Porady ogrodnicze

Mało która roślina kwitnie tak intensywnie! Jak uprawiać złotokap w ogrodzie?

Złotokap to roślina, która naturalnie występuje w Europie Południowej. Jego krzewy można zaobserwować szczególnie na paśmie od Francji po Bałkany. Najczęściej stanowi on ozdobę parków oraz przydomowych ogródków. Dowiedz się więcej na temat tej wyjątkowo dekoracyjnej rośliny.

Mało która roślina kwitnie tak intensywnie! Jak uprawiać złotokap w ogrodzie?
Złotokap wyróżnia się charakterystycznymi kwiatami zebranymi w grona Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się: 

Złotokap — charakterystyka

Jeśli chodzi o złotokap, charakterystyka tego krzewu pozwala na dość łatwe odróżnienie go od innych parkowych roślin. Jest to niskie drzewo lub wysoki krzew o gładkiej, brązowej korze oraz charakterystycznych żółtych kwiatach, ułożonych w duże grona. Szczególnie chętnie wykorzystywane jako zewnętrzna roślina ozdobna. Złotokap należy do najbardziej efektownych roślin ozdobnych w Europie. 

Szczególnie pięknie wygląda, gdy kwitnie, czyli od kwietnia do czerwca. Można wtedy zaobserwować złocistożółte grona, które wydają się opływać złotem. Stąd właśnie wzięła się nazwa złotokapu.

Elementem wyróżniającym złotokap pospolity są trójlistki, czyli liście podzielone na trzy części, które na pierwszy rzut oka przypominają koniczynę. Podobnie jak w przypadku innych roślin z rodziny bobowatych, również tutaj owoce mają postać strąków z nasionami.

Krzew ten wyrasta nawet do 9 m wysokości. Jego korona może mieć do 4 m szerokości, co czyni ze złotokapu prawdziwego giganta wśród krzewów.

Złotokap – odmiany

Krzew występuje w dwóch podstawowych wariantach: złotokap odmiany pospolitej (Laburnum anagyroides) i alpejskiej (L. alpinum). Istnieje także trzecia odmiana, która jest jednak ich krzyżówką, czyli złotokap Waterera (L. x watereri).

Złotokap pospolity najlepiej radzi sobie w świeżej oraz żyznej i niezbyt suchej glebie, da sobie jednak radę także w trudniejszych warunkach. Najpiękniej rozkwita w miejscach dobrze nasłonecznionych, natomiast w okresie zimowym doskonale znosi mrozy. Mimo to warto chronić go przed suchymi zimami, by nie doznał niepotrzebnego uszczerbku.

Największe rozmiary, jako krzew południowoeuropejski, osiąga jedynie w wysokich temperaturach. Jego cechą charakterystyczną są owłosione żółtozłote kwiaty zebrane w zwisające grona. Mogą one osiągać nawet do 60 cm długości.

Złotokap alpejski to rzadki gatunek, bardzo zbliżony do odmiany pospolitej, od której różni się prawie całkowitym brakiem owłosienia poszczególnych części rośliny, orzęsieniem liści i długością strączków. Złotokap alpejski zalicza się do roślin silnie trujących, ponieważ jego poszczególne części zawierają niezwykle toksyczną cytyzynę.

Jeśli chodzi o krzyżówkę, to złotokap Waterera łączy w sobie niektóre cechy swoich rodziców, a przy tym jest odporny na formowanie. Dlatego chętnie wykorzystuje się go jako krzew pienny.

Złotokap – uprawa

Jeśli chodzi o złotokap, uprawa jest dość prosta, ponieważ poszczególne odmiany nie wymagają diametralnie różnych sposobów pielęgnacji. Na ogół złotokap lubi ciepło oraz słońce. Choć daje sobie radę w bardziej umiarkowanych klimatach, to nie rośnie w nich tak bujnie, jak na tożsamym dla siebie południu Europy. 

Złotokapy lubią słoneczne stanowiska, dlatego świetnie czują się w dużych parkach oraz przestronnych ogrodach. Krzew ten najlepiej rośnie na glebie suchej oraz luźnej, piaszczysto-gliniastej, o odczynie lekko kwaśnym. Bez problemu zniesie lekką suszę. Jako ciepłolubna roślina jest odporny na słońce, choć nie przepada także za tropikalnymi temperaturami. Należy pamiętać, by nie sadzić go w pobliżu szkół, przedszkoli oraz domów czy placówek, w których często przebywają małe dzieci ze względu na jego toksyczne właściwości.Miejsce dla złotokapu powinno być osłonięte od silnych wiatrów, które mogłyby zniszczyć delikatne kwiaty. 

