Porady domowe

Kiedy najwcześniej można ubrać choinkę? Są dwie daty zgodne z tradycją i zasadami Kościoła

Ubieranie choinki to jedna z najważniejszych tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wiele osób zastanawia się, kiedy najwcześniej można ubrać choinkę. Tradycja i Kościół katolicki narzucają dwa różne terminy odnośnie tej czynności. Sprawdź, kiedy można zacząć stroić drzewko i skąd wziął się taki zwyczaj.

Kiedy najwcześniej można ubrać choinkę? Są dwie daty zgodne z tradycją i zasadami Kościoła
Choinkę można ubierać w różnych terminach. Jeden narzuca tradycja, drugi Kościół.Fot. 123RF.com

Spis treści:

Kiedy najwcześniej można ubrać choinkę – tradycja

W galeriach handlowych, sklepach oraz na jarmarkach świątecznych ozdoby pojawiają się już nawet pod koniec listopada. Coraz częściej i w naszych domach decydujemy się na wcześniejsze ubieranie choinki. Niektórzy robią to w okolicy Mikołajek, czyli 6 grudnia.

Jednak zgodnie z tradycją, choinka powinna być ubierana dopiero w wigilijny poranek, a więc 24 grudnia. Wtedy obecni są wszyscy domownicy. W praktyce jednak mało osób decyduje się na taki ruch, ponieważ w ten dzień każdemu brakuje czasu. To moment przygotowywania potraw na wigilijną wieczerzę oraz dekorowania domu i stołu wigilijnego. Wobec tego czasu na ubieranie choinki może zwyczajnie zabraknąć.

Kiedy można ubrać choinkę — co mówi kościół?

Z uwagi na to, że Wigilia to także dzień, w którym trudno znaleźć czas na takie zajęcia jak dekorowanie drzewka, to Kościół katolicki wskazuje inną datę ubierania choinki niż tradycja.

Według Kościoła możemy ją już przystroić na tydzień przed Wigilią Bożego Narodzenia.

Zgodnie z nauką kościoła, choinkę można ubierać tydzień przed wigilią. Fot. Pexels

Tradycja ubierania choinki — skąd pochodzi?

Tradycja ubierania choinki narodziła się w Alzacji w XV wieku, gdzie wstawiano drzewka do domu i ubierano je ozdobami z papieru. Jest to zwyczaj pogański, który wynikał z potrzeby oddawania hołdu drzewom.

Dawniej wierzono, że jodły i świerki mogą uchronić od zła. Początkowo Kościół katolicki sprzeciwiał się tradycji ubierania choinki, jednak z czasem uznano, że może ona nawiązywać do biblijnego rajskiego drzewa. Z racji tego, że w grudniu ciężko było znaleźć owocującą jabłoń, to na drzewach zawieszano ozdobne czerwone jabłka, przypominające o rajskim pierwowzorze.

Obecnie każdemu z nas trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Wiele osób decyduje się na ubranie drzewka o wiele wcześniej niż nakazuje tradycja czy Kościół Katolicki. Tak naprawdę wybór daty zależy głównie od nas. Jeśli chcemy dłużej czuć atmosferę świąt to możemy ubrać choinkę nawet 1 grudnia.

Takie wyjście jest jednak dobre tylko w przypadku sztucznych choinek. Ubranie żywej choinki na początku miesiąca nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ nie wszystkie żywe drzewka wytrzymają tak długi czas w ciepłych pomieszczeniach i na samą Wigilię nasza choinka mogłaby już nie wyglądać zbyt atrakcyjnie.

Zwyczaj ubierania choinki w Polsce

Pierwsze wzmianki dotyczące ozdabiania choinek w Polsce dotyczą Gdańska. To tam w 1698 roku gdańszczanie mieli je dekorować w swoich domach po raz pierwszy.

Choinki można było wtedy kupić na świątecznym jarmarku. Ten zwyczaj przyjął się w całej Polsce dopiero w XIX wieku. Wcześniej ustawiano w domach snopek zboża w każdym rogu. Tak samo na stole oraz pod obrusem musiało się ono tam znaleźć. Miało przypominać o narodzinach Jezusa w stajence.

Ważnym elementem dekoracji domu, zanim powszechne stały się choinki, była szopka. Najczęściej była ona ręcznie wykonywana z drewna.

Kiedy rozebrać choinkę?

Ubieranie choinki to nie jedyna czynność, która ma przypisane do siebie różne daty. W przypadku jej rozbierania także mamy zróżnicowane terminy.

W przypadku poświątecznego rozbierania choinki, tradycja wskazuje trzy daty. Pierwszą z nich jest 6 stycznia, czyli święto Trzech Króli. Drugim terminem jest niedziela Chrztu Pańskiego, która wypada w pierwszy weekend po szóstym stycznia.

Trzecim i ostatnim terminem na zdjęcie ozdób z naszego świątecznego drzewka, jest święto Matki Boskiej Gromnicznej. Wypada ono 2 lutego.

Przeczytaj również: Choinka będzie dłużej piękna, gdy o nią zadbasz. Wrzuć to do wody w stojaku

W Polsce najczęściej na choinki przeznaczane są świerki, jodły i sosny. Fot. Pixabay

Najdziwniejsze owoce świata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.