Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Budowa i remont

Kominek z płaszczem wodnym. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć

Dobrą propozycją, dla tych którzy marzą o stylowym palenisku, a jednocześnie nie chcą rezygnować z przyjemnej, komfortowej temperatury, jest kominek z płaszczem wodnym. Dzięki niemu płomienie będą ogrzewać nie tylko jedno pomieszczenia, ale nawet cały dom. Dowiedz się, jak on działa i jak wybrać właściwy model paleniska! 

Kominek z płaszczem wodnym. Wszystko, co trzeba o nim wiedzieć
Kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania to nie do końca dobry pomysł.Fot.123RF.com

Spis treści:

Kominek z płaszczem wodnym – co to takiego? 

Tradycyjne kominki mają przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Ciepło, które jest wytwarzane podczas spalania opału, tylko w nieznacznym stopniu ogrzewa pomieszczenie, a w większości ulatuje przez komin. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku modeli z płaszczem wodnym. Zaprojektowano je z myślą o tym, aby mogły efektywnie ogrzewać cały budynek.  

Kominki z płaszczem wodnym to tak naprawdę rodzaj wkładów kominkowych. Jest to palenisko, które: 

 • zostało wyposażone w osłonę składającą się z dwóch ścianek, w której znajduje się woda 
 • jest podłączone do pompy – jest ona zasilana prądem, a jej zadaniem jest tłoczenie wody do instalacji. 

Ponadto kominki takie są często wyposażone również w układ sterujący, dzięki czemu można łatwo kontrolować ich pracę i ustawienia. Ich wygląd nie różni się niczym od tradycyjnych palenisk – mimo tego są nie tylko dekoracjami, ale również wydajnymi źródłami ciepła. 

Kominek z płaszczem wodnym – jak działa? 

Tym, co odróżnia taki kominek od tradycyjnego paleniska, jest osłona, która znajduje się nad komorą spalania. Jest ona zbudowana z dwóch ścianek, między którymi przepływa woda. Jest to możliwe, gdyż kominek taki współpracuje z instalacją centralnego ogrzewania.  

 • Kiedy w palenisku jest rozpalony ogień, to woda znajdująca się w płaszczu wodnym zostaje podgrzana.
 • Następnie trafia ona do rur składających się na instalację centralnego ogrzewania, a w dalszej kolejności jest transportowana do kaloryferów znajdujących się w poszczególnych pomieszczeniach domu.
 • Woda jest wprawiana w ruch przy pomocy specjalnej pompy. 

Pompa współpracuje z centralnym ogrzewaniem i zapewnia transfer gorącej wody do grzejników. Jednak kominek z płaszczem wodnym może być wykorzystywany także do podgrzewania wody użytkowej – potrzebna jest do tego wężownica. Oprócz tego sprawdzi się także jako źródło ciepła przesyłanego do ogrzewania podłogowego.

Przeczytaj również: Co z ceną pelletu. Ile kosztuje tona pelletu w 2022 

Warto zaznaczyć, że kominek z płaszczem wodnym jako jedyne źródło ogrzewania to nie do końca dobry pomysł. Zdając się wyłącznie na takie palenisko, nie można na zbyt długo opuszczać domu. Jeśli podczas mrozów nie będzie w nim rozpalany ogień, to może dojść do wyziębienia budynku, a nawet do zamarznięcia wody w rurach i ich pęknięcia. W związku z tym oraz ze względu na obowiązujące przepisy, kominki z płaszczem wodnym wykorzystuje się jako dodatkowe źródła ciepła w budynkach ogrzewanych kotłami czy przy pomocy kolektorów słonecznych. 

Kominek z płaszczem wodnym – jak wybrać? 

Mimo że takie palenisko może być tylko ogrzewaniem uzupełniający, to jeśli wybór padnie na odpowiedni model, będzie wydajnym źródłem ciepła. W tym celu należy zwrócić uwagę zarówno na moc wkładu kominkowego z płaszczem wodnym, jak i jego budowę.  

Kominek z płaszczem wodnym – jaka moc będzie odpowiednia dla danego budynku? 

W pomieszczeniu ogrzewanym dzięki instalacji zasilanej wodą podgrzewaną przez wkład kominkowy z płaszczem wodnym może być naprawdę ciepło i przyjemnie. Jest to jednak w dużej mierze uzależnione od mocy kominka. Musi być ona dobrana pod kątem: 

 • metrażu budynku – przyjmuje się, że 1 kW mocy wkładu wystarczy do ogrzania 10 m2 powierzchni. Nie powinno być problemu ze znalezieniem modelu dla własnego domu, gdyż takie kominki mogą mieć moc od 10 kW do nawet 36 kW. Mimo tego należy dodatkowo uwzględnić, jaką izolację termiczną ma dany budynek. Jeśli nie ma ona zbyt dobrych parametrów, moc wkładu powinna być nieco wyższa niż sugerowałby to łączny metraż wszystkich pomieszczeń,

 • rodzaju instalacji centralnego ogrzewania – w tej kwestii odpowiednie rozwiązanie potrafi podpowiedzieć jedynie profesjonalnych instalator. 