Złotokap daje się rozmnażać nie tylko poprzez nasiona, ale także przez sadzonki. Nasiona należy zebrać jesienią i poczekać do maja, ponieważ dopiero wtedy temperatury umożliwiają wysiew. Przed zasadzeniem ziaren złotokapu warto je wcześniej namoczyć, ponieważ dzięki temu szybciej wykiełkują. Rośliny uzyskane z nasion mogą zakwitnąć dopiero po kilku (nawet 8) latach.

Złotokap – pielęgnacja

Poza dość łatwo formowalnym złotokapem krzyżówką, roślina ta nie przepada za przycinaniem. Należy więc robić to tylko w momentach, gdy już nie ma innego wyjścia. Trzeba jednak pamiętać, że przycinane krzewy będą kwitły mniej obficie.

Złotokap sam w sobie nie wymaga nawożenia. Jeśli jednak wiesz, że ziemia koło Twojego domu nie jest najlepszej jakości, warto skorzystać z nawozu mineralnego o wysokiej zawartości wapnia. 

Złotokap – choroby i szkodniki

Złotokap jest odporny na większość chorób bakteryjnych. Należy go jednak uważnie obserwować. Zmarniałe liście z plamkami są oznaką inwazji grzybów i wymagają szybkiej interwencji. Aby zapobiec wystąpieniu choroby grzybowej u złotokapu, należy pamiętać o wygrabianiu opadłych liści jesienią oraz o ich wypalaniu. Jeśli w okresie wegetacji zauważysz występowanie zmian na liściach, zastosuj środek ochrony roślin o działaniu grzybobójczym.

Inną niezbyt przyjemną dla krzewu chorobą jest szara pleśń, która szczególnie często dotyka złotokap pospolity. Wtedy na powierzchni kwiatów może pojawić się szary nalot. W takiej sytuacji ważne jest wycięcie porażonych części roślin oraz stosowanie specjalnych oprysków. 

Krzew ten jest też szczególnie lubiany przez szkodniki. Najczęściej nawiedzającym go insektem jest przędziorek chmielowiec, który powoduje mozaikowe odbarwienia liści na złotokapie.

Innym popularnym szkodnikiem, którego możesz napotkać na złotokapach w swoim ogrodzie, jest mszyca złotokapowa. Tworzy ona na łodygach oraz szypułkach liściowych kolonie złożone z larw i bezskrzydłych owadów. Jej pojawienie się wymaga natychmiastowej interwencji, ponieważ owady szybko się rozmnażają i nie są łatwe do zwalczenia.

Złotokapy doskonale sprawdzają się jako krzewy ozdobne w dużych ogrodach Fot. 123RF/PICSEL

Złotokap – zastosowanie w ogrodzie

Złotokapy doskonale sprawdzają się jako krzewy ozdobne w parkach, przestronnych ogrodach oraz innych naturalnych obiektach rekreacyjnych, gdzie znajduje się dość dużo miejsca. Złotokapem można obsadzić ścieżki ogrodowe oraz tworzyć nietuzinkowe kompozycje z innymi roślinami, np. z wisterią.

Złotokap daje się niemal dowolnie kształtować, dlatego doskonale sprawdzi się jako soliter, czyli pojedynczy duży krzew umieszczony w centralnej części ogrodu. Poza tym dobrze czuje się w grupie innych złotokapów oraz przy pergoli. Ogólnie złotokap zastosowań w ogrodzie może mieć całkiem sporo – od sposobu izolowania przestrzeni po zwykłą ozdobę. Możesz nawet wykorzystać go do tworzenia romantycznych ścieżek w ogrodzie, pokrytych ściśle złocistym kwieciem.

Złotokap – co warto wiedzieć o tym krzewie?

Mało która roślina rośnie tak pięknie i kwitnie tak intensywnie, jak złotokap. Warto wiedzieć o tym, jeśli planujesz kolorowy ogród. Krzew można spokojnie uprawiać w Polsce, ponieważ całkiem nieźle znosi zanieczyszczenia powietrza oraz inne niedogodności, w tym przymrozki. Niestety, są to rośliny kochające wolność, dlatego niechętnie pozwalają na przycinanie. Dają się jednak formować i podwiązywać.

Zrezygnuj ze złotokapu w ogrodzie, jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią i nie będziesz w stanie zapewnić mu osłony przed silnym wiatrem.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Ubunc

Szkoda, że redaktorek nie dodał, że złotokap to roślina śmiertelnie trująca.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mało która roślina kwitnie tak intensywnie! Jak uprawiać złotokap w ogrodzie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.