Artykuły

Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą - poradnik

Czujesz, że w twoim mieszkaniu robi się niepokojąco zimno, mimo, że kaloryfery grzeją na pełną moc? Koniecznie sprawdź przed sezonem zimowym szczelność okien! To właśnie przez nie tracimy najwięcej ciepła i płacimy więcej za ogrzewanie.

Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą - poradnik
REKLAMA

Sprawdź, czy twoje okna mają możliwość regulacji docisku skrzydła do ramy okna

Większość nowoczesnych okien jest produkowana tak, abyśmy zależnie od pory roku mogli samodzielne regulować stopień ich szczelności. Jeśli masz zamontowane w domu takie okna, przestaw (przekręć) specjalny przycisk na ustawienie "zima". Dzięki temu, okno będzie ściślej przylegać do ramy, co automatycznie zwiększy jego szczelność. Należy jedynie pamiętać, że domykanie takiego okna może być nieznacznie trudniejsze - klamka może być nieco bardziej oporna.

Sprawdź wszystkie uszczelki

Ich stan ma kolosalny wpływ na przepuszczalność powietrza przez nasze okna. Pamiętajmy, by dbać o ich stan, smarując je specjalnie przeznaczonymi do tego produktami (np. smarem silikonowym lub wazeliną techniczną). Dzięki temu zachowają swoje właściwości na długi czas. Jeśli jednak zauważymy, że są one odkształcone, popękane lub "odchodzą" od okna, należy je koniecznie wymienić na nowe! Można zaopatrzyć się w samoprzylepne uszczelki piankowe lub gumowe. Należy zrobić to jak najszybciej - nie wolno zakładać ich w trakcie mrozów.

Trzeba także pamiętać, że przed każdym zabiegiem uszczelniającym okna, należy je dokładnie umyć specjalistycznym produktem do pielęgnacji okien oraz usunąć wszystkie nierówności (np. odchodzącą farbę). Uszczelkę należy pociąć na odpowiednie kawałki i dokładnie przykleić do ościeżnic.

Salon, Złota polska jesień - Lubicie "Złotą polską jesień " ? tak jak ja :-)
Zobacz więcej zdjęć

Zadbaj o okucia okienne

Są kluczowym elementem w każdym oknie, choć na pierwszy rzut oka mało widoczym. Warto sprawdzić przed zimą ich stan techniczny. Jeśli te nieco się poluzowały, należy je dokręcić. Trzeba też pamiętać, że mogą wymagać nasmarowania (do tego celu najlepiej nadaje się wazelina techniczna).

Fot. 123RF.com

Uważaj na szpary między ramą a szybą oraz futryną a ścianą

Stamtąd też ucieka ciepło z naszego domu! Do uszczelnienia tego typu miejsc najlepiej użyć elastycznego silikonu (koniecznie odpornego na działanie warunków atmosferycznych). Używa się go jednak tylko do okien drewnianych. Należy aplikować go na czyste powierzchnie, wyciskając go z tubki lub specjalnego pistoletu.

Fot. 123RF.com

Aby pozbyć się nieszczelności między futryną a ścianą lub parapetem, najlepiej zaaplikować piankę uszczelniającą. Tę należy wycisnąć w odpowiedniej ilości w nieszczelnym miejscu i pozostawić do stwardnięcia. Nadaje się ona do wszystkich rodzajów okien.

Pamiętaj, że wszystkie zabiegi uszczelniające są jedynie pomocą doraźną. Jeżeli twoje okna są stare i przepuszczają zimno, musisz wymienić je najszybciej, jak to możliwe. W przypadku nowych okien, warto o nie dbać, aby mogły nam służyć przez lata. Warto sprawdzić ich stan techniczny szczególnie przed zimą, kiedy ich ewentualna nieszczelność będzie nam dokuczać najbardziej.

Salon, Małe-duże mieszkanko w Chicago
Zobacz więcej zdjęć

Jak wyregulować okna?

