Porady ogrodnicze

Wrzuć do kopca lub tunelu. Genialny sposób na krety, nornice i karczowniki

Każdy, kto ma ogród czy działkę, doskonale wie, jak uciążliwe potrafią być krety, nornice i karczowniki. Szkodniki te tworzą podziemne systemy tuneli, przez co powodują znaczne szkody w uprawach. Niestety walka z nimi nie należy do łatwych zadań. Chociaż istnieje mnóstwo sposobów na odstraszanie gryzoni z balkonu, nie zawsze przynoszą one spodziewane efekty. Tymczasem doświadczeni ogrodnicy mają niezawodną metodę na krety, nornice i karczowniki. Pomoże prawdziwy przysmak wielu Polaków.    

Wrzuć do kopca lub tunelu. Genialny sposób na krety, nornice i karczowniki
Przedstawiamy niezawodną metodę na krety, nocnice i karczowniki. W mig wyniosą się z ogrodu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Gryzonie w ogrodzie na wiosnę

Wraz ze zbliżają się wiosną w ogrodzie i na działce mogą pojawić się gryzonie. Wśród najczęściej występujących warto wymienić m.in. kreta, nornicę i karczownika. Można je zauważyć za sprawą charakterystycznych korytarzy, które powstają tuż pod ziemią. Chociaż odgrywają ważną rolę w ekosystemie, ich działalność powoduje spore straty w uprawach oraz w estetyce ogrodu. Jeśli chodzi o krety, z jednej strony są one stworzeniami pożytecznymi, gdyż utleniają glebę oraz żywią się szkodnikami glebowymi. Mimo to, ryjąc korytarze, uszkadzają korzenie roślin, a także psują estetykę ogrodów i trawników swoimi kopcami.   

Nornica w przeciwieństwie do kreta nie tworzy kopców, a tylko okrągłe otwory w ziemi. Nadgryza zielone części roślin, bulwy, kłącza i cebule kwiatowe, uszkadza korę drzew i krzewów, a także zjada nasiona. Karczownik, zwany też szczurem wodnym, kopie rozległe systemy nor, tworząc na ich wylotach niewielkie kopczyki. Warto jednak zaznaczyć, że kopce te są mniejsze od kretowisk. Z racji tego, że nie zapada w zimowy sen, może pojawić się w ogrodzie o każdej porze roku. Karczowniki chętnie żywią się roślinami, w tym trawami, korzeniami i bulwami. Uszkadzają systemy korzeniowe drzew i krzewów, w wyniku czego nasze okazy przestają się rozwijać, a w skrajnych przypadkach obumierają. Oprócz tego zjadają drobne owady i pędraki.  

śledź na kreta, nornicę i karczownika Krety, nornice i karczowniki potrafią zasiać niemałe spustoszenia w ogrodzie. Fot.CanvaPro

Śledź na kreta, nornicę i karczownika

W celu pozbycia się szkodników z ogrodu należy postawić na metody humanitarne. Warto pamiętać, że krety są objęte częściową ochroną gatunkową, co oznacza, że możemy je tylko wypłoszyć, ponieważ zabijanie zwierząt jest zabronione. Ogrodnicy testują coraz to nowsze sposoby na kreta, nornicę i karczownika. Niestety nie wszystkie z nich wykazują się skutecznością.

Jak zatem odstraszyć szkodniki z ogrodu? Gryzonie mają bardzo mocno wyczulony węch, z kolei niektóre zapachy są dla nich nie do zniesienia. Wiedząc o tym, warto zastosować odstraszacz, jakim jest… śledź. Jesteście zaskoczeni? Wystarczy włożyć kawałki śledzia do kopca lub tunelu, a szkodniki uciekną co do jednego. Brzmi dziwnie, ale ten patent naprawdę działa. Ewentualnie można użyć wody po śledziu – wystarczy wlać ją do nor szkodników, a natychmiast wyniosą się z ogrodu czy działki.       

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj też: 

Wiosną grasuje po ogrodzie i podżera korzenie. Co przyciąga karczowniki i jak się ich pozbyć?

Zrób już teraz, na wiosnę nie będzie problemu z kretami i nornicami

Przekopywanie ogródka może pobudzić chwasty. Co zrobić, żeby się ich pozbyć raz na zawsze?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.