formie granulek lub żelu. Umieszczone w rurze odpływowej rozpuszczają brud, który się tam nagromadził. W ich składzie znajduje się najczęściej silnie rżący wodorotlenek sodu, a więc należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.

Z zatkanymi rurami uporamy się również domowymi metodami. Skuteczne są ocet i soda oczyszczona. Użyć ich można na kilka sposobów, np.:

  • umieszczając w osuszonym odpływie pełną szklankę sody oczyszczonej lub pełną szklankę octu. Po odczekaniu 30 minut, zalewamy rurę dużą ilością gorącej, ale nie wrzącej wody, która może uszkodzić plastikowe rury;

  • wsypując do odpływu 3 łyżki sody oczyszczonej. Po kilku chwilach dolewamy do rury pół szklanki octu, odczekujemy i zalewamy odpływ bardzo ciepłą wodą.

Źródło: Deccoria.pl

Artykuł zaktualizowany. Po raz pierwszy ukazał się 18.01.2019 roku.

Przeczytaj również: 

15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak rozpoznać i szybko pozbyć się szkodników?

Genialny patent na mycie podłogi. Zawsze jest czysta i lśniąca, bez chemicznych dodatków

Kiedy woda może nam zaszkodzić? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.