Spis treści:
Sadzenie i pielęgnacja perukowca podolskiego
Perukowiec podolski to niezwykle dekoracyjny krzew, który dorasta do 3-5 m wysokości. Kwitnie na przełomie maja i czerwca, a jego kwiaty zebrane są w luźne wiechowate kwiatostany. W zależności od odmiany mogą one mieć kolor biały, kremowy czy różowy. Po przekwitnieniu, na przełomie czerwca i lipca, z szypułek kwiatów męskich wyrastają bardzo dekoracyjne włoski. Owocostany perukowca pospolitego są duże (osiągają nawet 20 cm), lekkie i zwiewne, a swoim wyglądem przypominają nieco perukę. Mogą one przybierać barwę różową, żółtobrązową lub czerwoną. Owocostany zdobią krzew aż do końca września, po czym opadają. Wówczas ozdobą perukowca stają się liści, które jesienią przebarwiają się na kolor żółty, pomarańczowy lub czerwony. Są też odmiany, które nie zmieniają barwy aż do zimy.
Perukowce najlepiej sadzić wiosną lub jesienią, natomiast dobrze ukorzenione sadzonki w pojemnikach można wysadzać także latem (o ile nie występują silne upały). Pod ich uprawę warto przeznaczyć miejsca słoneczne i ciepłe. Dużej ilości słońca potrzebują przede wszystkim odmiany o kolorowych liściach. Choć perukowiec podolski nie jest wymagający pod względem podłoża, najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych i zasobnych w wapń (czyli zasadowym).
Perukowiec podolski najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych. Fot.seven75/CanvaPro
Krzew ten nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Perukowiec podolski dobrze znosi suszę, dlatego nie potrzebuje regularnego podlewania (o nawadnianie warto zadbać w okresie upałów). Jeśli chodzi o nawożenie, wiosną można podsypać krzew kompostem. Ponadto świetnie znosi zanieczyszczenie powietrza, a także jest odporny na mróz (jedynie młode okazy mogą przemarzać podczas surowych zim). Perukowiec podolski nie wymaga cięcia. Na przedwiośniu można usunąć pędy chore lub uszkodzone, można też przeprowadzić delikatne cięcie formujące.
Czego nie lubi perukowiec podolski?
Uprawa perukowca podolskiego nie powinna sprawiać trudności. Są jednak rzeczy, które mogą negatywnie wpływać na kondycję rośliny, jej kwitnienie oraz owocowanie. Czego nie lubi perukowiec podolski? Koniecznie wyeliminuj te błędy, jeśli chcesz cieszyć się jego okazałym wyglądem.
Perukowiec podolski nie znosi ziemi o zbyt kwaśnym pH. Fot.melastmohican/123RF.com
- Niewystarczająca ilość światła słonecznego – perukowiec podolski wymaga słonecznego stanowiska. Z kolei posadzony w cieniu będzie słabo kwitnąć, a kwiatostany i liście nie wybarwią się tak intensywnie.
- Zbyt kwaśna gleba – choć krzew urośnie w niemal każdej glebie, gdyż posiada głęboki system korzeniowy, nie należy go sadzić w ziemi o zbyt kwaśnym pH. W takim podłożu jego kwitnienie będzie bardzo słabe lub w ogóle nie doczekamy się kwiatów.
- Nadmiar wody w podłożu – perukowiec podolski toleruje suszę, ale nie znosi zalania i mokrej gleby. W takim podłożu szybko zaczyna marnieć.
- Zbyt radykalne cięcie – taka czynność może spowodować stres rośliny i osłabić jej wzrost. To z kolei przekłada się na słabsze kwitnienie oraz owocowanie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Gęsty i pełny kwiatów. Jak zrobić żywopłot z lilaka pospolitego?
Skromna, ale pełna wdzięku bylina, która tworzy kwietne poduszki. Uprawa i pielęgnacja naradki