Okiem eksperta

Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy

Z biegiem czasu, wraz z powiększającą się rodziną, a tym samym z ilością gromadzonych przez nas skarbów, prawdopodobnie każdy z nas dochodzi do momentu, kiedy stwierdza, że w naszym domu zaczyna drastycznie brakować przestrzeni do życia.
REKLAMA
Optymalnym rozwiązaniem jest znalezienie większego, bardziej przestronnego domu, spełniającego wszystkie nowe potrzeby naszej rodziny. Niestety na tak luksusowe rozwiązanie pozwolić może sobie niewielu. Jak w takim razie najłatwiej poradzić sobie z problemem, w którym każda dodatkowa powierzchnia staje się dla nas na wagę złota? Jednym z najłatwiejszych rozwiązań jest adaptacja posiadanej przez nas piwnicy. Jak podejść do tego tematu? Oto kilka cennych wskazówek.

Koszty adaptacji
To pierwsze pytanie, na które chcielibyśmy znać odpowiedź przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o przebudowie naszej piwnicy. Oczywiście, aby uzyskać rzetelną odpowiedź na tak postawione pytanie, musimy wiedzieć jaką nową funkcję chcemy wprowadzić do posiadanej przestrzeni.
 
Pomysłów może być wiele, od przestrzeni mieszkalnej, pracowni, studia kinowego, pralni po siłownie czy saunę. Niestety niezależnie od wybranej przez nas funkcji dla tego pomieszczenia, jednym z głównych czynników wpływających na koszty rozbudowy, będzie jego stan techniczny. O ile nasza piwnica jest sucha, większość problemów związana będzie jedynie z samą jej aranżacją. Gdy jednak piwnica okaże się zawilgocona, widoczne będzie odspajanie się tynków, a dodatkowo na ścianach pojawiają się wykwity pleśni, koszty naszej adaptacji gwałtownie wzrosną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


                             Piwnica oswojona, czyli strefa wieczornego relaksu.
                                                      ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>


W większości przypadków przyczyną pojawiającej się wilgoci jest, bowiem przerwanie ciągłości izolacji pionowej ściany fundamentowej – nie widoczne na co dzień gołym okiem lub brak sprawnej wentylacji. Jeśli mieszkamy w bloku czym prędzej zgłośmy taki fakt zarządcy budynku, jeśli piwniczka to podstawa naszego własnego domu -  konieczne będzie wówczas odkopanie fundamentów i ponowne wykonanie izolacji. Zawsze należy pamiętać, aby odpowiednio sprawdzić i odpowiednio przygotować stan techniczny pomieszczenia, aby potem móc spokojnie planować wymarzoną aranżację. 
Fot. Stara piwnicę możemy zaadaptować na domową sale kinową.

Wentylacja
Bezwzględnie istotnym, jak nie najważniejszym elementem dla przestrzeni piwnicy, jest zapewnienie jej należytej wentylacji, tym samym ciągłość w wymianie powietrza, szczególnie w momencie, gdy planujemy w niej spędzać więcej czasu. Jeśli nie posiadamy wolnych przewodów wentylacyjnych, zastosujmy wentylację mechaniczną. Dzięki sprawnej wentylacji nie będziemy narażeni na powstawanie grzybów i pleśni oraz zapewnimy sobie wysoki komfort użytkowania aranżowanych pomieszczeń. 

