Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Pompa ciepła solanka-woda. Jak działa, ile kosztuje i czy opłaca się ją założyć?

Gruntowa pompa ciepła solanka-woda to ekologiczna alternatywa dla ogrzewania olejowego czy gazowego. Choć koszty instalacji są dość wysokie, inwestycja z czasem się zwróci. Sprawdź, jak działa pompa ciepła solanka-woda i czy warto zdecydować się na jej instalację.

Pompa ciepła solanka-woda. Jak działa, ile kosztuje i czy opłaca się ją założyć?
Wyjaśniamy, jak działa pompa ciepła solanka-woda i czy warto w nią zainwestować. Fot. East News/ 123RF.com

Spis treści:

Jak działa pompa ciepła solanka-woda?

Pompy solanka-woda pobierają ciepło z gruntu przez specjalnie do tego zaprojektowane rury, które służą jako wymiennik gruntowy. Za transport energii cieplnej do pompy odpowiada solanka, czyli mieszanina wody i glikolu o temperaturze zamarzania -15°C. Ten roztwór przepływa przez rury wymiennika, odbierając ciepło z gruntu.

Energię z gruntu pobiera się przy pomocy rur pionowych – czyli sond gruntowych – lub poziomych kolektorów gruntowych. Sondy układa się w otworach wiertniczych sięgających około 100 metrów, a kolektory znacznie płycej – na głębokości około 1,5 metra.

Jak działa pompa ciepła solanka-woda? Ten mechanizm przypomina nieco odwrócone działanie lodówki. Różnica polega na tym, że pompa nie wydala ciepła na zewnątrz, a je zbiera.

Temperatura gruntu jest równomierna przez cały rok – na głębokości dwóch metrów wynosi od 7 do 13°C, a im głębiej, tym jest wyższa. Jednak po pobraniu ciepła grunt musi zregenerować swoje zapasy energii. Na niewielkiej głębokości odbywa się to poprzez zbieranie opadów deszczu czy promieniowanie słoneczne. W przypadku głębszych warstw ciepło pobierane jest z wnętrza ziemi.

  • Jak działają sondy gruntowe?

Pompy z sondami gruntowymi pobierają energię z głębszych warstw gruntu. W tym przypadku rury są układane pionowo na głębokość od 30 do 100 metrów.

Ponieważ temperatura na odwiercie 10 metrów lub głębszym nigdy nie spada poniżej 7°C, zimą pompy ciepła solanka-woda sprawdzają się lepiej niż te z kolektorami, co przekłada się na niższe koszty energii elektrycznej. Jednak głębokie odwierty wymagane do zainstalowania sond geotermalnych nie zawsze są możliwe – wszystko zależy od konkretnej lokalizacji.

  • Jak działają kolektory gruntowe?

Pod twoim domem nie można zainstalować pompy ciepła z sondami gruntowymi? Możesz zdecydować się na urządzenie, które pobiera energię z ciepła powierzchniowego ziemi przy pomocy kolektorów.

W tym wypadku rury będą umieszczone poziomo i blisko powierzchni gruntu – na ok. 60–80 cm głębokości). Jako że temperatura powierzchni ziemi podlega mniejszym wahaniom niż temperatura powietrza, pompy ciepła solanka-woda z kolektorami przewyższają pod względem wydajności urządzenia powietrze-woda.

Pompa ciepła solanka-woda a zwykła pompa ciepła

Klasyczna pompa ciepła woda-woda działa na podobnej zasadzie co pompa solanka-woda – pobiera ciepło z wód gruntowych. Różnica polega na tym, że w jej przypadku woda jest czerpana ze studni zasilającej.

Wiele osób rozważa kwestię „pompa ciepła solanka-woda a zwykła pompa ciepła”. Warto pamiętać, że opcja z solanką wymaga odpowiednich warunków gruntowych – wody musi być wystarczająco dużo, by zasilić pompę, a jej jakość powinna spełniać określone standardy. Jeśli źródło energii będzie zanieczyszczone, pompa będzie działać nieefektywnie – może nawet całkiem się zepsuć.

