Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Jak zrobić wędzarnię ogrodową krok po kroku? Czy na budowę wędzarni trzeba mieć pozwolenie?

Chcesz cieszyć się niepowtarzalnym smakiem własnoręcznie wędzonych wyrobów? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, z czego zrobić wędzarnię i jak zbudować wędzarnię krok po kroku. Przekonaj się, jak wybrać najlepsze palenisko i czy na budowę wędzarni ogrodowej trzeba zdobyć pozwolenie.

Jak zrobić wędzarnię ogrodową krok po kroku? Czy na budowę wędzarni trzeba mieć pozwolenie?
Wyjaśniamy, jak zrobić wędzarnię ogrodową. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Jak zbudować wędzarnię w ogrodzie – najważniejsze zasady

O czym pamiętać realizując taki projekt w najbliższym otoczeniu własnego domu? Oto kilka informacji w pigułce. Sprawdź, jak zbudować wędzarnię w ogrodzie. Najważniejsze zasady, o których warto pamiętać, znajdziesz poniżej:

  • Dowiedz się jak najwięcej o formalnościach. Zweryfikuj, czy na budowę wędzarni w ogrodzie trzeba mieć pozwolenie, albo czy zamiar jej postawienia trzeba zgłosić np. do starostwa.
  • Zastanów się, czy samodzielnie ją zaprojektujesz i wybudujesz, czy zlecisz to zewnętrznej firmie.
  • Oszacuj koszty – w przypadku realizacji projektu, jakim jest wędzarnia ogrodowa – cena poszczególnych materiałów będzie zależała od ich rodzaju oraz jakości wyposażenia wędzarni.
  • Zakup wszelkie materiały, jakie będą Ci potrzebne na wzniesienie ogrodowej wędzarni. Nie zapomnij także o tym, aby wybrać optymalne palenisko. Potrzebny będzie także termometr do wędzarni.
  • Przystąp do budowy własnej wędzarni i ciesz się niepowtarzalnym smakiem samodzielnie wędzonych mięs, wędlin lub serów.

Budowa wędzarni w ogrodzie nie jest tak trudna, jak może się początkowo wydawać. Jeśli jednak majsterkowanie nie jest Twoją mocną stroną, a zależy Ci na tym, aby wędzarnia wyglądała estetycznie i działała bez zarzutu, to rozważ zamówienie realizacji wybranego projektu przez specjalistyczną firmę.

Z czego zrobić wędzarnię?

Pierwsza decyzja, jaką trzeba podjąć, dotyczy wyboru materiału. Z czego zrobić wędzarnię? Masz kilka opcji – możesz zdecydować się na wędzarnię drewnianą, metalową, wykonaną z cegieł lub betonowych bloczków. Ciekawym pomysłem jest także wędzarnia z beczki.

Jeśli zależy ci na budżetowym rozwiązaniu, wykorzystaj materiały, do których masz dostęp. Mogą to być np. palety lub cegły, które pozostały po budowie pomieszczenia gospodarczego w ogrodzie. Alternatywą jest zakup gotowej wędzarni, jednak w takim przypadku trzeba się liczyć z kosztem co najmniej kilkuset złotych.

Przeczytaj również: Wędzarnia z beczki krok po kroku. Jak zrobić prostą, domową wędzarnię?

Drewno do wędzenia nie może być wilgotne, ponieważ tworzy się ono kwaśny dym, który psuje smak potraw. Fot.123RF.com

Jak zbudować wędzarnię krok po kroku?

Zastanów się, w którym miejscu w swoim ogrodzie wybudujesz wędzarnię. Optymalna lokalizacja jest istotna z kilku powodów.

Po pierwsze – bezpieczeństwo. Obiekt tego typu powinien znajdować się z dala od łatwopalnych materiałów. Wyrównaj powierzchnię, na której ma stanąć. Ziemia powinna zostać wcześniej odpowiednio utwardzona.

Po drugie – komfort. W procesie wędzenia powstaje dym o specyficznym zapachu. Dla jednych aromat wędzonych przetworów jest przyjemny, dla innych – niekoniecznie. Jeśli chcesz uniknąć konfliktów z sąsiadami, znajdź miejsce, które będzie oddalone od granicy działki.

Po trzecie – estetyka. Przydomowa wędzarnia powinna idealnie wpisywać się w aranżację ogrodu. Zastanów się, czy będzie znajdować się w jego centrum, czy gdzieś na uboczu.