Oświetlenie naturalne
Kiedy już będziemy pewni, że wilgoć naszej piwnicy nie doskwiera, kolejnym istotnym punktem będzie jej doświetlenie. Planując w suterenie zlokalizowanie pomieszczeń biurowych, domowej pracowni, czy nawet pralni musimy mieć zapewniony dostęp do światła dziennego. Przyjmuje się, aby pomieszczenie przeznaczone na codziennie użytkowanie, było odpowiednio doświetlone światłem naturalnym. Powierzchnia okien powinna stanowić 1/8 powierzchni podłogi.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Aby uzyskać takie optymalne parametry niezbędne będzie powiększenie istniejących okien lub zastosowanie świetlika. Jeśli jednak nie zamierzamy spędzać w podziemiach większości naszego życia, a korzystać z niej tylko okazjonalnie wykorzystajmy możliwości oświetlenia pomieszczenia światłem sztucznym. Aranżując w piwnicy strefę spa, winotekę, salę kinową czy pracownię fotografii – brak dziennego światła będzie tylko jej atutem.
Oświetlenie światłem sztucznym
Niestety, w przypadku piwnic rodzaj oświetlenia sztucznego, bardzo mocno zdeterminowany będzie przez wysokość samego pomieszczenia, które często okazuje się dużo niższe niż pozostałe pomieszczenia w naszym domu. Raczej powinniśmy zapomnieć o oświetleniu wbudowywanym w sufit podwieszany, który dodatkowo obniży nam naszą przestrzeń, a skoncentrować się na rozwiązaniach natynkowych oraz lampach opuszczanych, doświetlających nasze przestrzenie robocze. Ważnym elementem jest, również dostęp do instalacji elektrycznej oraz możliwość jej rozbudowy w chwili zmiany funkcji w pomieszczeniu. 
Zejście do piwnicy
Istotnym punktem naszej rozbudowy jest zapewnienie komfortowego zejścia do naszej, adaptowanej przestrzeni. Bardzo często schody prowadzące do piwnic były zaprojektowane tak, aby ograniczyć przestrzeń, jaką zajmują, co istotnie wpływało na utratę komfortu podczas ich użytkowania. W przypadku stwierdzenia konieczności przebudowy schodów na bardziej wygodny model,  warto zasięgnąć rady architekta lub konstruktora. Często może okazać się konieczne wprowadzenie zmian nie tylko w konstrukcji schodów, ale i stropów czy też ścian nośnych. 
Wykończenie posadzek
Podłoga w piwnicy często potraktowana jest po macoszemu, po usunięciu wszystkich przedmiotów z jej przestrzeni, może okazać się, że płytki poodpadały, a w betonie mamy liczne dziury i ubytki. W takim wypadku czeka nas generalny remont posadzek, wraz z wykonaniem wylewki, izolacji i nowych okładzin. Jeśli podłoże we wnętrzu jest w dobrym stanie technicznym, jako wykończenie możemy zastosować większość materiałów dostępnych na rynku. Dobrze sprawdzą się płytki gresowe, wykładzina PCV – łatwość i szybkość w montażu. Bardziej odważnym polecam wyrównanie powierzchni betonowej na gładko i pomalowanie. Ze względu na możliwość występowania wilgoci w piwnicy, najmniej trafionym wykończeniem będzie drewniana podłoga. 

Wykończenie ścian
Ściany w piwnicy, jak to w każdym pomieszczeniu pozbawionym zbyt dużej ilości światła, proponuję wykonać w jasnych barwach. Inne ciekawe pomysły na rozświetlenie wnętrza, można znaleźć w ostatnim artykule„Jak rozjaśnić ciemne wnętrze?”

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 
Oryginalnym i niepowtarzalny pomysłem będzie wykorzystanie naturalnej struktury ścian jako dekoracji we wnętrzu – w starych budynkach będziemy mieli możliwość odkucia tynków, aby wyeksponować strukturę kamienną czy ceglaną, we współczesnych budowlach dekorację stanowić będzie goły beton. 

Podsumowując, wniosek nasuwa się jeden: naszą piwnicę możemy zaaranżować na prawie każdą wymarzoną funkcję. Jednak w pierwszej kolejności, bezwzględnie musimy zadbać o jej odpowiedni stan techniczny. Odpowiednio przygotowana adaptacja posłuży nam na długie lata, a my będziemy się mogli cieszyć się spokojną czy to szaloną rekreacją w podziemnej atmosferze. 


Pamiętaj, nie ma złych domów i wnętrz, czasem są tylko nie do końca dobrze zaaranżowane, ale na to zawsze znajdzie się rada!

  

arch. Monika Wolska-Gan 
www.archiego.com

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz 
galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie! 

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

sebastianstawiarz

ja mam pomysł na salę gier, firma DD Projekt wykonuje dla mnie teraz remont

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.