Jakość i funkcjonalność elementów tworzących kominek z płaszczem wodnym 

Przed wyborem określonego modelu, należy zwrócić uwagę na to: 

 • czy ma on wysoki czopuch – dzięki temu, będą mogły zgromadzić się w nim gorące spaliny, zanim na skutek dużego ciągu, zostaną one wydalone poza budynek   
 • czy jest wykonany z odpowiedniej stali – powinna być to stal kotłowa o grubości przynajmniej 4 mm 
 • ile płomieniówek w nim zastosowano – im jest ich więcej, tym większą moc ma dany kominek. Dlatego też nawet stosunkowo małe modele mogą ogrzewać pomieszczenia o dużym metrażu 
 • czy ma zamontowany szyber – pozwala on na to, aby regulować siłę ciągu wkładu kominkowego 
 • jak wymiary ma szyba wkładu kominkowego – jeśli będzie ona zbyt duża w stosunku do metrażu pomieszczenia, to może okazać się, że we wnętrzu będzie zbyt ciepło. 

Eksploatacja kominka z płaszczem wodnym 

Kluczem do tego, aby kominek wydajnie funkcjonował i by jego stan techniczny na długo pozostał bez zarzutu, jest stosowanie odpowiedniej techniki palenia. Ma to też duże znaczenie pod kątem jak najmniejszej emisji trujących związków chemicznych. 

Przeczytaj również: Czy opłaca się ogrzewać dom pompą ciepła? Porównanie z ogrzewaniem na gaz, węgiel, ekogroszek i pellet

Ogrzewanie pompą ciepła to nie tylko ekologiczne i wygodne, ale też stosunkowo opłacalne rozwiązanie. Fot.123RF.com

Kominek z płaszczem wodnym – czym palić? 

Aby w domu było ciepło, warto sięgać po kaloryczne, gęste drewno. Będzie ono powoli i równomiernie oddawało ciepło, dzięki czemu woda będzie możliwie najdłużej nagrzewana. Sprawdzą się zwłaszcza takie gatunki jak: 

 • dąb 
 • jesion 
 • buk. 

Oprócz tego opał taki powinien być starannie przygotowany. Dlatego należy wybierać drewno sezonowane, osuszone i przechowywane pod okryciem przez nawet 2-3 lata od momentu ścięcia drzewa. Tylko wtedy będzie miało ono wilgotność na poziomie ok. 15-20%, co umożliwia jego efektywne spalanie. 

Przeczytaj również: Czym najlepiej palić w kominku? Będzie ciepło i oszczędnie

Osoby wybierające drewno do kominka powinny wziąć pod uwagę kilka czynników. Fot. 123RF/PICSEL

Kominek z płaszczem wodnym – jak palić? 

W kominku takim – w zależności od jego rozmiarów – jest spalane ok. 3-4 kg drewna w ciągu godziny. Aby rozpalić opał, należy: 

 • na środku paleniska ułożyć stosik ze szczap – ważne jest, aby konstrukcja ta umożliwiała przepływ powietrza pomiędzy kawałkami drewna 
 • na szczycie stosu umieścić podpałkę – np. korę brzozową – a następnie ją podpalić  
 • zapewnić płomieniom jak najlepszy dostęp do powietrza – warto zostawić uchylone drzwiczki kominka oraz otworzyć szyber. 

Kominek z płaszczem wodnym – czy warto w niego zainwestować? 

Kominek z płaszczem wodnym czy bez? Tradycyjne kominki powietrzne do ogrzewania pomieszczenia wykorzystują zjawisko grawitacji. Ciepłe powietrze unosi się w obudowie kominka, co skutkuje podwyższeniem temperatury w zasięgu 2-3 metrów od samego paleniska. 

Kominki z płaszczem wodnym umożliwiają ogrzanie całego domu. Ponadto pozwalają obniżyć koszty utrzymania budynku w okresie grzewczym. Zaoszczędzą zwłaszcza ci, którzy wykorzystują w domach kotły zasilane droższym opałem, czyli gazem lub olejem.  

Kominki z płaszczem wodny cieszą oko i zapewniają komfort termiczny. Są wydajne, wprowadzają przytulny nastrój do pomieszczeń, jednak nie mogą być głównym źródłem ciepła. Wynika to zarówno z obowiązujących przepisów, jak i z specyfiki ich działania. Ponadto, aby taki kominek był praktycznym uzupełnieniem systemu ogrzewania, należy wybrać właściwe palenisko – dopasowane do budynku i skonstruowane z wysokogatunkowych materiałów. 

Przeczytaj również: Pompa ciepła do starego domu 100 mkw. i 150 mkw. Ile kosztuje i czy to się opłaca?

pompa ciepła Pompa ciepła do starego domu. Koszt, montaż, dofinansowanie. Fot.123RF.com

Przeczytaj również:

To częste błędy popełniane podczas sprzątania. Unikaj ich

Na czym polega stripowanie prania?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.