Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Urządzanie wnętrz

Ogrzewanie sufitowe. Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania sufitowego

Ogrzewanie sufitowe to jeden z rodzajów nowoczesnego ogrzewania płaszczyznowego, które w Polsce dopiero zyskuje na popularności. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się np. w niewielkich pomieszczeniach, w których montaż tradycyjnych grzejników utrudnia aranżację wnętrza lub powodował straty cennej przestrzeni. Jak działa ogrzewanie sufitowe? Czy jest zdrowe? Jakie są wady i zalety ogrzewania sufitowego? Odpowiadamy.

Ogrzewanie sufitowe. Czy to się opłaca? Zalety i wady ogrzewania sufitowego
Ogrzewanie sufitowe może przyjmować formę mat grzewczych, folii lub systemów rurek. Fot.123RF.com

Spis treści:

Na czym polega ogrzewanie sufitowe?

Wiele osób zastanawia się, czym jest i jak działa ogrzewanie sufitowe. Najprostszym sposobem na wyjaśnienie, na czym polega ogrzewanie sufitowe, jest porównanie tego rozwiązania do znacznie popularniejszego ogrzewania podłogowego.

Oba systemy są rodzajem ogrzewania płaszczyznowego, które charakteryzuje się tym, że ciepło jest emitowane przez dużą powierzchnię – w tym przypadku sufit. W zależności od rodzaju zastosowanej technologii, ogrzewanie sufitowe może przyjmować formę mat grzewczych, folii lub systemów rurek.

Ogrzewanie sufitowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym, gdyż wykorzystuje niższą temperaturę, ale większą powierzchnię grzewczą. Dzięki temu wnętrze nagrzewa się równomiernie, zapewniając komfort cieplny.

Ogrzewanie sufitowe – rodzaje

Wśród metod ogrzewania sufitowego wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje instalacji, które różnią się działaniem i elementami wykonania:

  • ogrzewanie sufitowe elektryczne – to najpopularniejszy rodzaj ogrzewania sufitowego, który wykorzystuje działanie mat grzewczych, paneli oraz folii grzewczych. To rozwiązanie składa się z systemów małych przewodów, które są podgrzewane i w ten sposób emitują ciepło służące ogrzewaniu wybranych pomieszczeń. Obsługa elektrycznego ogrzewania sufitowego jest zdecydowanie prostsza i ogranicza się do sterowania za pomocą termostatu.

  • ogrzewanie sufitowe wodne – to system przewodów i cienkich rur, które ułożone są w meandry i zasilane wodą. Ciecz jest podgrzewana za pomocą kotła lub pompy ciepła, skąd następnie trafia do instalacji i odpowiada za podgrzanie wybranej powierzchni. Obsługa wodnego ogrzewania sufitowego wymaga sterowania za pomocą centralnego systemu grzewczego (np. pieca lub pompy).

  • ogrzewanie sufitowe na podczerwień – ten rodzaj instalacji wykorzystuje zjawisko promieniowania podczerwonego. W tym przypadku materiałami odpowiadającymi za dostarczanie ciepła są specjalne maty lub panele grzewcze. Ciepło dostarczane w postaci fal podczerwieni zapewnia równomierny rozkład temperatury we wnętrzu, tworząc optymalny klimat i równomierny rozkład temperatur. Ogrzewanie podczerwienią nie ogrzewa powietrza a przedmioty, ściany i osoby przebywające wewnątrz.

Ogrzewanie sufitowe – zalety i wady

Główną zaletą ogrzewania sufitowego jest estetyka. Taki rodzaj ogrzewania nie wymaga bowiem montażu grzejników ściennych i pozostaje niewidoczny. Ponadto ogrzewanie sufitowe doskonale sprawdza się w przypadku alergików, gdyż wykazuje mniejszy stopień wysuszania powietrza oraz brak dodatniej jonizacji.

Na uwagę zasługuje również mała awaryjność. Wielu specjalistów twierdzi, że raz zamontowane ogrzewanie sufitowe może służyć bezobsługowo od kilku do kilkunastu lat. Istotną zaletą ogrzewania sufitowego elektrycznego lub na podczerwień jest również łatwość obsługi. Wszystko odbywa się za pomocą intuicyjnego panelu, który umożliwia sterowanie całym ogrzewaniem, a także regulację temperatury.

Trzeba wiedzieć jednak, że ogrzewanie sufitowe, podobnie jak wszystkie systemy grzewcze, nie jest wolne od wad. Jedną z nich jest niższa wydajność w porównaniu z ogrzewaniem podłogowym. Istotna jest także konieczność utrzymywania odpowiedniej temperatury sufitu. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę możliwość odczucia dyskomfortu związanego z tym, że ciepłe powietrze dociera do nas z góry, a nie z dołu.

ogrzewanie sufitowe Przed instalacją ogrzewania sufitowego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wskazówki producenta dotyczące konstrukcji sufitu. Fot.123RF.com

Czy ogrzewanie sufitowe jest zdrowe?

Korzystając z sufitowego ogrzewania, można liczyć przede wszystkim na brak zachodzenia zjawiska konwekcji, czyli cyrkulacji ogrzanego powietrza, która przyczynia się do unoszenia kurzu i innych niezdrowych alergenów. Dzięki temu powietrze pozostaje zdrowe i bezpieczne.

Ten sam mechanizm ogrzewania sufitowego sprawia, że w pokojach temperatura powietrza będzie niższa niż temperatura ścian. Dzięki temu nie powstają sprzyjające warunki do rozwoju pleśni oraz grzybów.

Instalacje sufitowe zapewniają równomierny rozkład temperatury w budynkach w każdym trybie pracy. Zarówno efekt chłodzenia, jak i grzania jest delikatny, co przekłada się na komfort i dobre samopoczucie.

Czy ogrzewanie sufitowe na podczerwień jest zdrowe? Promieniowanie podczerwone jest od dawna wykorzystywane w medycynie – rehabilitacji i fizjoterapii. Rzecz jasna, ogrzewanie sufitowe na podczerwień nie ma funkcji terapeutycznych, jednak pozytywny wpływ na zdrowie i poprawa samopoczucia wynikająca z zastosowania tego typu systemu grzewczego, mogą być odczuwalne.

Czy ogrzewanie sufitowe ma sens?

Przed instalacją ogrzewania sufitowego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wskazówki producenta dotyczące konstrukcji sufitu. Ogrzewanie sufitowe ma sens tylko wtedy, gdy budynek jest wystarczająco izolowany. W przeciwnym razie może dochodzić do utraty ciepłego powietrza.

Ogrzewanie sufitowe jest polecane szczególnie do domów wykorzystujących energię odnawialną – pompy ciepła lub panele fotowoltaiczne, które obniżają koszty eksploatacji.

Ogrzewanie sufitowe jest doskonałym rozwiązaniem na poddaszu, gdzie skosy i niskie ściany kolankowe utrudniają montaż tradycyjnych grzejników.

Przeczytaj również: Przed instalacją ogrzewania sufitowego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wskazówki producenta dotyczące konstrukcji sufitu

ogrzewanie podłogowe Ogrzewanie podłogowe to nie tylko mniejsze zużycie energii, zaletą tego rozwiązania jest również lepsze samopoczucie domowników. Fot. 123RF/PICSEL

Czego nie można robić na własnym balkonie? Wysokie kary na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.