Przeczytaj również: Pompa ciepła powietrze-woda. Moc, cena i zasada działania pompy ciepła

Ile kosztuje pompa ciepła powietrze woda? Jak działa i czy warto kupić. Fot.Adam Wysocki/East News/

Pompa ciepła solanka-woda – zalety i wady

Jedną z głównych zalet pompy solanka/woda jest fakt, że źródło ciepła jest dostępne praktycznie za darmo. Stałe koszty eksploatacji obejmują głównie prąd potrzebny do zasilania sprężarki. Wiele osób decyduje się na połączenie pompy z systemem fotowoltaicznym, dzięki któremu można przekształcić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną.

Inwestycja w gruntową pompę ciepła to przyszłościowe rozwiązanie – kolektory i sondy geotermalne mają bardzo długą żywotność i są łatwe w utrzymaniu. Plan i montaż zwykle w całości wykonuje firma, dzięki czemu masz gwarancję bezpiecznej eksploatacji już od samego początku.

Korzystanie z gruntowej pompy ciepła niesie za sobą też wiele korzyści ekologicznych. Energia potrzebna do ogrzewania z jednej strony jest przyjazna dla klimatu, a z drugiej dostępna na wyciągnięcie ręki. Wykorzystanie energii geotermalnej to także ograniczenie szkodliwej emisji CO₂. Do warstwy ozonowej dociera nawet do 90% mniej gazów spalinowych niż w przypadku ogrzewania gazowego i olejowego.

Wadą gruntowej pompy ciepła są wysokie koszty kupna i instalacji. Co więcej, w przypadku odwiertów głębszych niż 30 metrów jest potrzebne dodatkowe pozwolenie.

Zalety pompy ciepła solanka-woda:

  • niskie koszty eksploatacji – inwestycja szybko się zwróci;
  • długa żywotność;
  • bezpieczna eksploatacja;
  • rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Wady pompy ciepła solanka-woda:

  • wysoki koszt zakupu i instalacji;
  • konieczność uzyskania odpowiednich pozwoleń – tylko w niektórych przypadkach.

Pompa ciepła solanka-woda – koszt

Warto pamiętać, że koszt pompy ciepła solanka-woda będzie różnił się w zależności od czynników takich jak wielkość budynku, jego standard oraz lokalizacja.

Jej zakup jest zazwyczaj droższy niż w przypadku innych rodzajów pomp – koszt samej instalacji zaczyna się od 30 000–50 000 złotych, a w przypadku większych budowli może nawet przekroczyć 100 000 złotych. Jednak koszty eksploatacji są niższe, co w dłuższej perspektywie przekłada się to na zmniejszenie kosztów ogrzewania budynku.

Pompa ciepła solanka-woda – czy opłaca się zakładać?

Pompa ciepła solanka-woda to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników. Dzięki niej możesz ogrzać swój dom czy mieszkanie nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały rok. Warto ją założyć przede wszystkim ze względu na oszczędności w dłuższej perspektywie.

Choć w przypadku montażu tego rozwiązania trzeba się liczyć z dość wysokim kosztem, pompa solanka-woda znacznie obniża rachunki za ogrzewanie i przyczynia się do ochrony środowiska. Dodatkowo jest to rozwiązanie trwałe i niezawodne, które nie wymaga częstego serwisowania.

Czy opłaca się zakładać pompę ciepła solanka-woda? Jeśli budujesz nowy dom lub planujesz wymianę systemu ogrzewania, warto rozważyć jej zastosowanie – szczególnie jeśli zamierzasz zainstalować także panele fotowoltaiczne.

Przeczytaj również: Dofinansowanie do pompy ciepła 2023. Większe dotacje i wyższe progi dochodowe

Szykują się wielkie zmiany w programie Czyste Powietrze. Fot.123RF.com

Wpływ ogrzewania na zdrowie. Tak reaguje organizm na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.