Wiesz już, jakich materiałów użyjesz do budowy wędzarni i z czego wykonasz jej komorę, zadaszenie, palenisko i komin? Wybrałeś optymalną lokalizację? Pora przystąpić do realizacji projektu. Jak zbudować wędzarnię krok po kroku?

Jeśli zdecydowałeś się na wędzarnię drewnianą, to z przygotowanych wcześniej desek wytnij elementy konstrukcji komory wędzarni. Ściany, dach, progi i belki wzmacniające zbij w całość za pomocą gwoździ. Możesz także użyć wkrętów. Pamiętaj, aby wykonana konstrukcja była stabilna. Nie zapomnij o kominie – do jego wykonania będziesz potrzebować np. metalowej rury. Potrzebne będą także niezbędne elementy wyposażenia – palenisko i termometr.

Palenisko do wędzarni

Nieodzownym elementem każdej przydomowej wędzarni jest odpowiednie palenisko do wędzarni. To od materiałów, które zostaną użyte do jego budowy, a także jakości samego wykonania w dużej mierze zależy smak przyszłych wędzonek. Na co zwrócić uwagę, wybierając optymalne rozwiązanie?

Istotny będzie materiał, z jakiego zostanie wykonane. Możesz zdecydować się na palenisko do wędzarni wykonane z betonu albo cegieł – zwróć uwagę na to, aby wybrany materiał dobrze oddawał ciepło.

Kolejna kwestia to wielkość paleniska – istotne jest to, aby zachować optymalną odległość żaru od ścianek. Projektując palenisko do przydomowej wędzarni, uwzględnij kilkanaście centymetrów luzu.

Pamiętaj także o tym, aby zadbać o jak najlepszy dostęp do paleniska. Dzięki temu będziesz w stanie bez problemu kontrolować wysokość temperatury w komorze wędzarni.

Jeśli nie chcesz samodzielnie budować paleniska, możesz zdecydować się na gotowe rozwiązanie – np. wykonane ze stali chromowanej.

Termometr do wędzarni

Jeśli chodzi o termometr do wędzarni, to wybór poszczególnych produktów dostępnych zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych jest bardzo duży. Wśród różnorodnych propozycji znajdziesz m.in. termometr analogowy ze szpikulcem oraz termometr elektroniczny z sondą.

Najtańsze rozwiązanie to najprostszy termometr analogowy – w zależności od wybranego modelu zapłacisz za niego od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Warto zdecydować się na produkt dobrej jakości, zwłaszcza jeśli zależy ci na tym, aby posłużył przez dłuższy czas.

Nieco więcej zapłacisz za termometr cyfrowy. Rozwiązanie tego typu cechuje się większą dokładnością dokonywanych pomiarów. Dzięki niemu w prosty sposób sprawdzisz zarówno temperaturę panującą wewnątrz komory wędzarni, jak i temperaturę wędzonych wyrobów.

Wędzarnia ogrodowa – cena

Jeśli marzy ci się wędzarnia ogrodowa, cena materiałów niezbędnych do jej wybudowania nie powinna okazać się bardzo wysoka. Ostateczny koszt, na jaki musisz się przygotować, zależy jednak od tego, czy zdecydujesz się na wędzarnię wykonaną z drewna, metalu czy murowaną.

Najtańszy sposób na to, aby cieszyć się własnoręcznie przyrządzanymi wędzonkami, to samodzielna budowa wędzarni. Na większy wydatek powinieneś się przygotować, jeśli zlecisz wybudowanie takiej wędzarni specjalistycznej firmie.

Czy na budowę wędzarni w ogrodzie trzeba mieć pozwolenie?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy na budowę wędzarni w ogrodzie trzeba mieć pozwolenie? Dobra informacja jest taka, że niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zakup gotowej wędzarni, czy na jej samodzielną budowę, to nie musisz się starać o żadne pozwolenie.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której planujesz wybudować wędzarnię połączoną np. z letnią altaną. Jeśli powierzchnia takiej budowli przekroczy 35 mkw, wówczas niezbędne będzie uzyskanie stosownego pozwolenia na budowę.

Przeczytaj również: Chcesz ściąć drzewo na posesji? Sprawdź, czy musisz mieć na to pozwolenie. Jak złożyć wniosek o wycinkę?

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.