Z reguły już sama regulacja okna i ustawienie go w prawidłowym trybie skutecznie eliminuje problem niekontrolowanych podmuchów wiatru w domu. Co więcej, sprzyja ona obniżaniu rachunków naliczanych za ogrzewanie.

Co będzie potrzebne? Przydadzą się: śrubokręt, oryginalne klucze do regulacji okien (można zastąpić zwykłymi kluczem imbusowym, kluczem nasadowym torx).

Regulację okna zaczynamy od sprawdzenia położenia skrzydła względem ramy okiennej. W tym celu obrysowujemy okno w narożnikach ołówkiem, a następnie otwieramy je, by sprawdzić odległość między zamkniętym skrzydłem a ramą. Prawidłowo powinny zachodzić na siebie.

Śruby do regulacji skrzydła znajdują się przy górnych i dolnych zawiasach okna. Pozwalają one na ustawianie jego położenia w pionie (wysokości) oraz w poziomie (prawo-lewo). Dokręcając je z pomocą śruby imbusowej, ustawiamy skrzydło tak, by nachodziło na ramę w na kilka milimetrów.

Źródło: Youtube.com/ Quick tips - maja35

Skontrolujmy również docisk okna – zrobimy to, wsadzając między okno a jego ramę kartkę. Okno zamykamy, a następnie staramy się wyjąć przymknięty papier. Jeśli wychodzi lekko, to znak, że trzeba również zwiększyć docisk.

Aby poprawić docisk, koniecznym będzie zmiana ustawienia śrub mimośrodowych na okuciach okiennych. Zwykle znajdują się na nich niewielkie "punkciki" - oznaczenia pokazujące, w którą stronę śruby są skierowane. Odwracając rolki ryglujące względem uszczelki, możemy zwiększać ("punkcik" powinien być zwrócony w kierunku „na zewnątrz”) lub zmniejszać  (punkcik powinien być zwrócony do wewnątrz pomieszczenia) docisk. Dzięki jego poprawieniu okno będzie ściślej przylegać do ramy, co automatycznie zwiększy jego szczelność. Należy jedynie pamiętać, że domykanie takiego okna może być nieznacznie trudniejsze - klamka może być nieco bardziej oporna.

Jeśli nie czujemy się na siłach, by samodzielnie wykonać tego typu prace, możemy skorzystać z usług fachowców.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

Aqq

Takie pisaniny powinny być karalne. Stosując rady pismaka zawilgocisz lokal i zagrzybienie mieszkania gotowe. Jak masz junkersa lub kominek , to gorzej. Brak nawiewu tlenu = produkcja tlenku węgla (czadu) , a to już zagrożenie smiecią dla rodziny.

MBN

Z przyjemnością przeczytałem pierwszy wpis kolegi po fachu. Długo by można opowiadać co niektórzy ludzie potrafią zrobić ze swoimi oknami... Szczególnie po wyszukaniu informacji na ten temat w necie. Najlepiej wspominam klienta, który potraktował okucia okienne olejem zawierającym żywice(jako zagęstnik przy pracy w wysokiej temperaturze). Nie otwierały się mu okna po zimie... Musiałem awaryjnie otwierać każde skrzydło, płukać okucia i nakładać ponownie właściwe smary stałe i płynne... Jak dla mnie, to więcej takich :)

Serwisant

Lubię takie porady... Bo później przyjeżdżam do takiego "mistrza" regulacji który się naczytał i nakręcił tak, że jest jeszcze gorzej niż było i zamiast zapłacić od 50 zł (w zależności co będzie trzeba zrobić - wtajemniczeni będą wiedzieli) za regulację, to płaci 100. Kiedyś byłem u klienta i wyregulowałem mu trzy skrzydła w 30 min (trochę przy tym lecąc na czas). Skasowałem gościa 150 zł, zaczął się burzyć, że jak to? Za 30 min pracy 150 zł? No więc powiedziałem mu, że płaci za to, że ja wiem jak to zrobić w 30 minut tak, żeby działało, a nie za mój spędzony czas u niego. Odpowiedź klienta: yyyyyy no tak...

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Domowe sposoby na uszczelnienie okien przed zimą - poradnik"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.