Porady domowe

Ile wody zużywa pralka? Wyjaśniamy, na podstawie różnych modeli pralek

Ile wody zużywa pralka? To jedna z informacji, które warto sprawdzić przed zakupem pralki automatycznej. Zużycie wody zależy od pojemności pralki, jej rodzaju (ładowana od góry lub od frontu) oraz konkretnego modelu. Prześledziliśmy parametry wybranych modeli pralek. Poniżej przedstawiamy orientacyjnie, ile wody pobiera każda z nich.

Ile wody zużywa pralka? Wyjaśniamy, na podstawie różnych modeli pralek
Zużycie wody przez pralkę zależy od wielu czynników Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Pranie w różnych pralkach

Pralka automatyczna może mieć zróżnicowane parametry. Dotyczy to nie tylko zużycia prądu, ale też wody. Jedno pranie będzie w miało różną wydajność, w zależności od typu pralki, jakiego używamy. Dużo zależy też od wybieranego programu i klasy energooszczędności urządzenia. W dalszej części artykułu przyjrzyjmy się rodzajom pralek i średniej ilości wody, jaką mogą zużywać, ze względu na pojemność. Jednak warto zwrócić też uwagę na konstrukcję urządzenia. Od początku produkcji pralek automatycznych rozwijały się ich dwa rodzaje – ładowane od frontu i od góry. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jak to wygląda w przypadku zużywania wody?

 • Pralki ładowane od frontu – ten rodzaj pralek jest zwykle bardziej pojemny. Jednocześnie konstrukcja klasycznej pralki automatycznej pozwala jej zużyć mniej wody na jedno pranie. Ich wadą jest zajmowanie większej powierzchni i większa awaryjność uszczelki, dlatego do małych mieszkań chętniej wybiera się pralki ładowane od góry.
 • Pralki ładowane od góry – większość pralek tego typu ma pojemność do 6 litrów. Jednak konstrukcja wymaga zapełnienia go w większej ilości wodą. Dlatego pralka ładowana od góry bierze więcej wody, a mówiąc dokładniej, ma mniejsze możliwości prania oszczędnego.

Różnice w ilości pobieranej wody nie są jednak z reguły wielkie. Zużycie wody zależy też od innych czynników, o czym dokładniej powiemy w dalszej części artykułu.

Ile wody zużywa pralka

Nie da się ogólnie odpowiedzieć na pytanie, ile wody zużywa pralka. Większość urządzeń tego typu mieści się w granicach zużycia między 40 a 80 litrów. Średnio na pralkę, niezależnie od modelu, przypadałoby ok. 45-50 litrów podczas jednego prania. Wychodzimy tu z założenia, że większość osób używa bardziej oszczędnych pralek ładowanych od frontu i zwykle są to urządzenia średniej wielkości. Żeby móc jednak wybrać najlepszy model pralki automatycznej i rzeczywiście zaoszczędzić podczas jej używania, trzeba wiedzieć, ile faktycznie bierze wody. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie, przyglądając się najwyższej i najniższej wartości zużycia wody w przypadku różnych pralek.

Do 5 kg:

 • Indesit, ładowana od frontu, klasa F – 41 litrów
 • Beko, ładowana od frontu, klasa E – 33 litry
 • Whirlpool, ładowana od góry, klasa D – 41 litrów
 • Indesit, ładowana od góry, klasa D – 41 litrów

Do 7 kg:

 • Candy, ładowana od frontu, klasa A – 41 litrów
 • Beko, ładowana od frontu, klasa E – 45 litrów
 • Electrolux, ładowana od góry, klasa D – 45 litrów
 • Electrolux, ładowana od góry, klasa C – 45 litrów

Do 9 kg (tylko ładowane od frontu):

 • Bosch, klasa C – 44 litry
 • Samsung, klasa A – 50 litrów
 • Siemens, klasa C – 44 litry

Jak widać w przypadku niektórych modeli pralek zużycie wody może nawet maleć przy większej ładowności. Oczywiście będzie to zależeć od wielu innych czynników.

Powyższe przykłady zostały wybrane spośród różnych modeli, różnych marek w celach porównawczych. Jeżeli jesteście zainteresowani zakupieniem konkretnego urządzenia, to najlepiej porównać wszystkie parametry konkretnego modelu, nie sugerować się samą marką czy pojemnością.

Klasa tylko częściowo wpływa na to, ile wody zużywa pralka, jednak istnieją jeszcze inne sposoby na zaoszczędzenie wody podczas prania. Sprawdź także ten artykuł z poradami, ile proszku do prania wsypać do pralki.

Jak zmniejszyć zużycie wody?

Rachunki za wodę rosną i dobrze jest znaleźć sposób na ich obniżenie. W tym celu nie musisz kupować nowego urządzenia. To ile wody pobiera pralka podczas jednego prania, będzie zależało m.in. od wybranego programu. Jeżeli masz prostą pralkę automatyczną starego typu, to prawdopodobnie najlepszym sposobem będzie zwrócenie uwagi na to, co pierzesz. Mało zabrudzone rzeczy można prać krócej w bardziej oszczędnym trybie. Jeżeli nie masz dużo brudów do wyprania, to wybierz program, który bierze mniej wody. Niektóre modele pralek automatycznie wykrywają ilość załadowanych kilogramów i dobierają wodę automatycznie. Są też urządzenia potrafiące dodatkowo rozpoznawać stopień zmętnienia wody (czyli poziom zabrudzenia). Te wszystkie funkcje przydają się, kiedy chcemy zaoszczędzić na zużyciu wody.

Dobrym sposobem na oszczędzenie wody podczas jednego prania jest wybieranie dodatkowych opcji płukania tylko wtedy kiedy jest to konieczne.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Stan techniczny – niektóre awarie systemu hydrostatycznego wpływają na zbyt duże zużycie wody. W takim przypadku najlepiej pokazać urządzenie specjaliście.

Twardość wody – jednym z powodów, dla których warto zadbać o zmiękczanie wody w pralce, jest zdolność rozpuszczania detergentu. Zbyt duże nasycenie wody solami wapnia i magnezu (twarda woda) może ograniczyć rozpuszczanie proszku lub płynu do prania. Co za tym idzie, ubrania są gorzej wyprane. Długotrwałe pranie w twardej wodzie pogarsza też stan techniczny pralki (osadzanie kamienia).

Używając pralki automatycznej, musimy pogodzić się z tym, że pobiera ona kilkadziesiąt litrów wody na jedno pranie. Jeżeli jednak odpowiednio dobierzemy model i zwrócimy uwagę na oszczędne programy, to możemy zaoszczędzić kilka do kilkunastu litrów na każdym praniu.

Jak usunąć grzyby z pralki? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ile wody zużywa pralka? Wyjaśniamy, na podstawie różnych modeli pralek"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.