fot. 123RF/PICSEL
Sezon grzewczy w Polsce zaczyna się wczesną jesienią i trwa bardzo długo. Wiąże się to z wytężoną i ciągłą pracą grzejników. Raz w roku warto sprawdzić stan kaloryferów i przeprowadzić niezbędne prace konserwacyjne. O czym należy pamiętać?
Przede wszystkim – porządki
Przygotowania do sezonu grzewczego najlepiej zacząć od porządków. Zaniedbane grzejniki należy odkurzyć i nie tylko z wierzchu, ale i w środku, między żeberkami – tam również zbiera się cała masa brudu. Przeczytaj, jak wyczyścić grzejnik płytowy i kaloryfer żeliwny »
Brak dokładnego odkurzania kaloryferów ma kilka przykrych konsekwencji. Przede wszystkim, gdy w końcu zaczną one pracę, w mieszkaniu będzie unosił się nieprzyjemny zapach podgrzewanego kurzu. Jego drobinki, niesione ciepłym powietrzem, będą działać drażniąco dla alergików. Gruba warstwa brudu utrudnia grzanie i może wpływać na zmniejszenie komfortu cieplnego w mieszkaniu. Posiadacze jasnych ścian powinni się liczyć z tym, że kurz zebrany na urządzeniu może je poważnie zabrudzić.
Po drugie – odpowietrzanie
Kolejną rzeczą, o którą warto pamiętać przed sezonem grzewczym jest odpowietrzenie kaloryferów. Zbierający się w urządzeniu gaz powoduje nierównomierne oddawanie ciepła oraz głośną pracę. Nieodpowietrzony grzejnik łatwo poznać po odgłosach, jakie wydaje – może delikatnie świszczeć lub bulgotać.
Odpowietrzanie grzejnika to proste zadanie. Większość nowych urządzeń posiada zawór, którego rozkręcenie powoduje uwolnienie nadmiaru powietrza. Pamiętajmy jednak, by podłożyć pod zawór naczynie na wypływającą z niego wodę. Przeczytaj, jak odpowietrzyć grzejnik krok po kroku »
W domu jednorodzinnym sprawdzamy ciśnienie
Nieco więcej obowiązków mają mieszkańcy domów jednorodzinnych. Jeszcze przed odpowietrzeniem grzejników skontrolować należy poziom ciśnienia w instalacji centralnego ogrzewania. Odczyt dokonuje się przy użyciu manometru, który jest częścią każdego takiego systemu. Powinien wskazywać on ok. 1-2 barów (lub tyle, ile w instrukcji obsługi sugeruje producent). Jeśli wskazania są niewiele niższe niż w ubiegłych latach, do instalacji trzeba wpuścić trochę wody. Jeśli jednak mamy do czynienia ze sporym obniżeniem, to może być sygnał o nieszczelności instalacji. Tego typu usterki lepiej powierzyć uwadze specjalistów jeszcze przed uruchomieniem ogrzewania.
Poza tym w domach jednorodzinnych sprawdzić trzeba, czy komin jest szczelny i wystarczająco dobrze oczyszczony. Konieczny jest również przegląd kotła – to zadanie również zostawmy specjalistom. Właściciele domów jednorodzinnych powinni odpowiednio wcześnie zatroszczyć się o zapas opału.
Aby poprawić komfort cieplny, zarówno w bloku mieszkalnym jak i domu, upewnijmy się, że okna nie są rozszczelnienie i ustawione są w odpowiednim trybie. Przeczytaj, jak wyregulować okna »
Deccoria.pl