Spis treści:
Dlaczego zlew się zatyka?
Niedrożny zlew, podobnie jak zatkana umywalka, to poważny problem, z którym każdy z nas musi się od czasu do czasu zmierzyć. Choć temu niepożądanemu zjawisku możemy łatwo przeciwdziałać, nie wrzucając resztek do odpływu, nie wszystkim z nas się to udaje. Wiele osób spłukuje w zlewie pozostałości żywności, licząc, że bez przeszkód spłyną do kanalizacji wraz z wodą. Tymczasem to właśnie one są najczęstszą przyczyną zatkanego zlewu. Podczas mycia naczyń do odpływu trafiają przeróżne drobne odpady, które powinny wylądować po prostu w koszu na śmieci.
Szkodliwe dla rur są wszelkie okruchy, resztki obiadu, fusy kawy i herbaty, pokruszone skorupki jajek oraz roztopiony tłuszcz. Ten ostatni jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ przylega do powierzchni rur i na niej zastyga. Nagromadzone nieczystości są w stanie szybko uformować zbitą masę, która może całkowicie zablokować przepływ wody w instalacji. Niekiedy przyczyną zatkanego zlewu lub umywalki jest zły stan rur. W takiej sytuacji samodzielne próby udrożnienia odpływu okazują się nieskuteczne, więc jesteśmy skazani na pomoc fachowców. Wezwanie hydraulika jest konieczne również wtedy, gdy mamy do czynienia z poważną awarią instalacji, którą może zdiagnozować wyłącznie specjalista.
Do odpływu nie powinny trafiać resztki jedzenia z talerzy. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Jak odetkać zlew bez Kreta? Sprawdzone sposoby, które polecają hydraulicy
Domowe sposoby na zatkany zlew. Czym udrożnić rury?
Zatkany zlew to spory kłopot, z którym staramy się uporać na własną rękę. Wielu z nas wizytę hydraulika traktuje jako ostateczność, więc decydujemy się na użycie przepychacza lub gotowych środków chemicznych do udrożniania rur. Musimy mieć jednak na uwadze, że ich silnie żrące działanie może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Z tego względu pamiętajmy o tym, aby chemii gospodarczej używać z ostrożnością i przechowywać ją poza zasięgiem dzieci.
Poza gotowymi preparatami do udrożniania rur możemy skorzystać z domowych sposobów na zapchany odpływ. Co można stosować na zatkany zlew?
- Soda kaustyczna – to skuteczny środek na zator w zlewie czy umywalce. Wystarczy wsypać 2 łyżki do odpływu, poczekać ok. 15 min, a następnie zalać ok. 500 ml ciepłej wody. To sposób bardzo skuteczny, ale również niebezpieczny, dlatego zachowajmy ostrożność. Uważajmy podczas zalewania odpływu wodą, ponieważ pojawią się wtedy chemiczne opary oraz żrąca piana. Zabieg wykonujmy wyłącznie w odzieży ochronnej. Sody kaustycznej nie stosujmy w przypadku instalacji aluminiowych.
- Soda i ocet – to dużo bardziej ekologiczna metoda. Wystarczy połączyć 4 łyżki sody oczyszczonej z 500 ml octu, a następnie mieszankę wlać do odpływu. Po 5 min zlew ostrożnie zalać wrzątkiem.
- Kwasek cytrynowy – do odpływu wsypujemy 100 g tego proszku i zalewamy go ciepłą wodą. Jeśli zator nie jest zbyt duży, po kilkunastu minutach odpływ się udrożni.
- Sprężyna kanalizacyjna – niekiedy najlepiej sprawdzają się mechaniczne sposoby udrażniania rur. Jeśli metody chemiczne zawiodą, możemy sięgnąć po prosty przyrząd – tzw. żmiję o długości od 1,5 m do nawet 5 m. Po zdjęciu syfonu umieszczamy ją w odpływie i delikatnie wkręcamy. W ten sposób pozbędziemy się zatorów znajdujących się w dalszej części instalacji.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Doczyści nawet najbrudniejszy zlew. Przepis na domowy płyn bez chloru
Czego nie wolno wrzucać do zlewu i toalety? Poznaj sposoby na przepchanie zatkanego odpływu
15 robaków, które żyją w twoim domu. Jak rozpoznać i szybko pozbyć się szkodników?